Ziņas

Sabiedrība

Dāliju dobes priecē

Skaisti ziedi. Ieriķos nevar nepamanīt piecās rindās sastādītu puķudobi, kurā dažādās krāsās zied dālijas. To saimnieks Juris Blomkalns bilst, ka dālijas nav prasīgas. Foto: Liene Lote Čemme

Iebraucot Amatas novada Ieriķos, nevar nepamanīt skaistas dāliju dobes. To saimnieks ir Juris Blomkalns, kurš stāsta, ka dālijas mantojis no mammas, kas reiz šīs skaistās rudens puķes cītīgi audzējusi.

Dāliju saimnieks gan ir visai pieticīgs un bilst, ka neko dižu jau nedara, taču nenoliedz, ka skaistās piecu rindu dāliju dobes pamana daudzi. Juris Blomkalns stāsta, ka nekāda īpaša noslēpuma neesot, taču bilst, ka nedaudz jau kaut kas par dāliju audzēšanu jāzina.

“Rudenī izroku dāliju gumus, atdalu un ar spaiņiem vien nesu lejā pagrabā. Tas ir vēss, gumi labi glabājas. Laikam tas arī būtiski, lai būtu piemērota vieta dāliju gumu uzglabāšanai ziemā. Pavasarī uzroku dobes, stādu iekšā un pa vasaru dobi mēsloju ar nopļauto zāli. Jāteic, ka īpaši ar ziediem neauklējos,” nosaka J. Blomkalns. Viņa dobēs zied violetas, sarkanas, baltas, dzeltenas, oranžas dālijas – visas veselīgas un skaistas.

Dāliju audzētājs stāsta, ka nedaudz jau arī slinkojot, jo neesot dālijas sašķirojis un sastādījis pa krāsām. Viņam tāda mākslinieciski raiba dobe, bet izskatoties ļoti labi.

“Man jau dālijas bija arī iepriekšējos gados, taču dobe bija aiz mājas, neviens daudz to neredzēja. Tagad, kad dobe līdzās ceļam, kur daudzi ikdienā pārvietojas, tā saņemu arī komplimentus. Tāpat skatos, ka kāds iet garām un pa ziedam noplūc. Citi atnāk un palūdz, tad jau katram pa pušķim saplūcu. Tāpat neesmu skops un varu padalīties ar gumiem. Lai tik nāk un prasa,” nosaka Juris un rāda, ka, rau, jau vēl viena dobe tālāk pļavā iestādīta, un lēš, ka nākamgad droši būs vēl vairāk dobju un ziedu.

J. Blomkalns norāda, ka Amatas novadā nav lielākais dāliju audzētājs. Viņš zina stāstīt, ka Ģikšos ir saimnieks, kuram ir ap 200 dažādu dāliju šķirņu.

“Man dāliju audzēšana patiešām ir tikai neliels prieks. Ko lai dara, ja tik daudz gumu. Taču domāju, ka agrāk bija daudz vairāk māju, kurās šos ziedus audzēja. Pieļauju, ka jaunie saimnieki neaizraujas ar tik piņķerīgu nodarbošanos, jo dālijas rudenī jāizrok, jāpārziemina un pavasarī atkal jāliek dobē. Pieļauju, ka daudz vieglāk ir audzēt daudzgadīgas puķes. Bet nav arī tā, ka laukos vairs neredzētu ziedam dālijas. Tās ir vienas no skaistākajām puķēm,” saka J. Blomkalns.