Ziņas

Sabiedrība

Cēsu “Mākslas balvas” sadalītas

Novērtēts. Vizuālās mākslas konkursa - izstādes “Cēsu novada mākslas balva” žūrija šogad visaugstāk novērtēja tekstilmākslinieces Dzintras Vilks darbu “Lietaina diena”, piešķirot tam Zelta balvu.Foto: no albuma

Vizuālās mākslas konkursā – izstādē “Cēsu novada mākslas balva” šogad galveno Zelta balvu ieguva tekstilmāksliniece Dzintra Vilks.

Cēsu Vēstures un mākslas muzeja galvenā speciāliste Iz­stāžu nama ekspozīciju darbā Larisa Kaimiņa apbalvošanas pasākumā atgādināja, ka šāda izstāde – konkurss notiek trešo gadu, šoreiz izstādei pieteicās 29 mākslinieki, vairāk nekā pērn, deviņi darbus iesniedza pirmo reizi: “Mani īpaši priecē, ka paši mākslinieki atgādināja citiem par    izstādi, aicinot piedalīties. Lai arī strādājat dažādos žanros, atšķirīgās tehnikās, jūs vieno mīlestība pret mākslu, īpašās attiecības ar mākslu.

Konkursā balvas jau tiek vien dažiem, bet ceru, ka neviens nebūs vīlies tajā, ka piedalījās. Mākslinieki nestrādā tāpēc, lai saņemtu balvas, tas pirmām kārtām ir katra sirds aicinājums, jo savu dzīvi esat veltījuši    mākslai, tāpēc esat īpaši cilvēki. Jūs esat tie, kuri veido pamatu Cēsu mākslas dzīvei.”

L. Kaimiņa pirms apbalvošanas pasākuma katram māksliniekam jautājusi, kas bijis iedvesmas avots radīt šai izstādei darbu. Dažas atbildes: Latvijas dabas harmonija; miers un nemiers, bailes par pasauli; iedvesmo vērtības, kas saglabājas; mīlestība pret bērniem; vēlme iepriecināt cēsniekus. Kāds norādījis, ka darbu radīt mudinājusi aktuālā energoresursu krīze.

Darbus vērtēja profesionāla žūrija: mākslas zinātnieks Aivars Leitis, stikla māksliniece Anda Munkevica, tekstilmākslinieks Pēteris Sidars un L. Kaimiņa.
Viņa saka, ka sākums bijis ļoti sarežģīts, jo – kā lai vērtē mākslu: “Katram ir sava profesionalitāte, visi izcili mākslinieki. Labi, ka nolikumā bija vērtēšanas kritēriji, tad nu gluži kā skolā likām atzīmes un rēķinājām kopā.”

Ar Cēsu novada pašvaldības atbalstu māksliniekiem konkursa dalībniekiem paredzēts finansiāls balvu fonds: viena Zelta balva (500 eiro), divas Sudraba balvas (katra 350 eiro), kā arī Skatītāju balva (200 eiro).

Kā jau minēts, Zelta balvu ieguva tekstilmāksliniece Dzintra Vilks, Sudraba balvu ieguva tēlnieks Matiass Jansons un grafiķis Jānis Galdiņš, bet Skatītāju simpātijas balvu saņēma stikla mākslinieks Ēro Rass. Īpaša žūrijas atzinības balva tika piešķirta māksliniecei Kristīnei Rozenbergai.

Dzintra Vilks “Druvai” pastāstīja, ka piedalījusies visās trijās notikušajās izstādēs. Viņa neslēpj, ka galvenā balva bijis liels un patīkams pārsteigums: “Ideja par kopīgu izstādi – konkursu ir apsveicama, jo kas māksliniekam var būt patīkamāk, ja viņu kāds pamana, ievēro, novērtē. Īpaši, ja novērtējumu izteikuši profesionāli mākslinieki. Skaidrs, ka mākslu objektīvi novērtēt nevar, tas jebkurā gadījumā būs subjektīvs vērtējums, un ir tikai saprotami, ka vienam patīk Rotko, citam – Lancmanis. Taču varbūt nav tik svarīga uzvara, balva, bet kopīgā izstādē parādīt, ko radām. ”

Māksliniecei dienas rit piepildīti. Balvu guvušais darbs “Lietaina diena” jau nogādāts Jūrmalas muzejā, kur būs skatāms vairāku tekstilmākslinieku kopīgā izstādē “Cik sver gaisma”. Šobrīd top darbs izstādei Mālpilī, tad izstāde Ventspilī.

“Māksliniekam visu laiku vajag kaut ko radīt, ja nav darba, tas ir pats grūtākais, lai gan mākslinieks vienmēr var atrast, ko darīt. Ja vien ir vēlēšanās,” saka tekstilmāksliniece.

Sudraba balvas ieguvējs Jānis Galdiņš dzimis Cēsīs, šobrīd dzīvo Rīgā, bet pirms gadiem desmit pievienojies novadniekiem māksliniekiem un vienmēr piedalās kopīgās izstādēs. Balvu ieguva tušas tehnikā veidota ziemas ainava no brīvdabas muzeja cikla. Mākslinieks uzskata, ka melnā krāsa darbam ir vislabākā, tāpēc strādā tušas tehnikā: “Tā ir mana tehnika, strādāt nav grūti, bet samērā riskanti. Ja pieļauj kļūdu, neko labot vairs nevar. Strādājot ar eļļas krāsām, izmazgā tikai otu un pielabo, ko un kā vajag. Nereti darbu nākas aizmest, jo esmu izdomājis, kādam tam jābūt, bet uz papīra tas negrib skatīties, kā iecerēts.”

J.Galdiņš saka, ka šādas izstādes ir ļoti vajadzīgas, jo, kaut pats nedzīvo Cēsīs, ir vēlme būt klātesošam.

Stikla mākslinieks Ēro Rass trīs gadu laikā dabūjis pilnu balvu komplektu, pērn Zelta balvu, pirms tam – Sudraba, tagad ticis arī skatītāju novērtēts. Jautāts, kura balva svarīgāka, mākslinieks atzīst, ka grūti izdalīt: “Katram gribas saņemt žūrijas novērtējumu, bet esmu ļoti priecīgs arī par Skatītāju balvu, jo tās vēl man nebija.”

Skatītājiem iepatikās viņa oriģinālais darbs, kurā Vilhelma Purvīša motīvs apvienots ar stiklu.

“Ideja par šādu kopdarbu radās, Rīgā apmeklējot Purvīša izstādi, bija vēlme viņa motīvu izveidot tādu trīsdimensionālu. Šī ir ziemīga ainava ar ledu, un stikls ļoti piestāv ledum. Aizmugurē Purvīša motīvs, tam pa visu izliets stikls, tas viss senā rāmī, ko pats restaurēju. Šādā tehnikā strādāju pirmo reizi, un, iespējams, sekos turpinājums, jo patīk arī pašam, un, ja vēl novērtē skatītāji, tad jau laikam viss ir kārtībā,” saka Ē. Rass.