Ziņas

Sports

Cēsu kausiem novusā jauni īpašnieki

Medaļnieki. Cēsu novusa kluba vadītājs Jānis Jānelsiņš (priekšplānā) ar godalgoto vietu ieguvējiem Cēsu novusa čempionāta 8.kārtā un kopvērtējumā. Foto: no albuma

Cēsu novada atklātajā čempionātā novusā atkal uzvara valmierietim, taču ne trīs iepriekšējo gadu uzvarētāja titula ieguvējam Aldim Mednim, bet Andrim Krastam. Arī otro un trešo vietu uz goda pjedestāla astoņu kārtu kopvērtējumā aizņēma valmierieši: otrais Agris Mednis, trešais Edvīns Žugs.

Atklātajā čempionātā tiek spēlētas astoņas kārtas, šādā formātā sacensības norisinājās jau ceturto gadu, tās izpelnījušas novērtējumu visā valstī. Kopumā šajā sezonā pie galdiem Cēsu 2.pamatskolā stājušies apmēram simts novusa spēlētāju no visas valsts, cits regulāri, kāds piedalījies tikai vienā posmā.

Cēsu kluba vadītājs un turnīra rīkotājs Jānis Jānelsiņš čempionātu vērtē kā izdevušos, īpaši akcentējot to, ka šogad ir jauns kausa ieguvējs: “Šogad pierādījās, ka trīs gadus kopvērtējuma uzvarētāja titula izcīnītājs Aldis Mednis nav neuzvarams. Var piebilst, ka šogad vīriem spēcīgākajā grupā viss trijnieks ir cits.”

Cēsu čempionāta kopvērtējumā tika ņemti vēra seši labākie rezultāti no astoņiem posmiem. Spē­cīgākajā klasē vīriem viss goda pjedestāls Valmieras novusistiem. Jāatzīmē, ka visi trīs valmierieši, kas aizņēma goda pjedestālu, Valmieras kluba sastāvā spēlē Latvijas komandu čempi­onāta virslīgā, kurā pērn viņiem otrā vieta. Nu jau bijušais čempions Aldis Mednis vien desmitais. Cēsu novusa kluba pārstāvis Agris Miglāns šoreiz piektais, bet J. Jānelsiņš – devītais.

Dāmām uzvarēja Evelīna Sirmā (Vaidava), otrā Sintija Skalbe (Valmiera), trešā – Antra Mīlberga (Valka). Cēsniece Aiva Oša piektajā vietā.
Tautas klasē pirmais Igors Bumbulis (Gulbene), otrais Jānis Ungurs (Rūjiena), trešais – Andrejs Kondričs (Gulbene).

Tagad Cēsu kluba novusa spēlētāji pastiprināti gatavojas komandu čempionātam, kas sāksies janvārī. Pirms diviem gadiem cēsnieki iekļuva virslīgā, pērn izdevās vietu tajā saglabāt, 16 komandu konkurencē ieņemot 11 .vietu. J. Jānelsiņš atzīst, ka pagaidām par godalgotajam vietām nesanāk cīnīties. Lai to paveiktu, vajadzīgs jauns papildinājums, taču viņi gatavi arī 2020.gadā palikt virslīgā. Tas nozīmē, ka jāizcīna vismaz 13.vieta, jo pēdējo trīs vietu ieguvēji no virslīgas krīt uz pirmo līgu.

Komandu čempionāts ir ļoti nopietns turnīrs, kurā 16 komandas izspēlē apļa turnīru no janvāra līdz martam. Atbilstoši nolikumam komandā var būt pieci pamatsastāva spēlētāji un četri rezervisti.

“Vienā spēles dienā tiekas divas komandas, pieci spēlētāji izspēlē ar visiem pieciem pretinieku komandas dalībniekiem,” skaidro J. Jānelsiņš. “Ir grūti visu dienu būt līmenī, tāpēc komandām, kam garāks rezervistu soliņš, ir vieglāk. Spēļu diena gara, ilgst desmit un vairāk stundu, spēlētājiem vajadzīga laba psiholoģiskā un fiziskā sagatavotība. Dažkārt citi vīpsnā par novusu, ka tā tāda niekošanās, bet tā var runāt tikai tie, kuri nav pamēģinājuši. Neviens neiet tikai uzspēlēt, svarīga katra izspēle, katrs sitiens. Visu dienu jābūt maksimālā koncentrācijā, tiklīdz uz mirkli atslābināsies, pretinieks to izmantos savā labā, gūstot uzvaru.”

Tāpēc novusistiem, kuri grib būt labā līmenī, nepieciešami fiziskie treniņi. Piemēram, Lat­vijas čempions skrienot maratonus, piedalās izturības sacensībās.

Kā minēja J. Jānelsiņš, galvenā problēma, ka novusā neienāk gados jauni spēlētāji, bet ar to jāsa­skaras visiem Latvijas klubiem. Jauniešiem citas intereses, citi sporta veidi.

“Te gan jāteic, ka kurzemniekiem situācija nedaudz labāka, viņi atraduši iespēju piesaistīt jaunos. Tas izdevies, galvenokārt pateicoties ģimenes un radu sai­tēm, dēli turpina tēvu sākto, tiek iesaistīti radinieki. Var teikt, novusā veidojas dinastijas. Mūsu pusē šādas tradīcijas nav, tāpēc jāmeklē citas iespējas, kā stāstīt par šo spēli, kā to popularizēt. Viens novusa galds uzstādīts Mākslas telpā “Mala”, arī jaunajā kafejnīcā “Meetup”, un tas ir tiešais ceļš uz vietām, kur pulcējas jaunieši. Kas zina, varbūt izdodas kādu piesaistīt. Šī ir iespēja viņiem iepazīt novusu, atklāt tā būtību, saprast, ka šī ir interesanta un aizraujoša spēle,” stāsta J. Jānelsiņš.

Var atgādināt, ka Cēsu novusa klubs pērn pasākumā “Sporta laureāts” saņēma balvu kā “Gada sporta biedrība”, kā arī klātesošo balsojumā – ceļojošo kausu “Cēsu sporta laureāts”. Vakar šī gada pasākumā “Sporta laureāts 2019” J. Jānelsiņš balvu nodeva nākamajiem tās īpašniekiem.
Viņš atzīst, ka šis novērtējums deva motivāciju startam komandu čempionātā.

Tagad cēsniekiem paredzēta dalība dažādos gada nogales turnīros, kas der treniņam, gatavojoties komandu čempionātam. Kluba vadītājs norāda, ka piedalīšanās sacensībās citos novados, pilsētās ļauj iepazīt spēlētājus, ar kuriem neiznāk tikties Cēsu turnīrā, un tas ir ļoti noderīgi.
Janvāra nogalē atkal 2020.gada Cēsu čempionāta pirmais posms, kura norises vieta paliek nemainīga – Cēsu 2.pamatskola. Cēsu novusa klubs saka skolai vislielāko pateicību par šo iespēju, jo nav viegli atrast plašas, gaišas, piemērotas telpas.