Ziņas

Sabiedrība

Cēsu Pils korim “Grand Prix”

Laureāti. Cēsu Pils koris ieguva “Grand “Prix” starptautiskā konkursā Kauņā.Foto: No albuma

Maija sākums Cēsu Pils kora vēsturē saglabās jaunu ierakstu. Tas vēsta par 8.starptautisko koru konkursu “Kaunas Cantat” , kas notika Kauņā. Konkursā piedalījās sešpadsmit kori no septiņām valstīm.

“Konkursa atklāšanas koncertā Sv. Džordža Martīra (franciskāņu) baznīcā dziedājām latviešu tautasdziesmu “Dziedot dzimu, dziedot augu” un Lūcijas Garūtas “Mūsu Tēvs debesīs”,” pastāsta koriste Agnese Ramata un uzsver, ka tas bijis ļoti emocionāls brīdis.

Nākamajā dienā bija konkurss. Koris piedalījās divās kategorijās – tautas mūzikas un jaukto koru grupās. Jaukto koru konkursā cēsnieki startēja ar Felice Anerio “Christus factus est”, Arvo Pērta “Bogoroditse Djevo”, Jurijus Kalcas “Laudate Dominum” un Ērika Ešenvalda “Stars”, bet tautas mūzikas konkursā tika dziedātas tautasdziesmas “Silmala trīcēja” Jēkaba Graubiņa apdarē, Emīļa Melngaiļa “Rožu lauks” un “Aizej, lietiņ” Ērika Ešenvalda apdarē. Repertuārs bija izraudzīts sarežģīts, un Pils koris pierādīja savu varēšanu.

“Gaidot žūrijas vērtējumu un svinot Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienu, visiem koncerta dalībniekiem un citiem interesentiem nodziedājām nelielu koncertu, kurā skanēja latviešu komponistu dziesmas un tautasdziesmu apdares,” pastāsta Agnese. Žūrija, kurā strādāja pārstāvji no Lietuvas, Polijas un Norvēģijas, sešus labākos korus izvirzīja cīņai par “Grand Prix”. Cēsnieku konkurenti bija kori no Polijas, Somijas, Čehijas, Igaunijas.

““Grand Prix” sacensībā dziedājām Selgas Mences “Kalējs kala debesīs” un Ērika Ešenvalda “Aizej, lietiņ”. Dziesmas saviļņoja klausītājus un žūriju, zālē atskanēja bravo saucieni,” saka koriste A.Ramata.

Pils koris tautas mūzikas kategorijā ieguva 97 punktus no simts, bet jaukto koru – 93 punktus, kļūstot par “Grand Prix” ieguvēju. Žūrijas pārstāvis no Polijas Dariušs Dičevskis augsti novērtēja kora krāšņo vizuālo koptēlu, ko radīja tautastērpi, un aicināja nākamgad piedalīties konkursā Polijā.

Konkursā balvu “Labākais diriģents” saņēma Cēsu Pils kora diriģente Evita Konuša. “Esam ļoti laimīgi. Mums izdevās. Tas ir mūsu diriģentu Marikas Austrumas un Evitas Konušas ieguldītais darbs,” saka Agnese Ramata. Un, protams, katra korista.
Pēc XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku skašu rezultātiem Cēsu Pils koris ir 19. labākais A grupā starp 160 koriem.