Ziņas

Sabiedrība

Cēsu zēni dzied operā

IZRĀDĒ. Cēsu 1. pamatskolas zēnu korim, tāpat kā visiem Pučini operas izrādes "Toska" dalībniekiem, skatuves tērpu māksliniece bija Ieva Kundziņa. Foto: no albuma

Cēsu zēniem opermūzikas svētki Siguldā ar to kulmināciju – Pučini operu “Toska” – bija notikums, kurā šovasar ieguldīts liels darbs. Tādu paveikusi arī diriģente Ilze Grinfelde, piekrītot festivāla rīkotājiem sagatavot Cēsu 1. pamatskolas zēnu kori dalībai brīvdabas izrādē, kuru apmeklēs arī opermākslas zinātāji.

“Pirms četriem gadiem jau piedalījāmies festivālā, operas “Zelta zirgs” uzvedumā. Laikam mūsu darbu atcerējās ar labu vārdu, tāpēc atkal saņēmām festivāla direktora Daiņa Kalna uzaicinājumu gatavoties, šoreiz izrādei “Toska”,” stāsta diriģente. Aktīvā gatavošanās ilgusi divas nedēļas. Zēniem bijis ne tika jādzied, bet arī jāizpilda operas režisora Gunta Gailīša rīkojumus, kā iedzīvoties izrādes darbībā.

Pirmais mēģinājums notika uz Latvijas Nacionālā teātra skatuves uzbūvētajās izrādes dekorācijās. Tad arī puikas apjautuši, ar kādu vērienu būs gaidāmais notikums Siguldas estrādē. “Mazākie koristi ir desmit gadus veci. Stāstīju, ka nu viņiem jābūt kā pieaugušajiem māksliniekiem. Tas nozīmē ne tikai dziedāt, bet arī daudz ko pacietīgi izturēt,” saka Ilze Grinfelde. Pagājušajā nedēļā ar audzēkņiem Siguldas pilsdrupu estrādē viņa strādājusi vairākas dienas. Skolotāja arī visu laiku sazinājusies ar zēnu vecākiem. “Man bija daudz informācijas, kas viņiem jāpastāsta, tajā skaitā par tērpiem, kādos uz skatuves iznāks koris.”

Pēc izrādes skolotāja no zēnu vecākiem saņēmusi labas atsauksmes. “Vairāki rakstīja, ka šis notikums palīdzējis viņiem iemīlēt operu. Vecākiem bija iespēja pietuvoties operas pasaulei caur gatavošanās procesu. Arī koristi ar lielu interesi skatījās un klausījās iestudējuma norisi. Zēni sāka saprast operas mākslu,” gandarījumu pauda skolotāja.

Šis bija 27. gads, kopš Siguldas pilsdrupu estrādē notiek operas brīvdabas uzvedumi. “Visas biļetes atkal bija izpirktas. Cilvēki ielāgojuši, ka šajos svētkos var baudīt augstas klases mūziku. Šoreiz galvenajā lomā bija Maija Kovaļevska. Viņas sniegumu publika uztvēra ar tik lielām ovācijām!” pārsteigta jutusies Ilze Grinfelde. “Arī Cēsu puikām tika sarīkotas ovācijas. Tie, kas veidoja operu, strādāja aiz skatuves, arī pēc izrādes teica puikām lielu paldies. Galvenokārt par prasmi un izturību. “”Kur tādi puiši mācījušies? ” mums jautāja ne viens vien, ” “Druvai” stāstīja Ilze Grinfelde, “mūsdienu bērni ir ļoti kustīgi. Man iepriekš bija daudz jāstāsta un ne reizi vien dažs labs jāapsauc, jo mēģinājumos un izrādē diez gan daudz laika pavadījām aiz skatuves. Lielā pacilātībā šķīrāmies ar opermūzikas svētku rīkotājiem, režisoru Gunti Gailīti. Iespējams, līdz kādai citai reizi Siguldā.”