Ziņas

Uzņēmējdarbība

Čiris: Valsts attieksme pret uzņēmējiem ir divkosīga

Apgrūtinot Krievijas pilsoņiem iegādāties nekustamo īpašumu Latvijā, valsts demonstrē divkosīgo attieksmi pret uzņēmējiem, uzskata ekociemata Amatciems attīstītājs Aivars Zvirbulis jeb Čiris.

“No vienas puses publiski tiek pausts atbalsts uzņēmējdarbības attīstībai, bet no otras – veselas nozares vieglu roku tiek nolemtas iznīcībai. Kamēr norisinās cīņa par alternatīvu nodrošināšanu Krievijas tirgum, piemēram, pārtikas rūpniecības nozarei vai lauksaimniecībai, nekustamo īpašumu un būvniecības nozaru dzīvotspēja tiek apdraudēta. Turklāt pilnībā tiek ignorēts fakts, ka nekustamo īpašumu pircēji nodrošina finanšu līdzekļu ieplūšanu praktiski visās Latvijas ekonomikas nozarēs,” norāda Zvirbulis.

Uzņēmējs uzskata, ka Imigrācijas likumā paredzētās izmaiņas nopietni apdraudēs uzticamību visai uzņēmējdarbības videi Latvijā.

“Vērts atcerēties, ka ikviens uzņēmējs lēmumus pieņem ilgtermiņā, un šajā gadījumā rēķinājās ar tiem grozījumiem Imigrācijas likumā, kas stājās spēkā 1.septembrī. Nav šaubu, ka biežā spēles noteikumu maiņa nesīs lielākus zaudējumus pašmāju uzņēmējiem nekā “sodītajai Krievijai”. Saglabāt esošo likuma redakciju ir Latvijas ekonomikas interesēs,” skaidro Zvirbulis.

Nacionāli noskaņoto politisko spēku argumenti par termiņuzturēšanās programmas it kā radītajiem draudiem Latvijas valsts drošībai ir nepamatoti, uzsver Amatciema attīstītājs.

“Ne jau visi krievu tautības cilvēki bija vainojami pie komunisma radītajām vai pie pašreizējām ģeopolitiskajām problēmām. Milzīgs skaits Krievijas pilsoņu ir eiropeiski domājoši un viņiem ir kauns par notikumiem Krimā un Ukrainā. Šiem inteliģentajiem un ekonomiski aktīvajiem cilvēkiem ir biznesa projekti Eiropā un visā pasaulē. Daudzi no viņiem ir ekonomiski saistīti ar Rīgu un Latviju. Uzturēšanās atļauju saņemšanai viņiem ir iespējas izmantot arī citas Eiropas valstis, taču viņi izvēlas Latviju tieši ģeogrāfiskās pieejamības un valodas dēļ. Ar aizliegumu šiem Krievijas pilsoņiem iegādāties nekustamo īpašumu Latvijā Latvija diez vai atrisinās savas drošības problēmas, kas tiek minētas kā galvenais arguments programmas likvidēšanai.”

Pēc attīstītāja domām, Latvijai pašlaik ir jānovērtē valsts ģeogrāfiskā stāvokļa priekšrocības un jāizmanto tās, jo Latvija kā valsts nevar pārtraukt ģeopolitisko vai informācijas karu, bet var ar gudriem un diplomātiskiem lēmumiem to nesaasināt un būt par sarunu risinātājiem. “Pavisam drīz Latvija būs ES prezidējošā valsts, un tās loma starpvalstu attiecībās pieaugs. Šis statuss būtu jāmāk izmantot, nevis graut, pieņemot pārsteidzīgus un populistiskus lēmumus,” norāda uzņēmējs.

“Starpvalstu konflikti beigsies, krievu cilvēki aktīvi turpinās ekonomisko darbību visā pasaulē, un viņiem tik un tā būs uzturēšanās atļaujas Eiropā. Latvija ar saviem aizliegumiem būs demonstrējusi īslaicīgu “ieriebšanas” politiku, kas nesīs valstij tikai zaudējumus, bet nebūs risinājums problēmai pēc būtības,” uzskata Zvirbulis.

Jau ziņots, ka Saeima nolēma turpināt darbu pie iepriekšējā sasaukumā neizskatītā likumprojekta, kas paredz pārtraukt izsniegt termiņuzturēšanās atļaujas Krievijas pilsoņiem par nekustamā īpašuma iegādi. Minētās izmaiņas rosināja nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK), iesniedzot grozījumus Imigrācijas likumā. VL-TB/LNNK likumprojekts paredz valsts apdraudējuma novēršanas nolūkā uz laiku apturēt termiņuzturēšanās atļauju izsniegšanu Krievijas pilsoņiem par nekustamā īpašuma iegādi. Saskaņā ar nacionālās apvienības priekšlikumu Saeima varēs atcelt šos ierobežojumus.

LETA