Ziņas

Sabiedrība

CSDD kopā ar partneriem Valmierā rīkos trešo “tumšo gājēju” glābšanas reidu

Lai mudinātu Latvijas iedzīvotājus rūpēties par sevi un līdzcilvēkiem un diennakts tumšajā laikā valkāt gaismu atstarojošās vestes vai apģērbu ar atstarojošajiem elementiem, Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) kopā ar biedrību “Latvijas Samariešu apvienība” un Valsts policiju kampaņā “Esi gaismas vest-nesis!” turpina atstarojošo vestu dalīšanas reidus reģionos.

Kā aģentūru LETA informēja pasākuma organizatori, trešais reids notiks 3.novembrī Valmierā, pie CSDD nodaļas.

Arī šogad vestes tiek dalītas sadarbībā ar CSDD ilggadējo sadarbības partneri Latvijas Samariešu apvienību, kas palīdz atstarojošo vestu dalīšanā visā Latvijā, kā arī reidu laikā, uz neapgaismotiem ceļiem ārpus apdzīvotām vietām. “Esam domājuši, kā šogad aizsniegt vistālākos Latvijas nostūrus un vestes iedot tieši tiem cilvēkiem, kuriem tās ir visvairāk nepieciešamas un kuri tās nevar iegādāties. Ne visiem varēsim vestes iedot bez maksas. Tādēļ šogad ir gandrīz 800 “vest-niecības” punkti, kuros cilvēki varēs par īpašām kampaņas cenām iegādāties gaismu atstarojošas vestes. Tāpat aicinām uzņēmējus, pašvaldības, mācību iestādes, vecākus rūpēties par saviem tuvajiem, ieģērbjot viņus gaismu nesošā un drošā apģērbā,” uzsver CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš.

Kā liecina CSDD apkopotie dati, oktobrī, novembrī un decembrī bojā iet tikpat daudz cilvēku, cik gada pirmajos deviņos “gaišajos” mēnešos. Šā gada pirmajos deviņos mēnešos visā Latvijā notikuši 752 ceļi satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti gājēji. 621 gājējs ticis ievainots, bet 32 gājuši bojā. Salīdzinoši pērn šajā pašā laikā bojā gājuši 43 gājēji.

Pasākuma organizatori uzsver, ka autovadītājs gājēju bez gaismu atstarojošas vestes uz ceļa pamana tikai 25-40 metru attālumā. Ja vadītājs brauc ar ātrumu 90 kilometru stundā, šo ceļa posmu viņš veic vienā līdz divās sekundēs, kas ir pārāk mazs laiks, lai reaģētu un nepieciešamības gadījumā nobremzētu un/vai apbrauktu gājēju. Atstarotāja atspīdināto gaismu autovadītājs pamana 140 metru attālumā, ja transportlīdzeklis brauc ar iedegtiem tuvās gaismas lukturiem, bet 400 metru attālumā, ja ir iedegti tālās gaismas lukturi. Atstarojošās vestes cilvēku padara piecas līdz desmit reizes pamanāmāku.

Kampaņa “Esi gaismas vest-nesis!” tiek daļēji finansēta no OCTA līdzekļiem.