Ziņas

Sabiedrība

Cēsu pašvaldībā nav iebildumu pret uzņēmuma “Kretingos maistas” sniegtajiem pakalpojumiem

Cēsu novada pašvaldībā nav bijušas nekādas pretenzijas pret lietuviešu ēdinātāju “Kretingos maistas”, aģentūra LETA noskaidroja pašvaldībā.

Drīzumā trīs iestādēs beigsies līgums ar “Kretingos maistas” un tiks sludināts jauns iepirkums. Vienā iestādē līguma termiņš vēl turpinās. Pārējās izglītības iestādēs ēdināšanu nodrošina vietējie uzņēmumi.

Cēsu pašvaldībā “Kretingos maistas” ēdināšanas pakalpojumus nodrošina Cēsu 2.vidusskolā, Cēsu Valsts ģimnāzijas pamatskolā, Draudzīgā aicinājuma Cēsu valsts ģimnāzijā, kā arī Pastariņa skolā.

Jau ziņots, ka lietuviešu uzņēmums “Kretingos maistas”, kas ēdina bērnus 24 Latvijas izglītības iestādēs, pusdienu maltītes gatavojis no bojātiem dārzeņiem, izmantojis garšvielas, kas satur sāli un garšas pastiprinātājus, kā arī gaļas ēdienu gatavošanai izmantojis galvenokārt saldētu vistas gaļu, vēsta raidījums “de facto”.

Šajā mācību gadā Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektori veikuši jau 53 pārbaudes “Kretingos maistas” ēdnīcās un vairāk nekā 75% gadījumu konstatēti pārkāpumi. Tostarp atklājies fakts, ka vienu un to pašu ēdienu pasniedz divreiz.

“Salātus, ko neapēd vienas maiņas skolēni, pēc tam papildinot, liek jau nākamajai maiņai. Tas nav pieļaujami! Viennozīmīgi varam teikt, ka skolēni nesaņem to, ko valsts normatīvie akti ir paredzējuši, un to, par ko pašvaldība ēdinātājiem maksā,” norāda PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

PVD inspektori atklājuši, ka ēdienreizēs, kur jābūt cūkgaļai vai liellopa gaļai, ilgākā laika periodā piegādāta saldēta vistas gaļa. Zivju vietā skolēniem jāēd zivju pirkstiņi. Sviestu aizstājot ar margarīnu, bet sieru – ar siera izstrādājumiem. Piegādātie dārzeņi ir vienveidīgi, sažuvuši un sabojājušies. Tāpat uzņēmums izmantojot krējumu un pienu ar zemāku tauku saturu, nekā noteikts. Turklāt produkti saturot gan aizliegtos garšas pastiprinātājus, gan augu taukus, gan krāsvielas.

Pārbaudē secināts, ka salāti, makaroni, zupa un maize esot ievērojami mazākā daudzumā, nekā nepieciešams uz noteikto skolēnu skaitu. Līdz ar to bērni apēd mazāk, nekā viņiem paredzēts. Taču pašvaldība maksā kā par pilnu porciju.

Siguldas novada pašvaldība sagatavojusi uzņēmumam “Kretingos maistas” paziņojumu par līguma laušanu, aģentūru LETA informēja Siguldas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību pārvaldes vadītājas vietniece Liene Jurkāne.

Siguldas novada pašvaldībai rūp bērnu un skolēnu veselība, tādēļ, saņemot informāciju par pārkāpumiem skolēnu ēdināšanā, pašvaldība ir pieņēmusi lēmumu lauzt līgumu ar sabiedrisko iestādi “Kretingos maistas”. Iepirkuma rezultātā pašvaldības un “Kretingos maistas” līgums noslēgts 2010.gada novembrī, un tā beigu termiņš bija 2015.gada jūnijs.

“Darbs piecu gadu garumā ar šo ēdinātāju ir bijis ļoti grūts, sarežģīts un prasījis daudz pūļu no pašvaldības puses. Šajā reizē saņemtie Pārtikas un veterinārā dienesta ārpuskārtas pārbaudes rezultāti ir īpaši nopietni, lai pašvaldība, rūpējoties par novada skolēnu veselību, pieņemtu galīgo lēmumu par līguma laušanu ar “Kretingos maistas”, kas nodrošināja ēdināšanu Siguldas Valsts ģimnāzijā, Siguldas pilsētas vidusskolā un Siguldas 1.pamatskolā,” skaidrojis Siguldas novada domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) regulāri ir veicis kontroli Siguldas novada izglītības iestāžu ēdnīcās, kā liecina pašvaldības rīcībā esošā informācija, nopietni pārkāpumi līdz šim nav konstatēti, izņemot pēdējo pārbaudi šī gada aprīļa sākumā, kad par konstatētajiem pārkāpumiem PVD sācis administratīvo lietvedību pret uzņēmumu “Kretingos maistas”. Pārbaudes laikā tika konstatēti vairāki pārkāpumi, piemēram, ēdienkarte atšķīrās no tās, kāda ir saskaņota ar skolas medmāsu, ēdieni nenodrošināja skolēnu vecumam atbilstošu ēdienreizes uzturvērtību, un personāls neievēroja atsevišķas noteiktās higiēnas prasības.

LETA