Ziņas

Sabiedrība

Četrkāršo pediatru komandu

Bērnu nodaļas papildspēki. Viena no jaunajiem speciālistiem ir cēsniece Ilze Dambe, kura strādās gan nodaļā, gan diennakts dežūrās un arī ambulatorajās pieņemšanās. Foto: Marta Martinsone - Kaša

Cēsu klīnika (CK) šogad jau atkārtoti par iestādes darba un attīstības prioritāti izvirzījusi reģionos tik problemātisko medicīniskā personāla
piesaisti. Pērn un jau šogad panāktais liecina par turēšanos pie plāna un pirmajiem darba augļiem.

Īstenojot mērķi, ka “labu speciālistu klātbūtne ir būtiskākais nosacījums labas medicīniskās palīdzības saņemšanai”, piesaistīto jauno ārstu skaits pēdējos trīs gados palielinājies aritmētiskā progresijā – ja 2015.gadā darbu klīnikā uzsākuši tikai seši jauni ārsti, tad 2016.gadā tādu bija 12 un pērn jau 18 jaunie speciālisti.

Turklāt jau šogad panākts ļoti nozīmīgs komandas papildinājums – aprīļa sākumā līdzšinējo divu pediatru kolektīvu papildinājuši pat seši jaunie ārsti, kuri specializējušies bērnu slimībās. Jaunpienācēju vidū ir gan klīnikā pamatdarbu strādāt sākušie, gan blakus darbā piesaistīti speciālisti, lai turpmāk ārstniecības iestādē pediatrs būtu pieejams visu diennakti. Tā tiek panākts, ka valsts apmaksātās medicīniskās palīdzības pakalpojums bērniem pieejams nepārtraukti. Lai saņemtu pediatra konsultāciju, darbadienās no pulksten 8 līdz 18 ir jādodas uz klīnikas Bērnu nodaļu, savukārt brīvdienās un pārējā diennakts laikā – dežūrējošais bērnu ārsts gaidīs Uzņemšanas nodaļā. Ģimenes ārsta nosūtījums pie pediatra nav nepieciešams, tomēr klīnikas sabiedrisko attiecību speciāliste Juta Kārkliņa aicina pirms ierašanās telefoniski pieteikties Bērnu nodaļā.

“Druva” klīnikā sastapa Bērnu slimību nodaļas papildspēku – cēsnieci Ilzi Dambi, kura pediatra specialitāti apguvusi un arī teju visu rezidentūras laiku bijusi Rīgā. I.Dambe stāsta, ka jau iepriekš ir praktizēts Cēsīs un darbs šeit nav svešs. “Arī kolektīvs šeit ir jauks un izpalīdzīgs,” pirmo mēnešu iespaidos dalās jaunā speciāliste, paužot pārliecību, ka viegli būs sastrādāties arī ar visiem pārējiem jaunpienācējiem, jo ilgstošajās ārstu mācībās savstarpēji jau ir iepazinušies. Klīnikā I.Dambe sākusi strādāt marta sākumā vēl kā rezidente, taču ar 2.maiju viņa darbu turpinās jau kā sertificēts pediatrs.

Par sasniegto ir gandarīta arī slimnīcas valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa, paužot pārliecību, ka bērnu ārstu skaita papildināšana ārstniecības iestādē palīdz īstenot arī vienu no Cēsu pašvaldības formulētajiem darba vadmotīviem – Cēsis kā izcila vieta ģimenēm un bērniem.

Klīniku kā praktisko mācību vietu izvēlas arī topošie speciālisti. No aprīļa Reanimācijas un anestezioloģijas nodaļā darbu sākusi rezidente Maija Apine, kura Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā (RAKUS) apgūst izvēlēto specializāciju – anesteziologs/reanimatologs. Maija, meklējot stažēšanās iespējas, izvēlējusies Cēsis, sekojot citu ārstu ieteikumiem. “Šeit ir pavisam citādi nekā lielā slimnīcā – telpas mājīgākas, atmosfēra daudz patīkamāka. Tāpat arī kolektīvs ir draudzīgs un pretimnākošs,”atzīst Maija.

Aprīļa sākumā Ķirurģiskajā nodaļā sākusi strādāt arī ceturtā gada rezidente Baiba Gabrāne, kuras galvenā mācību bāze arī ir RAKUS, taču katru otro mēnesi Baiba praktiskās zināšanas papildinās Cēsīs. Rezidente iesaistās nodaļas darbā, asistē dienas stacionāra operācijās un ambulatorās pacientu pieņemšanās, kā arī strādā dežūrās, lai nodrošinātu neatliekamo medicīnisko palīdzību Uzņemšanas nodaļā.

No Cēsu novada domes sniegts materiāls un finansiāls atbalsts jaunajiem speciālistiem – dzīvoklis, kurā uzturēties laikā, kamēr rezidents strādā klīnikā.

Sagatavošanas cikls no vidusskolas absolventa līdz pastāvīgi praktizējošam speciālistam ir 10 līdz 12 gadi, tādēļ ārstu-speciālistu un medicīnas māsu deficīts saglabājas joprojām. Līdzīgi kā citās valsts klīnikās, arī Cēsīs jūtams ginekologu un neirologu trūkums, tomēr ārstniecības iestādē strādā pie tā, lai spētu nodrošināt pakalpojumu un turpinātu piesaistīt jaunos speciālistus. Personāla nodrošinājuma izaicinājums jūtams arī medicīnas māsu, ķirurgu, traumatologu un anesteziologu profesijās.

Klīnikas 2018.gada prioritāšu lokā ir arī pakalpojumu kvalitāte un rūpes par pacientu un apmeklētāju komfortu. Lai sasniegtu šos mērķus, iegādātas jaunas tehnoloģiskās iekārtas, kā arī tiek veikti infrastruktūras uzlabojumi, tostarp līdzekļus plānots ieguldīt teritorijas labiekārtošanā, arī paplašinot stāvlaukumus apmeklētāju transportam.

Cēsu klīnika valsts pasūtījumu pērn izpildījusi par 99,7%. Salīdzinot ar 2016.gadu, neto apgrozījums pērn palielinājies par 6,1%, sasniedzot 5,05 miljonus eiro. Jau otro gadu pēc kārtas SIA “Cēsu klīnika” savu saimniecisko darbību beidz ar peļņu.