Ziņas

Izklaide

Cesvainē atskaņos kantāti “Dievs, Tava zeme deg!”

Lai godinātu divu izcilu latviešu mākslinieku piemiņu un iepriecinātu Cesvaines novada iedzīvotājus valsts svētkos, 14.novembrī plkst.17 Cesvaines evaņģēliski luteriskajā baznīcā notiks Lūcijas Garūtas un Andreja Eglīša kantātes korim, solistiem un ērģelēm “Dievs, Tava zeme deg!” atskaņojums.

Latvju tautas lūgšanu izpildīs Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) jauktais koris “Rīga”, Prezidiju konventa vīru koris (P!K!V!K!) un solisti – tenors Ingus Pētersons un baritons Eduards Vācietis. Pie ērģelēm atradīsies Tālivaldis Deksnis, koncertu diriģēs Zane Zilberte, aģentūru LETA informēja kora “Rīga” prezidente Laura Leimane.

Ieeja koncertā būs par ziedojumiem.

Kantātes aizsākumi meklējami 1943.gadā, kad Kuldīgas draudzes mācītāja prāvesta Oskara Sakārņa izsludinātajā konkursā par latviešu lūgšanu Dievam tika iesniegti un uzvarēja divi Eglīša darbi: viens no tiem sākas ar vārdiem “Dievs, Tava zeme deg!”, bet otru caurvija Tēvreizes rindas. Pēc žūrijas ieteikuma no abiem tekstiem tika izveidots viens.

Kantātes “Dievs, Tava zeme deg!” pirmatskaņojums ir noticis 1944.gadā Rīgā, Vecajā Svētās Ģertrūdes baznīcā ar tās mūzikas autori Garūtu pie ērģelēm. Līdz ar padomju režīma ienākšanu Latvijā kantāte “Dievs, Tava zeme deg!” kā traģiskā laikmeta liecinieks tika aizliegta, atgriežoties pie klausītājiem tikai 1980.gadu beigās. Vēlāk tā atskaņota neskaitāmas reizes latviešu svinīgos sarīkojumos visā pasaulē un kļuvusi par latviešu tautas lūgšanu – skaudru Latvijas likteņa samezglojuma zīmi.

RSU jauktais koris “Rīga” dibināts 1951.gadā. Patlaban kori vada diriģente Zilberte, kormeistari Roberts Hansons un Uģis Meņģelis. Savas ilgās pastāvēšanas laikā koris ir koncertējis daudzās pasaules valstīs, izpelnījies starptautisku atzinību un pabijis laureāta godā daudzās skatēs un konkursos.

Prezidiju konverta vīru korī, kas dibināts 1925.gadā, dzied dalībnieki tikai no studentu korporācijām – burši. Kopš 2005.gada kora mākslinieciskais vadītājs ir Arnis Paurs.