Ziņas

Sabiedrība

Dala vairākkārtīgi lietojamās maskas

DROŠI. Ievērojot epidemioloģisko piesardzību, neskatoties uz gana nemīlīgajiem laikapstākļiem, sociālās darbinieces Inga Kārkliņa (no kreisās) un Evija Plažio, silti saģērbušās, maskas dalīja ārā pie Sociālā dienesta ēkas.Foto: Iveta Rozentāle

Šonedēļ Cēsu novadā sociāli mazāk aizsargātajiem iedzīvotājiem sāka dalīt valsts sarūpētās vairākkārtīgi lietojamās sejas aizsargmaskas, tās paredzēts izsniegt 365 novada cilvēkiem.

Otrdien pirmās pusstundas laikā pēc maskām bija atnākuši 25 iedzīvotāji, Cēsu novada pašvaldības Sociālās aģentūras darbinieces vērtēja, ka cilvēki pēc tām nāk mazāk, nekā gaidīts, jo iepriekš interese, kad un kā bezmaksas maskas varēs saņemt, bija ļoti liela.

Rindas neveidojās, cilvēki nāca ar starplaikiem, izrunāja svarīgākos jautājumus un devās prom. Sociālā dienesta Administratīvās nodaļas vadītāja Evija Plažio teic: “Klientus par masku izdali bijām informējuši, ievietojot ziņu mūsu feisbuka kontā un Sociālā dienesta mājaslapā, bet vienmēr vislabāk informācija izplatās, kad viens otram to pasaka. Arī tagad cilvēki paņem masku ne tikai sev, bet arī kaimiņam, kuram ir atbilstošais statuss. Veicam uzskaiti, saņēmējs par katru masku parakstās.” Ceturtdien maskas tika dalītas arī Vaives pagastā, Rīdzenes bibliotēkā, lai vaivēniešiem nav jābrauc uz Cēsīm. Tiem, kuri pēc maskām neieradīsies, tās tiks nogādātas.

Valsts iegādātās maskas iespējams saņemt iedzīvotājiem, kuriem ir trūcīgās vai maznodrošinātās personas statuss. Aizsarg­maskas tiks aizvestas arī iedzīvotājiem, kuri saņem aprūpi mājās, naktspatversmes iemītniekiem, kā arī dienas aprūpes centra apmeklētājiem.

Maskas pirmajā acu uzmetienā izskatās tādas pašas kā vienreizlietojamās, bet tās ir sertificētas atkārtoti lietojamas higiēniskās divslāņu sejas maskas, pat pēc 30 mazgāšanas reizēm to efektivitāte saglabājas. Paredzēts, ka ar tām cilvēkiem vajadzētu pietikt līdz decembrim, kad saņems vēl vienu masku sūtījumu, ko izdalīt iedzīvotājiem.

Saņemot maskas, iedzīvotāji apjautājas, kā tās pareizi lietot un mazgāt, dalījās līdzšinējā pieredzē. Maskas maksimālais valkāšanas laiks vienā reizē ir četras stundas, maskai klāt ir lietošanas un mazgāšanas instrukcija. To var mazgāt veļas mašīnā, temperatūrā līdz 60 grādiem saudzīgā režīmā, bet ar samazinātu centrifūgas apgriezienu skaitu. Gludināt ieteicams caur plānu audumu. Uzru­nājot vienu no masku saņēmējām, vai tā būs noderīga, sieviete atbildēja apstiprinoši, jo līdz šim izmantotas tikai vienreizlietojamās maskas.

Satiekot sociālās darbinieces, cilvēki pajautā arī citus aktuālos jautājumus, saņem skaidrojumu, ka, ievērojot valstī izsludināto ārkārtējo situāciju, trūcīgas un maznodrošinātas ģimenes/personas statuss automātiski tiks pagarināts līdz 2021. gada 31. janvārim. Ja cilvēks krīzes laikā zaudējis ienākumus un no savas gribas neatkarīgu apstākļu dēļ nespēj nodrošināt savas un aprūpē esošo nepiln­gadīgo bērnu pamatvajadzības, ārkārtējās situācijas laikā iespējams pieteikties krīzes pabalstam. Sociālajā aģentūrā gan norāda, ka nevienam vien finansiālas problēmas bijušas jau pirms ārkārtējās situācijas iestāšanās, tad var pretendēt uz ierasto sociālā dienesta atbalstu. Līdzīgi kā pavasarī Sociālais dienests arī aicināja pieteikties seniorus, kuriem nav iespējams nokļūt pēc pārtikas, lai to palīdzētu sagādāt, bet dienesta Atbalsta nodaļas pilngadīgām personām vadītāja Inga Kārkliņa teic, ka līdz šim neviens uz šo atbalstu nav pieteicies: “Redzam, ka cilvēki kopš pavasara ir ar situāciju apraduši, labāk arī saprot, kā viens otram var izpalīdzēt, sadarboties, tāpēc tiek galā labāk, nekā tas bija pirmās ārkārtējās situācijas laikā.”