Ziņas

Sports

Cēsu novads – sportiski aktīvs

Ja agrāk Cēsis tika uzskatīta par pilsētu ar plašu kultūras un mākslas piedāvājumu, pēdējos gados arvien daudzveidīgāks top arī sporta pasākumu piedāvājums. Novada sporta dzīves koordinatore Rasa Siliņa norāda, ka Latvijas Olimpiskā komiteja Cēsis nosaukusi par sportiskāko pilsētu, arī nesen notikušajā Latvijas riteņbraukšanas 130.jubilejā Cēsis īpaši cildinātas. Veidojas laba sadarbība ar dažādām sporta federācijām.

Plaša infrastruktūra

Mēdz teikt, jo vairāk ir, jo vairāk gribas, un to var attiecināt arī uz sporta infrastruktūru. No sportiskajiem cēsniekiem ik palaikam dzirdams, ka trūkst sporta zāļu, laukumu, tomēr kopumā situācija nav slikta un arvien uzlabojas.

Pilsētā ir galvenā sporta halle ar trim laukumiem, kā arī vēl piecas sporta zāles, četras no tām –skolās. R. Siliņa informē, ka visas ir samērā noslogotas, bet gribētāju pulks arvien palielinās: “Ir plānots apkopot zāļu noslodzi un veidot piedāvājumu, lai telpas tiktu maksimāli izmantotas. Sporta biedrībām piemērotas atlaides par augstiem sasniegumiem, tās par telpu izmantošanu maksā tikai 2,85 eiro mēnesī. Nevis no cilvēka, bet no visas biedrības, tas ir ļoti mazs līdzfinansējums. Ir pašvaldības, kurās šādu atlaižu nav, klubiem tiek piešķirts finansējums, kas tiek tērēts telpu īrei, nauda atgriežas pašvaldības budžetā. Mēs esam izvēlējušies citu variantu, kas, mūsuprāt, ir sportistiem labvēlīgāks.”

Ilgus gadus pilsētas galvenā sāpe bijis centrālais stadions, kas beidzot piedzīvo atdzimšanu un, cerams, jau pēc gada vērs durvis sportot gribētājiem. Vēl ir Cēsu Valsts ģimnāzijas stadions, cēsnieki izmanto arī sporta laukumus pie 2.pamatskolas un Pastariņa sākumskolas. Ir iespēja arī dažādām citām aktivitātēm, top veloparks pie bijušā ugunsdzēsēju depo, ir skeitparks, nesen atklāti brīvdabas trenažieri pie Sociālās aģentūras ēkas, plašs piedāvājums Olimpiskajā centrā Priekuļu pusē. Arī Cēsu un apkārtnes reljefs rosināt rosina uz fiziskajām aktivitātēm – skriešanu, velobraukšanu, nūjošanu, slēpošanu.

Var prognozēt, ka līdz ar stadiona atvēršanu pēc rekonstrukcijas sporta popularitāte vēl palielināsies, jo būs vieta, kur darboties, garāmejot cilvēki redzēs, ka citi sporto, un labs piemērs iedvesmo.

Kalendārs piepildīts

Cēsīs darbojas 23 sporta klubi, kuri apvieno ļoti daudzu sporta veidu aktīvistus. Ir daudzskaitlīgi klubi kā “Meridiāns”, “Lekrings”, “Ferrum”, “Saulrīti”, novusa klubs “Cēsis” un citi. Ikviens fizisko aktivitāšu cienītājs var atrast domubiedrus kādā no klubiem.

Pašvaldība klubus atbalsta, ne tikai dodot iespēju gandrīz bez maksas trenēties sporta zālēs, bet piešķir arī finansējumu sporta pasākumu rīkošanai, novada sporta komandu un sportistu dalībai valsts mēroga sacensībās, veterānu sportam. Šogad finansējums bija apmēram 96 tūkstoši eiro, uz daļu pretendēja arī valsts mēroga sporta pasākumu rīkotāji. R. Siliņa piebilst, ka šajā summā neietilpst nauda, kas tiek tērēta sporta infrastruktūras uzturēšanai un Sporta skolas darbībai, tāpēc kopējais sporta budžets ir krietni lielāks.

Sporta pasākumu piedāvājums kļūst arvien plašāks, arī dalībnieku skaits pašvaldības rīkotajās sacensībās katru gadu kļūst lielāks. Droši vien tāpēc, ka tie pieejami visām vecuma grupām un cilvēkiem ar dažādu fizisko sagatavotību, kā arī ir bez maksas.

