Ziņas

Sabiedrība

Dabas brīnums adītos tērpos

Saulriets Morē. Anta Brača izrāda adīto tērpu ekspozīciju. Katrs tērps ir neatkārtojams.Foto: Monika Sproģe

Gadalaiki rit un laiki mainās, bet turpinās sāktie darbi. To nozīme un spēks vieno, saliedē. Mores pagastā cilvēki māj ardievas vasaras bezbēdnībai un atsāk darbu skolā un bibliotēkā. Ļaudis gatavojas ziemai, ieadot vasaras vakarus dziju dzīparos un izdejojot savās dejās.

Mores kara muzejs “Kalna Kaņēnos” šovasar tūristiem devis iespēju ne tikai iepazīties ar Otrā pasaules kara ieročiem un karavīru ekipējumu, bet arī piedāvājis interesantu daiļamatniecības darbu izstādi. Muzeja veidotāji Antons un Anta Brači visu mūžu ir saistīti ar amatniecību un tautas lietišķo mākslu. Anta ar adījumiem piedalījusies Rīgas un Latvijas mēroga izstādēs, viņas adītās etnogrāfiskās zeķes tikušās izstādītas arī 2013.gada Dziesmusvētku izstādē.

“Mums ir bijušas dažādas izstādes. Šogad ekspozīcija saucas “Dabas brīnums adītos tērpos”,” skaidro A. Brača. “Tā ir tautas lietišķās mākslas studiju “Atkalns” un “Baiba” veidota izstāde.”

Rokdarbu studijas vadītāja Baiba Balode katru gadu izvēlas kādu aktuālo tēmu. Tā pagājušā gada tendences esot bijušas šanel kostīmi. “Arī man pašlaik ir mugurā pašas adīts kostīms. Tam ir latviešu cimdu raksts. Šajā kokvilnas kostīmā man gan ziemā silti, gan vasarā labi,” stāsta un rāda Anta. Šogad izvēlēta tēma “Jūra naktī”. Ideja Baibai radusies, iedvesmojoties no draudzenes fotoizstādes. Adītājas centušās fotogrāfijā redzamo jūru ieadīt kleitā. Taču adījumi katrai citādi, dažai pie sirds tuvāk jūra, citai ziedi. Pašas Antas kostīmā ieadīts saulriets Morē. Katrs šāds tērps ir vienā ekspemplārā, tāpēc to iegādāties nevar, tomēr ir bijuši piedāvājumi pat par cenu, kurā rakstāmas trīs nulles.

Daiļamatnieku izstādes tiek atvērtas Muzeju naktī un novāktas valsts svētkos. Tātad izstāde ir uz visu sezonu. Muzeju nakts kļūst populāra visā Latvijā: “Ja pirmo Muzeju nakti mēs pavadījām šaurā lokā, uzcepot desiņas, tad šogad Muzeju naktī bija ap tūkstoš apmeklētāju. Katru gadu apmeklētāju skaits palielinās. Nu jau vairs nav, kur mašīnas nolikt. Tonakt muzeja teritorijā notika atrakcijas, pasākumi, bija tēja, kas tiek gatavota no pļavā saplūktām zālītēm un jau kļuvusi par tradīciju šajā naktī.” Arī pašdarbnieki labprāt piedalās – padzied, padejo. Bet Bračas kundze ir priecīga un lepna, ka Muzeju nakts pasākumam izdevies piesaistīt vietējos mājražotājus: “Mums Morē sien Siguldas novadā gardāko sieru un cep debešķīgākās tortes.”