Ziņas

Sabiedrība

Cesvaines mērs: Pašvaldību reformēšana nav šī brīža aktualitāte

Pašvaldību reformēšana nav šī brīža aktualitāte, uzskata Cesvaines novada domes priekšsēdētājs Vilnis Špats (V).

Viņš aģentūrai LETA atklāja arī to, ka uzskata – neviens jau vēl nav izvērtējis iepriekšējās reformas plusus un mīnusus.

“Zinot, ka, ja tiks veikts iecerētais – jebkurš no izvēlētajiem variantiem Cesvainei par labu nenāks. Šobrīd mēs novadam atvēlēto laiku cenšamies maksimāli izmantot dažādu projektu realizēšanai,” atklāja Špats.

“Īstenībā tās būs kārtējās politiskās reformas un droši vien no mums maz atkarīgs, kā tas notiks,” piebilst priekšsēdētājs.

Kā ziņots, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) valdības koalīcijas partneriem iesniegusi jaunu reformas koncepciju, kurā piedāvāti divi iespējamie reformu varianti.

Viens no ministrijas piedāvātajiem variantiem paredz, ka tiks izveidots 49 novadu un deviņu republikas pilsētu administratīvā iedalījuma modelis. Izstrādājot šo modeli, ņemti vērā vairāki kritēriji – attīstības centrs ar vismaz 1000 iedzīvotājiem, izveidots ceļu tīkls un atbilstoša infrastruktūra. Kā kritēriji ir arī vismaz viena perspektīva vidusskola novadā un tas, ka vidējais attālums no apdzīvotām vietām līdz novada administratīvajam centram ir ap 30 kilometriem.

Kā otru variantu VARAM piedāvā sākotnēji 29 sadarbības teritoriju izveidošanu ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem, kur pašvaldībām būs iespēja brīvprātīgi pievienoties.

Iepriekšējā reforma nav devusi cerēto rezultātu – tā secinājusi VARAM. Piemēram, pēc reformas vēl joprojām ir daudzi novadi, kas neatbilst likumā noteiktajiem novadu veidošanas kritērijiem, tāpat vairākos novados nav spēcīgu attīstības centru, novadu pašvaldības iedzīvotāju skaita ziņā ir ļoti neviendabīgas.