“Cēsis ļoti iecienījuši arī augsta līmeņa sacensību rīkotāji, un piedāvājums ir tik liels, ka visus pasākumus vairs nevaram uzņemties organizēt. Kalendārais plāns nākamajam gadam jau piepildīts. Gada laikā būs desmit lieli pasākumi, tostarp Pasaules kauss orientēšanās sportā, pirmo reizi Cēsīs būs “Ghetto Games” festivāls, Latvijas Jaunatnes olimpiāde. Iepriekšējo rīkojām sadarbībā ar Valmieru, šoreiz Cēsis ir galvenie rīkotāji.

Šonedēļ saskaņots, ka pie mums atkal notiks Latvijas čempionāts šosejas riteņbraukšanā, kā arī MTB XCO Latvijas čempionāts. Šādi pasākumi tiek rīkoti par valsts vai federāciju finansējumu.

Pie mums labprāt vēlas rīkot sacensības, jo izveidojusies laba sadarbība ar visiem dienestiem, te pasākumus viegli organizēt, jo skaidri spēles noteikumi. Arī pašvaldībai ir liels ieguvums. Pirmkārt, tiek veicināta uzņēmējdarbība, iegūst viesnīcas, ēdinātāji, citu pakalpojumu sniedzēji, otrkārt, šādi pasākumi popularizē Cēsis,” stāsta R. Siliņa.

Līdztekus minētajiem notiks vēl 16 pasākumi, kurus finansiāli atbalsta pašvaldība, tostarp novada čempionāti daudzos komandu sporta veidos. Var teikt, ka gandrīz katru nedēļas nogali Cēsīs būs kāds lielāks vai mazāks sporta pasākums, kas pulcēs gan dalībniekus, gan līdzjutējus.

Gada sportists 2016

Šogad punkts sporta aktivitātēm tiks pielikts ar pasākumu “Gada sportists 2016”, un tieši līdzjutēju balsojums noteiks balvu ieguvējus vairākās nominācijās. Līdz 27.novembrim notiek iedzīvotāju balsojums par izvirzītajiem kandidātiem nominācijās “Gada sporta pasākums”, “Gada populārākais sportists” un “Gada sporta skolotājs”.

Nominācijai “Gada sporta skolotājs” izvirzīti: Andris Rajeckis (Cēsu Valsts ģimnāzija), Boriss Cibankovs (Cēsu Pilsētas vidusskola), Jautrīte Bahmane (Cēsu 2.pamatskola), Juris Vaido (Cēsu 2.pamatskola), Inese Rudzīte (Cēsu pirmsskolas izglītības iestāde “Pīlādzītis”), Zane Rozīte (Cēsu 1.pamatskola), Inga Jursone (Cēsu 1.pamatskola), Aivars Krickis (Cēsu Valsts ģimnāzija), Unda Eislere (Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzija).

Nominācijai “Gada sporta pasākums” izvirzīti: skriešanas – nūjošanas seriāls “Cēsu apļi”, Latvijas IV olimpiāde, “Cēsis ECO Trail”, Cēsu 1.velofestivāls, “Zelta mopēds”, “Euromeeting” orientēšanās sportā, “Ghetto Games”, basketbola turnīrs “Cēsu kauss”, Cēsu sporta svētki, SEB velomaratons Cēsis – Valmiera.

Nominācijai “Gada populārākais sportists” izvirzīti: Mārtiņš Blūms, Arnis Pētersons, Pēteris Trekše, Andris Malkavs, Artis Savins, Aleksandrs Abramovs, Māris Urtāns, Edgars Jurkāns, Andris Ronimoiss, Mareks Dainis, Kārlis Sabulis, Ieva Krastiņa, Rihards Dainis, Dāvis Rozītis, Zane Rozīte.

Nobalsot par kandidātiem var Cēsu domes mājaslapā internetā.

Savukārt par nominācijām “Gada sportists/-e”, “Gada sporta komanda”, “Paraugs sportā”, “Cerība sportā” un “Gada aktīvākā sporta biedrība” balsos Sporta padomes apstiprināta komisija.

Pasākuma laikā, klātesošajiem aizklāti balsojot par vienu no 2016.gada nomināciju ieguvējiem, tiks noteikts ceļojošā kausa “Sporta laureāts” ieguvējs. Šobrīd kauss glabājas pie nominācijas “Cerība sportā 2015” ieguvējas, jaunās un talantīgās basketbolistes Māras Motes.