Ziņas

Sabiedrība

Cēsu vecpilsētas slavenākais kaķis

Vietējā slavenība. Vairāku gadu garumā Džinsis ir izpelnījies īpašu uzmanību un labvēlību kā no veikala “Modes esence” darbiniecēmFoto: Ilze Fedotova

Pie viņa vietējie jau pieraduši, bet tūristi nepaiet garām vienaldzīgi. Dažos Rīgas ielas veikaliņos tam ierādīta īpaša vieta. Tāds ir Cēsu vecpilsētas slavenākais melnraibais kaķis Džinsis, kurš jau vairākus gadus staigā pa vecpilsētu tur, kur pašam tīk.

Un nevar teikt, ka šim kaķim nebūtu saimnieku, jo gādību par to uzņēmušās veikala “Modes esence” darbinieces. “Ja nemaldos, kaķis pie mums iegriežas jau kādus gadus piecus. Kad pirmoreiz pamanījām viņu klīstam vecpilsētā, tas bija tieviņš un maziņš. Tas bija mazs kaķēns, acīmredzot izmests. Lēca uz palodzes un izmisīgi kaut ko savā valodā bļāva. Nevarējām palikt vienaldzīgas. Man patīk dzīvnieki, veikala vadītājai tāpat. Mums nav nekādu pretenziju, ka kaķis te nāk. Gluži otrādi – tas piešķir veikala telpām vairāk mājīguma. Sākumā gan daudziem to piedāvājām, bet kaķis jau kuru

katru nepieņem. Pie mums tam iepatikās, un par pirmajām mājām viņš izvēlējās mūs. Uz skatloga palodzes dzīvniekam ir ierādīta īpaša vieta uz sedziņas, savu vietu viņš zina un guļ tikai tur,” atzīst veikala pārdevēja-konsultante Adelīna Breice un piebilst, ka kaķi baro pašas, taču lutina arī citās vietās, kur tas regulāri iegriežas. Arī par kaķa veselības stāvokli pilnībā atbild “Modes esences” darbinieces, kuras parūpējušās gan par tā potēšanu, gan kastrāciju.

Apbrīnojami, ka par spīti tam, ka vecpilsētas šķērsielās ir gana liela satiksme, šim kaķim ir izdevies pasargāties gan no automašīnām, gan citiem nelabvēļiem.

Adelīna uzsver, ka kaķis ir pazīstams jau sen. “Dzīvnieki vienmēr cilvēkus uzrunā. Tūristi to bieži fotografē, ierauga veikala skatlogā, apstājas, nopēta, pasmaida. Viņam gan īpaši nepatīk, ka visi to grib apčubināt. Šajā ziņā tas parāda savu neatkarīgo raksturu. Tiklīdz kaut kas nepatīk, tā pagriežas un aiziet,” viņa saka un piebilst, ka veikalā kaķis uzturas galvenokārt darba laikā, taču ļoti aukstās naktīs

tam tiek ierādīta vieta atsevišķā telpā. Tāpat viņa zina stāstīt, ka citos vakaros dzīvnieks dodas pārnakšņot uz kādu šķūnīti vecpilsētā.

Džinsim durvis vaļā tiek vērtas arī SIA “Zvaigzne ABC” grāmatu namā, kulinārijā “Teika” un citur. Un katrā no šīm vietām kaķis tiek barots ar dažādiem kārumiem, tāpēc tas noteikti ir viens no labāk paēdušajiem kaķiem Cēsīs.

