Ziņas

Uzņēmējdarbība

Cūku komplekss “Gaižēni” pērn strādājis ar 23% peļņas kritumu

Dāņiem piederošais cūkkopības nozares uzņēmums SIA “Gaižēni” pagājušajā gadā strādājis ar 5% apgrozījuma kāpumu, vienlaikus par 23% samazinoties peļņas rādītājiem, liecina “Firmas.lv” informācija.

“Gaižēnu” apgrozījums pērn bijis 8,32 miljoni eiro salīdzinājumā ar 7,97 miljoniem iepriekšējā gadā. Uzņēmuma peļņa samazinājusies līdz 900 945 eiro salīdzinājumā ar 1,18 miljonu rādītāju 2013.gadā.

Kā norādīts vadības ziņojumā, pagājušais gads bijis sarežģīts, jo Krievijas embargo un Āfrikas cūku mēra dēļ par 13% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu samazinājās cūku dzīvsvara cena. Savukārt 2014.gadā cenu svārstības reizēm sasniegušas 30%. Pērn decembrī cena nokritusi līdz 0,90 eiro par kilogramu, kas bija zemākais rādītājs desmit gadu laikā.

Tāpat ziņojumā teikts, ka pērn vairāk nekā 60% no produkcijas tika realizēti vietējā tirgū, pārējā daļa eksportēta.

Savukārt lopbarība pērn audzēta 890 hektāru platībā, galvenokārt saimniecības cūku nobarošanai. Vidēji no hektāra iegūtas 5,7 tonnas lopbarības graudu, kas ir par 0,3 tonnām vairāk nekā 2013.gadā.

Pagājušā gada nogalē “Gaižēni” pabeidza jaunas fermas projekta izstrādi un sāka būvniecības darbus. Fermā būs vieta 950 sivēnmātēm. Būvniecību plānots pabeigt šā gada beigās, bet sivēnu realizāciju sākt 2016.gada otrajā ceturksnī.

Līdztekus paplašināšanās īstenošanai uzņēmums šogad īpašu uzmanību veltīs papildu biodrošības pasākumu ieviešanai saistībā ar cūku mēra izplatību.

Uzņēmums “Gaižēni” reģistrēts 1995.gadā, tā pamatkapitāls ir 7 190 400 eiro. “Gaižēni” nodarbina 34 darbiniekus.

Uzņēmuma vienīgais valdes loceklis ir Dānijas pilsonis Alekss Rasmusens. Savukārt padomes priekšsēdētājs ir Dānijas pilsonis Torbens Andersens, viņa vietnieks – Pauls Kalniņš, bet padomes locekļi – Dānijas pilsoņi Aleksandrs Kelbers un Anders Lassens.

“Gaižēnu” lielākais īpašnieks ar 51,92% kapitāldaļu 3,73 miljonu latu vērtībā ir SIA “Ungure”, kas savukārt 100% pieder Kiprā reģistrētai finanšu pakalpojumu kompānijai “Agro Holdings Limited”.

“Gaižēnu” 23,08% kapitāldaļu pieder Kaimanu salās reģistrētai kompānijai “Agro Investments Corp”, 17,99% kapitāldaļu – Dānijas kompānijai “Livlande Holding”, bet 7,01% kapitāldaļu – Rasmusenam.