Ziņas

Sabiedrība

Cilvēki vēlas izrauties no mājām

Viesi. Sestdien (25.04.) Cēsīs viesojās grupa motociklistu, kuri iegriezās arī kafejnīcās, kaut nedaudz "sildot" vietējo ekonomiku.Foto: Jānis Gabrāns

Pavasaris šogad Latvijā ienāk ļoti lēni. Tomēr saulainās dienas arvien vairāk cilvēkus vilina ārā no mājām. Vieni dodas dabā, citi apceļo dzimto zemi. Tiesa, populārās dabas takas joprojām ir kā magnēts, šķiet, tur par distancēšos, ko prasa pašreizējā situācija, domāts netiek. “Druva” novēroja, ka svētdien Liepā uz ceļa, kur sākas taciņa uz Līču – Laņģu klintīm, atkal bija vairāki desmiti automašīnu.

Arī Cēsu vecpilsētā nedēļas nogalē bija manāma lielāka rosība, sestdien pilsētu apmeklēja grupa motociklistu, ielās bija redzami iebraucēji, vietējie. Cilvēki atzīst, ka ir noilgojušies pēc sabiedrības, pēc maltītes ārpus mājas. Kā norādīja kādi uzrunātie, lai arī latvietis nav pārāk vērsts uz lielu čupošanos un ir gatavs izolēties, pārlieku ilga uzturēšanās tikai savā mājoklī esot smags pārbaudījums. Gribas iziet cilvēkos, pasēdēt kafejnīcā, iedzert kafiju, tā teikt, kopā ar ģimeni papusdienot citā vidē.

Cēsu kafejnīcas, restorāni šo laiku pārlaiž atšķirīgi, citi strādā katru dienu, daži ir atvērti tikai nedēļas nogalēs, vēl kādi paņēmuši pauzi, pārprofilējoties uz maltīšu piegādi. Kafejnīcas “Priede” īpašniece Oksana Zariņa – Jarohoviča stāsta, ka viņi durvis apmeklētājiem ver piektdien, sestdien, svētdien un šajās dienās apmeklētāji nākot: “Novērojumi rāda, ka vairums ir iebraucēji, bet nāk arī vietējie, cēsnieki. Jūtams, ka cilvēki brīvdienas nevēlas pavadīt mājās, viņi bijuši kaut kur dabā, izstaigājušies un pēc tam labprāt iegriežas kaut ko nobaudīt. Ņemot vērā, ka ne visas kafejnīcas darbojas, apmēram piektā daļa klientu pirms tam piezvana un noskaidro, vai sniedzam pakalpojumu. Cilvēki tiešām noilgojušies pēc iznākšanas no mājām, un katru nedēļas nogali darba laiku nākas arvien vairāk pagarināt. Jo ilgāk gaiši vakari, jo ilgāk cilvēki pastaigājas. Redzam, ka apmeklētāji sapratuši distancēšanās nozīmi, ievēro visus nosacījumus, arī mēs kafejnīcā esam parūpējušies, lai viss būtu atbilstoši prasībām, un ar to problēmu nav bijis.

Apzināmies, ka tik liela plūsma kā citus gadus šogad nebūs, tāpēc jāmeklē, kā labāk izdzīvot, lai nepazaudētu darbiniekus. Šis būs izaicinājumu pilns gads. Ir skaidrs, ka daudz noteiks laika apstākļi, ja būs silta un jauka vasara, apmeklētāju plūsma būs lielāka.”
O. Zariņas – Jarohovičas pārziņā ir arī suvenīru veikaliņš pie Rožu laukuma, tas gan esot slēgts. Sākotnēji strādājuši, taču apmeklētāju vispār nav bijis, tāpēc darbībā paņemta pauze. Taču šo laiku izmantojot, lai nedaudz pārstrukturētos.

“Esam sapratuši, ka cilvēkiem vārds “suvenīri” – saistās ar to, ka tur vērts iegriezties tikai tūristiem, vietējiem nav, ko darīt, lai gan patiesībā piedāvājums ir ikvienam. Tāpēc turpmāk veikaliņa nosaukumā atteiksimies no vārda “suvenīri”, lai pie mums ienāktu arī cēsnieki,” stāsta O. Zariņa – Jarohoviča.

Atjaunotais veikaliņš darbu atsākšot maijā, kad darbību sāks arī kafejnīca “Sofija” Pils parkā.
Joprojām spēkā ir prasības par sociālo distancēšanos, tāpēc jautājām pašvaldības policijai, vai brīvdienās nenācās vairāk sekot līdzi notiekošajam vecpilsētā.

Pašvaldības policijas priekšnieks Guntars Norbuts atzīst, ka vecpilsētā nedēļas nogalē problēmu nav bijis, tās vairāk sarūpējot cēsnieki savos mājokļos: “Ne­trūkst to, kuri dzīvokļos sarīko tusiņus ar alkohola lietošanu un ciemiņu piedalīšanos. Tas tomēr skaitās privāts pasākums, bet tādi šobrīd aizliegti. Ja kāds kategoriski atsakās prasības ievērot, tiek noformēts administratīvā pārkāpuma protokols.”
Šīs nedēļas nogalē sāksies četru dienu brīvdienas, visticamāk, cilvēku plūsma pilsētā būs vēl jūtamāka, kas ir kā neliels cerību stars kafejnīcu īpašniekiem.