Nereti Džinsis ir redzams arī somu veikalā „Daniele Donati”. Un, ienākot veikalā, viņa vieta uzreiz ir redzama: pie radiatora zemē stāv trauciņi ar barību, bet pašam kaķim vairāk patīk pavadīt laiku uz radiatora. Veikala darbiniece Dace Briede saka, ka, redzot kaķa interesi uzturēties arī citās Rīgas ielas vietās, arī šajā veikalā pieņemts lēmums, ka tam durvis te būs vienmēr atvērtas. “Pati šeit strādāju divus gadus, bet zinu, ka kaķis nāk ilgāku laiku. Jau pierasts, ka viņš te ir. Vienmēr uzmetu acis, vai Džinsis ir atnācis vai nav. Galvenais, ka tas ir prātīgs kaķis – netaisa nekādas ziepes,” teic D.Briede un piebilst, ka kaķis kā jau kaķis, gribētu apciemot varbūt vairākas iestādes, taču ne visur to laidīs iekšā.

Agrāk daudz biežāk, bet tagad nedaudz retāk Džinsis apciemo arī “Zvaigzne ABC” grāmatu namu. “Tagad mums ir pašiem savs kaķis. Tas arī pieklīda pirms vairāk nekā diviem gadiem. Arī to vecpilsētas iedzīvotāji pazīst. Džinsis saprot, ka te tagad ir cits saimnieks un tās vairs nav tikai viņa mājas, tāpēc ar nākšanu ir ļoti piesardzīgs. Princis jūt, ka kāds svešs kaķis ir ienācis, apsēžas uz trepēm, un pēc brīža Džinsis pagriežas un ir prom. Taču tāpat šad tad mūs apciemo. Jāsaka, ka savu reizi mums grāmatnīcā bijuši pat trīs kaķi – Džinsis, mūsu Princis un vēl viens pūkainītis,” atminas grāmatu nama vadītāja Saiva Kalniņa un atgādina, ka ”Apgāds Zvaigzne ABC” jau daudzus gadus nav liedzis savos veikalos iepirkties, līdzi ņemot savu četrkājaino mīluli, un nav svarīgi, vai tā būtu žurka, kaķis vai suns. Turklāt viņa saka, ka līdz ar dzīvnieku viesošanos grāmatnīcas telpās kļuvis omulīgāk. “Pirms mums vēl nebija zīmes uz durvīm, ka drīkst ienākt ar dzīvniekiem, man vakaros šeit likās neomulīgi. Šķita, ka apkārt kaut kas staigā un dažubrīd kaut kas arī nočīkst. Saka, ka spociņiem nepatīkot mājdzīvnieki, un patiešām, kopš tā brīža, kad dzīvnieki šeit iegriežas, viss ir kluss un mierīgs,” atzīst S.Kalniņa.

Interesanti, ka Džinsim ir laba laika izjūta. Proti, svētdienās veikali nestrādā, tādēļ viņš uz brokastīm dodas pie vecpilsētas iedzīvotājas, pensionāres Nanijas Sproģes, kura šķūnītī-kaķu mājā katru dienu baro savus kaķus. Tur Džinsis tiek pie tādiem kārumiem kā reņģes un piens. “Arī tie mums pieklīda. Vēl daži kaķi ir dzīvoklī, bet visiem jau tur vietas nepietiek. Praktiski visi ir pieņemtie, ko bezatbildīgi cilvēki vienkārši atstājuši likteņa varā. Žēl dzīvnieciņu, kādam taču par tiem jārūpējas. Jāsaka, ka nav jau vairs tik viegli katru dienu doties pa trepēm augšā, lejā, bet zinu, ka jāiet, jo mani gaida. Cilvēkiem jāsaprot, ka dzīvnieki sniedz ne tikai prieku un pozitīvas emocijas, bet arī tādu ārstniecisko relaksāciju, kādu nekur citur nesaņemt, tikai turot klēpī savu mīļdzīvnieku,” saka kundze un turpina: “Nezinu, kā Džinsis to saprot, varbūt pēc tā, ka svētdienās Rīgas iela ir klusāka, praktiski bez cilvēkiem un automašīnu kustības, bet precīzi svētdienu rītos uz brokastīm ir klāt. Nereti pat jau gaida pie mājas, kad nākšu lejā.”

Ilze Fedotova