Ziņas

Sabiedrība

Cēsu centrā – ledus raķete

Arī Cēsīs sava ledus skulptūra. “Zinoo” darbinieki Ingmārs Grīnbergs un Pēteris Kalniņš realizē ieceri par tēmu "Kosmoss" .Foto: Līga Eglīte

Cēsīs, Vienības laukuma malā, pagājušajā nedēļā daudzi garāmgājēji pamanīja rosību un uz brīdi piestāja, vērojot, kā vīri ar motorzāģiem kaut ko veido no ledus blokiem. Vai pilsētā būs atskaņas no ledus skulptūru festivāla Jelgavā?

Ingmārs Grīnbergs, zinātkāres centra “Zinoo” darbinieks, “Druvai” pastāstīja, ka kopā ar kolēģi Pēteri Kalniņu nolēmuši uzbūvēt raķetes figūru. Rezultāts būs trīs metrus augsta ledus skulptūra, izgaismota zilos toņos ar iluminatoru, caur kuru ikviens varēs paskatīties. Meistardarbam sagādātas divas tonnas jeb 40 kluču kvalitatīva, caurspīdīga vietējā ledus no dīķa Straupes pagastā. Darbi turpinājās vēl divas dienas, izmantojot Cēsu novada pašvaldības atbalstu elektrības pieslēgumam, kas nepieciešams zāģēšanai un vakara apgaismojumam.

Vispirms tika sakrauta precīza ledus kolonna, materiālu sasaldēja, un piektdien, nozāģējot lieko, tika izveidota raķetes forma, ko spodrināja ar gludekļiem. Sānos meistari paredzējuši iegravēt arī kādu uzrakstu, visdrīzāk tas būs “Zinoo”.

Izveidot ledus skulptūru nav vienkārši, Ingmārs Grīnbergs kopā ar kolēģi trīs nedēļas mēģinājuši dažādus variantus: “Vispirms sagatavojām formu no finiera, cerējām, ka ūdens tajā sasals monolītā klucī, bet nekā – vidū palika nesasalis. Pēc tam bija aukstas naktis, un rezultātā “iekšējais” ūdens sasala, saspridzinot ārējo kārtu. Nākamais mēģinājums bija mazāku bloku veidošana, saldējot ūdeni tetrapakās. Diemžēl ledus neiznāca dzidrs.”

“Druva” novēroja, ka cēsnieku interese par ledus skulptūras veidošanu ir liela. Daudzi pienāca, apjautājās, kas top un kad būs galarezultāts. Mammas ar bērniem izmantoja iespēju nofotografēties.

Cēsu centrā ledus raķete būs jau otrā pilsētā, jo vairāk nekā divus metrus augsto izmēģinājuma modeli, kas tapa četras dienas, var apskatīt pie “Zinoo” ēkas.