Ziņas

Sabiedrība

Daibē būs parks vides izglītībai

Saules pulkstenis akmenī rādīs laiku. Tas reizē ir arī pamatakmens Latvijā pirmajam nacionālas nozīmes vides izglītības infrastruktūras – dabas un tehnoloģiju parkam “URDA”. To atklāj SIA “ZAAO” valdes priekšsēdētājs Aivars Sirmais un tēlnieks Matiass Jansons. Foto: Marta Martinsone - Kaša

Starptautiskajā bioloģiskās daudzveidības dienā Pārgaujas novada pašvaldība un SIA “ZAAO” tika sākts darbs, lai poligona “Daibe” teritorijā izveidotu Latvijā pirmās nacionālas nozīmes vides izglītības infrastruktūras – dabas un tehnoloģiju parku “URDA”. “Mēs gribam mainīt sabiedrības viedokli par atkritumiem, par vidi, mūsu ietekmi uz to un mijiedarbību. Sabiedrībai vajag gudrus cilvēkus, vidē gudrus cilvēkus, tāpēc mācīsim, lai tādi būtu,” sacīja SIA “ZAAO” valdes priekšsēdētājs Aivars Sirmais un uzsvēra, ka “Daibes” poligona teritorija ir piemērotākā, kur reāli praksē ikviens varēs izglītoties.

Pārgaujas pašvaldība, lai kopā ar “ZAAO” ierīkotu dabas un tehnoloģiju parku, saņēma valsts dotāciju – 897 561 eiro, bet dabas takas izveidei – piecus tūkstošus eiro. Klātesot Valmieras, Kocēnu un Pārgaujas pašvaldību vadītājiem, Latvijas Universitātes prorektoram un Daugavpils un Lauk­saimniecības universitātes rektoriem, Vides aizsardzības un reģionālās ministrijas pārstāvjiem, UNESCO Latvijas Nacio­nālās komisijas ģenerālsekretārei Bai­bai Moļņikai, tika ielikts “URDA” pamatakmens. Tas ir tēlnieka, cēsnieka Matiasa Jansona veidotais Saules akmens. “Tiem, kuri nav saskārušies ar atkritumu savākšanu, priekšstats droši vien bijis kā man – atbrauc mašīna un tos kaut kur aizved. Kad pirmoreiz atbraucu uz Daibi, ieraudzīju kalnu, daudzas mašīnas, kas regulāri brauc. Un stārķus ligzdās. Tāpēc arī akmens Saules pulkstenim vidū ir kalns, apkārt atkritumsavācējmašīnas, kas strādā. Kur pulkstenī jāiezīmē nakts, tad taču atkritumus neved, – ierakstītas šīs vietas ģeogrāfiskās koordinātes,” stāstīja vides objekta autors.

“ZAAO” lielākais akcionārs ir Valmieras pašvaldība, un tās domes vadītājs Jānis Baiks pauda gan­darījumu, ka šis projekts sākts. “”ZAAO” strādā labi, jau šķiro atkritumus, bet sabiedrība jāizglīto, jo aizvien cilvēkiem gadās, ka kaut kas no rokām izkrīt, kaut konteiners nav tālu. Ir jāmaina attieksme, te būs centrs, kur varēs redzēt, piedalīties un gūt jaunas zināšanas,” sacīja pašvaldības vadītājs, piebilstot, ka Vid­zemes skolēniem te būs laba bāze, kur teorētiskās zināšanas pārbaudīt praksē. Kā uzsvēra visi klāt­esošie, vidzemnieki prot sadarboties, ir izveidojuši Latvijā labāko atkritumu apsaimniekošanas sistēmu un arī uzņēmušies grūtu, bet ļoti vajadzīgu funkciju – vides izglītošanu.

Aivars Sirmais izteica pārliecību, ka jau nākampavasar centrā notiks pirmās nodarbības, bet pēc dažiem mēnešiem tas jau strādās pilnā sparā. “Ēkas projekts ir gatavs, būvatļauja saņemta, vieta iezīmēta, pašvaldība ir izsludinājusi iepirkumu būvniecībai, esam pārliecināti, ka šogad ēka būs gatava,” sacīja SIA “ZAAO” valdes priekšsēdētājs Aivars Sirmais un piebilda, ka noiets garš ceļš, lai šo ieceri īstenotu. 20 gados “ZAAO” darbinieki paši mācījušies, kā uzrunāt sabiedrību, kā dažādām paaudzēm stāstīt par vidi, atkritumu izmantošanu un samazināšanu. “URDA” piedāvās daudz lielākas iespējas.

Tehnoloģiju centrā būs mācību ēka, veselības, pārdomu un izziņas takas, pļava ārstniecības augu iepazīšanai un ievākšanai, purva taka un garšaugu dārzs, kukaiņu māja, atrakciju laukums un šķēršļu josla. Iecerēta arī zemūdens vērošanas platforma, ūdens turbīna – strūklaka un ar video kameru aprīkots skudru pūznis. Nodarbī­bās tiks nodrošināta iespēja padziļināti iepazīties ar dažādām atkritumu apsaimniekošanas, biogāzes ražošanas, ūdens attīrīšanas, sil­tum­apgādes, vēja ģeneratoru, kompostēšanas un elektrības iegūšanas iekārtām. Savukārt ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansējumu parkā tiks izveidota unikāla Latvijas iežu un minerālu kolekcija, āra klase un dabas koncertzāle jeb projekts 3K.

“Te nebūs izklaides, bet mācību takas. Te teorētiskās zināšanas tiks papildinātas ar praktisku darbošanos dabā un dos iespēju piedzīvot apkārtējās vides un mūsdienu tehnoloģiju sinerģiju. “URDA” būs vieta ne tikai skolēniem, studentiem un zinātniekiem, bet ikvienam, kur iepazīt pasauli, kurā dzīvojam,” atgādināja Aivars Sirmais.

Dabas un tehnoloģiju parka izveidē uzsākta sadarbība arī ar Lat­vijas augstskolām – Latvijas Universitāti, Latvijas Lauksaim­niecības universitāti un Daugav­pils universitāti -, kā arī ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju, kas ir ieinteresētas veicināt skolēnu izpratni, sagatavotību un vēlmi studēt dabaszinātnes. ZAAO parakstījis līgumu ar augstskolām.

“”ZAAO” rasts labs modelis atkritumu apsaimniekošanai un sabiedrības izglītošanai. Arī universitātei ir savas laboratorijas, labprāt brauksim uz Daibi, te būs, ko darīt, mūsu studentiem; mums ir, ko stāstīt un rādīt skolēniem, kuri interesējas par vidi un visu, kas notiek dabā,” sacīja Daugavpils Universitātes rektors Arvīds Bar­ševskis.