Ziņas

Sabiedrība

Cilvēki pakļauti pārkaršanas riskam

Karstuma dūrienu visbiežāk cilvēki saņem, ilgstoši uzturoties pārkarsušās, mitrās telpās vai saulē. Mediķi brīdina – ja ir veselības problēmas, saules speltē labāk nedoties laukā no mājas, tā vietā pastaigās iet no rīta vai vakarā.

Tāpat sabiedrībā ir novērojama jauna tendence – vecāki visur dodas kopā ar bērniem, arī ar pavisam maziem zīdaiņiem. Vecākiem kopā ar zīdainīti uzturēties svaigā gaisā ir ieteicami, taču dienas karstākajā laikā bērnu ratiņus nevajag turēt uz balkona vai doties garās pastaigās, “Druvu” informēja vairāki mediķi. Ārsti uzsver: “Pastaigām piemērotas būs rīta vai vakara stundas, kad laiks ir nedaudz vēsāks. Ja nepieciešams doties ilgā pārbraucienā, jābūt īpaši uzmanīgiem, raugoties, lai mazulis nepārkarst. Bērnam jāizvēlas dabiska materiāla apģērbs, gaisa caurlaidīgs, viegls, vislabāk gaišā krāsā. Zīdainīti ratiņos ieteicams likt tikai autiņbiksītēs, pārsedzot ar vieglu kokvilnas paladziņu. Nedrīkst likt ratu pārsegu, kā vecāki bieži to dara, jo negrib, lai svešinieki redzētu bērnu.”

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Vidzemes reģionālā centra vadītājs Voldemārs Kokorēvičs saka: “Pārsvarā izsaukumi bijuši pie pensijas vecuma cilvēkiem, taču biežāk nekā citus gadus arī pie bērniem un zīdaiņiem. Zīdaiņiem termoregulācija nav stabila, pārkaršana var notikt ātri, tāpēc vecākiem jābūt ļoti uzmanīgiem un karstajā laikā labi jāapdomā, vai bērniņu visur vajag ņemt līdzi.”

Bet Cēsu klīnikas galvenā ārste Anda Skrastiņa saka: “Nevar pāragri sapriecāties, taču šogad Cēsu klīnikā ar karstuma dūrienu nonācis tikai viens bērns un viens pieaugušais, kas šādiem laikapstākļiem ir netipiski maz. Acīmredzot iedzīvotāji beidzot sadzirdējuši mediķu aicinājumu karstā laikā lieki saulē neuzturēties, pastiprināti dzert ūdeni un, izejot no mājām, lietot cepuri vai lakatiņu. Toties vairāk izjūtam tos, kuriem iedzēluši kukaiņi.”

Savukārt Augšlīgatnes ģimenes ārstes Dinas Puhartes-Zicmanes praksē jau vairāki cilvēki vērsušies ar pārkaršanas vai saules dūriena simptomiem: “Pēdējās vasaras nav bijušas nekādas karstās, tāpēc šogad tas šķiet tā neierasti. Vecāki pacienti sūdzas par asinsspiedienu, turpretī jaunāki par galvassāpēm, vemšanu un paaugstinātu temperatūru.”

Ģimenes ārsts Uldis Vasiļevskis, kurš strādā Amatas novadā, atzīst: “Kā jau katru vasaru, cilvēki meklē ārsta palīdzību saules dūriena vai pārkaršanas gadījumā, bet nevaru teikt, ka tādi gadījumi būtu vairāk nekā iepriekšējos gados. Protams, karstajā laikā grūtāk klājas vecāka gada gājuma ļaudīm, kuriem ir sirds mazspēja, problēmas ar asinsspiedienu, tomēr vairākums saprot, kādi sarežģījumi būs, ja pārlieku ilgi uzturēsies saulē. Lielākam pārkaršanas riskam drīzāk pakļauti vidēja vecuma cilvēki, kuri darba vai kādu citu apstākļu dēļ spiesti uzturēties saulē, taču, kā jau minēju, manā praksē šādu sūdzību nav vairāk kā citus gadus.”