Ziņas

Sabiedrība

Cēsu un apkārtējā reģiona pašvaldības jauno finanšu izlīdzināšanas modeli atzīst par labu kompromisu

Šodien finanšu ministrs Jānis Reirs darba vizītē Cēsīs tikās ar Cēsu novada domes un apkārtējā reģiona pašvaldību vadītājiem, lai pārrunātu jauno pašvaldību finanšu izlīdzināšanas (PFI) modeli, kā arī citus pašvaldībām aktuālus jautājumus.

Sanāksmē piedalījās Cēsu, Amatas, Smiltenes, Limbažu, Raunas, Priekuļu, Vecpiebalgas, Valmieras, Pārgaujas, kā arī Strenču pašvaldību vadītāji un pārstāvji.

“Jauno finanšu izlīdzināšanas modeli nepieciešams ieviest noteiktajā laikā, lai pašvaldības iegūtu lielāku stabilitāti un varētu efektīvāk plānot savus līdzekļus. Tāpat nepieciešams nodrošināt reģionāli sabalansētu un līdzsvarotu resursu pieejamību visām pašvaldībām neatkarīgi no to lieluma vai cilvēku skaita. Esmu gandarīts, ka pēdējo nedēļu laikā, tiekoties ar pašvaldību vadītājiem dažādās Latvijas pilsētās, esam saņēmuši atzinīgus vārdus un atbalstu tam, lai modelis varētu darboties jau no 2016. gada 1. janvāra,” norāda finanšu ministrs Jānis Reirs.

PFI modelis izstrādāts finanšu ministra Jāņa Reira vadībā, sadarbojoties un ieklausoties pašvaldību vadītāju ieteikumos ministra izveidotajā Konsultatīvajā padomē par pašvaldību finanšu jautājumiem, kā arī reģionālajās vizītēs tiekoties ar pašvaldību vadītājiem un darbiniekiem.

Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs par jauno modeli saka: “Nenoliedzami, pat viena reģiona robežās situācijas pašvaldībās ir dažādas, jo atšķiras gan iedzīvotāju skaits, gan teritorijas lielums. Tādēļ šo modeli redzam kā labu kompromisa variantu pašvaldību finansēšanai. Un arī tas, ka pašvaldību vadītāji pārsvarā diskutēja tikai par modeļa detaļām nevis par konceptuālā virziena maiņu, liecina, ka Finanšu ministrija ir uz pareizā ceļa.”

Jaunais modelis ir vienkāršs un caurskatāms. Tā galvenais mērķis nodrošināt reģionāli sabalansētu un līdzsvarotu resursu pieejamību visām pašvaldībām. Tāpat paredzēts, ka PFI modelis veicinās pašvaldību ieinteresētību attīstīt saimniecisko darbību savā teritorijā, jo nodokļu ieņēmumu pieaugums visām pašvaldībām dos arī izlīdzināto ieņēmumu pieaugumu. Vienlaikus tiek būtiski vienkāršota modeļa aprēķina formula. Tajā saglabāti arī labākie jau esošās sistēmas principi.

Tāpat vizītes laikā ministrs apmeklēja Cēsu profesionālo vidusskolu, lielāko dārzeņu audzētāju Vidzemē – zemnieku saimniecību “Kliģēni” un Valsts ieņēmumu dienesta Cēsu klientu apkalpošanas centru.

Sagatavoja Anda Dzenža