Ziņas

Izklaide

Cēsu teātris pārsteidz skatītājus

Laimīgi beigās. Grietiņas un Jāņa lomās Ieva Rence un Gints Eliass, Mārtiņa, Krustmātes un Dundurnieka lomās Kārlis Dambis, Dzintra Medne un Jānis Gabrāns, bet ciema ļaužu lomās visa Cēsu teātra trupa.Foto: Normunds Kažoks

“Esam laimīgi, paldies visiem mīļajiem cēsniekiem!” tā starptautiskās Teātra dienas nakts stundā pēc “Mucenieks un muceniece” pirmizrādes sociālos tīklos rakstījis Cēsu aktieris Kārlis Dambis.

Teātra trupas atbalstītāji – publikas pilnā Vidzemes koncert­zāle – pirmizrādē Cēsu teātra aktieriem uzgavilēja, katru spēlētāju apbēra ar pavasara ziediem. Bija pulcējušies vairāk nekā seši simti skatītāju, ne tikai cēsnieki, arī skatītāji no Priekuļiem, Vaives, braukuši no Dzērbenes un Limbažiem. Gaidītais – prieks un gandarījums, ka uz lielās skatuves nāks atdzimis Cēsu teātris – piepildījās ar uzviju. Uz skatuves un zālē sirsnīgi tika svinēti teātra svētki.

“Neprātīga ideja!” tā “Druvai” sacīja Ādolfa Alunāna un Raimonda Paula dziesmuspēles “Mucenieks un muceniece” iestudējuma veidotāja, režisore un scenogrāfe Edīte Siļķēna. No­vembrī E. Siļķēnu konkursa kārtībā pieņēma darbā Cēsu Kultū­ras centrā, aicinot uzņemties Cēsu teātra darba vadīšanu. Uz pirmo mēģinājumu ap E. Siļķēnu sapulcējās 37 teātra spēlēt gribētāji. Janvārī režisore no Gulbenes sāka darbu pie pirmā iestudējuma Cēsīs, 27. marta pirmizrādē teātra spēlēšanas spunde pilsētā atkal ir vaļā.

“Tas bija brīnums!” par pirmizrādē pieredzēto klātesošo simtiem sacīja Cēsu politikas veidotāji, pašvaldības deputāti Jānis Rozenbergs un Inese Suija. Viņi pirmie ar lielu puķu pušķi steidza sveikt pirmizrādes dalībniekus. “Dažos mēnešos izveidot jaunu trupu, iestudēt jauku izrādi, turklāt iegūt I pakāpi Latvijas teātru skatē un šovakar sapulcināt pilnu zāli ar skatītājiem – tā turēt!” režisorei un trupai vēlēja J. Rozenbergs.
Pirmizrāde 2018. gada Teātra dienā bija kādas apņemšanās piepildījums. Pirms gada Cēsu Tautas teātra salidojumā, atzīmējot amatierteātra pirmsākumu pilsētā 140 gadu tālā pagātnē, cēsniekiem veicināt teātra spēlēt gribu un iespējas solīja Cēsu Kultūras centrs un Cēsu novada pašvaldības vadītāji. Pašvaldība solīto izpildījusi – ir notikusi režisoru paaudžu maiņa, tā bijusi veiksmīga, un Edītes Siļķēnas pirmais iestudējums Cēsu teātrī ar bijušajiem un no jauna uzņemtajiem aktieriem var cienījami pārstāvēt pilsētu.

Skatītāji pirmizrādes vakarā pauda patiesu prieku par redzēto, tajā skaitā ar ierakstiem sociālajos tīklos. “Cēsnieki paaudžu paaudzēs sevi pierādījuši aktiermākslā. Problēma bija tā, ka teātrim kādu laiku nebija vadītāja, bet šis vakars apliecināja, ka beidzot ir!” pēc pirmizrādes gandarījumu paudusi priekuliete Īrisa Uldriķe. “Mūsējie ir jāatbalsta, tāpēc braucām uz pirmizrādi! Par pirmizrādē redzēto gandarīts bija dzērbenietis Jānis Keišs: “Redzu, ka ar šo iestudējumu teātris varēs doties uz visām skatuvēm Latvijā. Spēlē labi, aktieri ir spēcīgi!”

“Režisore Edīte Siļķēna cēsniekiem ir liels ieguvums!” par režisores ideju, kā īstenot latviešiem tik pazīstamo Ā.Alunāna un R.Paula dziesmu spēli, priecājās Cēsu Mūzikas vidusskolas absolvente, vokāliste Sabīne Krilova. E.Siļķēnas režija un scenogrāfija bija tik tālredzīga, lai teātrim atdzimstot, uz lielās skatuves uzvedumā būtu vieta ikvienam no vairāk nekā 30 cilvēku lielās trupas. Ar aktieriem bija strādājuši arī pedagogi – deju iestudēšanā An­dis Kozaks, dziesmu – Juris Krūze. Galvenajās lomās iejutās Gints Eliass, Ieva Rence, Jānis Gabrāns un Kārlis Dambis. E.Siļ­ķēnas scenogrāfiskās idejas par mucu darbnīcu, pagalmu un pļavu Pilnmēnesī uz skatuves bija īstenojis galdnieks Mārtiņš Kļa­viņš un tērpu māksliniece Dina Irkle.

Pirmizrādē piedzīvotais pacēlums, skatītāju atbalsts un vēlējumi doties uz Rīgu, lai Dziesmu svētkos teātra spēlēšanā godam pārstāvētu Cēsu teātri, iespējams, trupu saliedēs vēl vairāk. Aiz muguras ir saspringts mēģinājumu darbs. Emocijas, svētku prieku un laba vēlējumus atjaunotā trupa otrdienas vakarā saņēma pāri pārēm. Vidzemes lielā koncertzāle dūca kā bišu spiets, pilns salda medus.

“Aktiermāksla dzīves garšai piedod prieka un pārpilnības sajūtu. Tā spēj sniegt pozitīvas emocijas un enerģiju,” tā pēc pirm­izrādes par savu veidoto trupu – aktieriem, kas Cēsu teātrī lielā skaitā klāt nākuši un trupas kodolu, kas saglabājies no režisoru Rasmas Bērziņas un Jura Feld­maņa darba gadiem – raksturoja E. Siļķēna. Pašai trupai kopā ar Cēsu Kultūras centra administrāciju šobrīd risināms svarīgs uzdevums – pusotra mēneša laikā jātiek pie moderna tehniskā aprīkojuma dziesmuspēles “Muce­nieks un muceniece” izrādīšanai brīvdabā. Jau zināms, ka cēsnieki maijā, Muzeju nakts akcijā, gaidīti Smiltenes pusē – Mēru muižas parkā -, bet jūlija sākumā Rīgā, Vērmanes dārzā. Jaunumi no Cēsīm par teātra atjaunotni un dziesmuspēli izplatījušies ātri, un teātris saņēmis uzaicinājumus spēlēt arī uz citām skatuvēm.