Ziņas

Sabiedrība

Cēsu tirgū cenas turas

Ir izvēle. Vita Upmale lepojas ar savu dārzeņu piedāvājumu un priecīga par katru labo vārdu no pircējiem.Foto: Aivis Riekstiņš

Rīta dzestrumā čaklākos pircējus tirgotāji sagaida ne vien ar smaidu un laipnu “Lūdzu!”, bet arī ar pašaudzētiem kartupeļiem, gurķīšiem, burkāniem un zirņiem.

Cēsu tirgū var iegādāties visu kārtīgam dārzeņu sautējumam, jūtamas arī ar vasaras saldmi pielijušās ogas – mellenes, lācenes un avenes.
Visapkārt valda kņada: tirgotāji stāsta, kur un kā kas audzēts, turpretī tirgus apmeklētāji iztaujā par cenām un, taisot nopietnas sejas, pēta produktus, lai tik andelmanis neiešķiebj brāķi.

Vairums dārzeņu, kā pierasts, audzēti mūsu pašu tuvākajās zemnieku saimniecībās. “Tikko no dobes! Vēl šorīt lasīti,” saka Priekuļu zemnieks Andris Basevičs no Vaives pagasta “Brīvniekiem”. “Pircēju noteikti būtu vairāk, ja būtu, kur mašīnas atstāt,” sūkstās zemnieks. Viņš stāsta, ka pircēju pieplūdums radītu sīvāku konkurenci un mazinātu cenu. “Dotajā brīdī nav vienas noteiktas preces, ko iegādājas. Pērk no visa kā pa druskai – to, kas iekrīt sirdī,” stāsta tirgotāja Vita Upmale. Cēsu tirgū šobrīd nopērkami brokoļi, sīpoli, dilles, kāpostgalvas par eiro gabalā, sviesta pupas, kas maksā 3,50 eiro par kilogramu, jaunie burkāni cenu amplitūdā no 0,80 līdz 2 eiro par saišķi. Nopērkami cukini un kabači, kas maksā eiro kilogramā, tomātus var iegādāties, sākot no viena, beidzot ar 2,50 eiro par kilogramu. Par sarkanajām bietēm prasa eiro, bet cūku pupām – 3,50 eiro par kilogramu. Savukārt zirņu pievilcību ietekmējusi krusa, kas pagājušajā nedēļā apskādējusi pākstis. A.Basevičs stāsta, ka gurķu nupat ir daudz, par kilogramu prasa 1,50 eiro, bet par mazsālītiem var paprasīt vairāk – 4 eiro par kilogramu.

Cēsu tirgū sastaptā Maruta Kriķe te iepērkas regulāri, vismaz divas reizes nedēļā: “Te viss jau ir pārbaudīts, savi zināmie pārdevēji, un kā tad mēs, latvietis latvietim, citādi palīdzēsim, ja ne šādi? Te var parunāties, apskatīties, kas mežā, kas dārzā. Pati kādreiz visu ko audzēju, zinu, cik kas maksā.”
Joprojām saglabājies pieprasījums pēc meža un dārza ogām, kuras tirgoņi uzsver kā lielāko sezonas aktualitāti. Tirgū nopērkamas meža veltes – mellenes par četriem eiro litrā, lācenēm cena svārstās no 5 līdz 6 eiro par litru, par gailenēm lasītāji grib 3,50 eiro litrā. “Pērk labi. Ir cilvēki, kuriem bail no ērcēm, odiem un čūskām. Viņi izvairās iet mežā, to, ko vēlas, nopērk tirgū,” stāsta kāda tirgotāja. Piedāvājumā arī dārza ogas, piemēram, Ligita Bankova pārdod avenes, jāņogas, bet par upenēm prasa 1,50 eiro par kilogramu. Pa vidu ierastajam tirgus piedāvājumam pamanu kundzi, kas tirgo zāļu tējas. Kumelītes jau beigušās, tagad pārdod piparmētras, bet drīz būs liepziedi.