Ziņas

Sabiedrība

Cēsīs var iepazīt Ķīnu

Ekspozīcijā. Latvijas-Ķīnas kultūras centra saimniece Marija pie Tang dinastijas aizslietņa. Pie sienas poēma kaligrāfijas rakstā.Foto: no albuma

Cēsīs, kādreiz Hipotēku bankas celtajā ēkā, tagad atvērts Latvijas – Ķīnas kultūras centrs “Tējas pils”.

“Vēl nebiju bijusi Latvijā, interesējoties par vēsturi, izlasīju par Cēsīm. Pilsētai ir sena vēsture. Vēsture un kultūra saista cilvēkus. Cēsīs ir vieta kultūrai, mākslai. Rīga, protams, ir aktīvāka un nozīmīgs centrs Baltijā, ekonomikas jautājumi risināmi tur,” atklāšanā sacīja “Tējas pils” saimniece Kian Ju jeb Marija, kā viņu sauc eiropieši, un atgādināja, ka Eiropa Ķīnu vispirms iepazina ar tēju, un tēja –  tās ir sarunas.

Bijušās bankas telpas pārvērstas līdz nepazīšanai. Pirmajā stāvā var nesteidzīgi baudīt tējas ceremoniju un vadīt laiku sarunās. Otrajā var apskatīt ekspozīciju, kur redzami gadsimtiem seni mākslas darbi – porcelāns, no zīda un vilnas austs paklājs, zīda izšuvumi, mēbeles, Tang dinastijas aizslietnis un vēl daudz kas cits. Turpat arī nodarbību telpas, kuras var arī iznomāt sarunām vai semināriem.
“Ekspozīcija vēl tiks papildināta, tiek gatavota plašāka informācija par to, kas te redzams,” pastāsta cēsniece, Latvijas – Ķīnas kultūras centra “Tējas pils” vadītāja Elīna Driķe un piebilst, ka centrā tiks rīkoti ķīniešu valodas kursu, semināri, plānoti pasākumi dažādu vecumu cilvēkiem, kuros varēs iepazīt ķīniešu kultūru, medicīnu, apmeklēt kaligrāfijas meistarklases.

“Līdz šim kultūras centrs darbojās tikai Rīgā un vairāk biroja līmenī, tagad te ir telpas, kur varam rīkot dažādus pasākumus, un ceram, ka ieinteresēsim vidzemniekus. Ķīnieši būs tie, kuri te vadīs nodarbības,” stāsta Rīgas kultūras centra vadītāja Santa Krū­miņa.

Cēsu pašvaldības speciālists komercdarbības attīstības jautājumos Valdis Nītiņš atgādināja, ka pilsētā ķīniešiem ir daudz īpašumu, bet tikai daži te palikuši un dzīvo, bet Marija ne tikai iegādājās ēku, bet arī  atrada iespēju to izmantot. “Ilgāku laiku, pēc bankas aiziešanas, tā stāvēja tukša. Ir izdevies īstenot ideju. Lai veicas turpmāk!” novēlēja pašvaldības pārstāvis.

“Tējas pils” atklāšanā piedalījās arī Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš. Pašvaldībai ar Mariju izveidojusies ilgstoša sadarbība.  “Mēģinām nodibināt kontaktus Ķīnā, atrast investorus dažādām idejām. Mēģinām iekļauties jaunajā zīda ceļā un veidot loģistikas centru Jelgavā, meklējam sadarbības partnerus Ķīnā, Marija palīdz  atrast speciālistus Ķīnā,” pastāstīja Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs un uzsvēra: “Ķīnā ir spēcīga un   plaukstoša ekonomika, kāpēc gan mums nemeklēt ar to sadarbību? Vairākkārt esam piedalījušies jaunā zīda ceļa forumos. Jaunais zīda ceļš ir jāattīsta, un mēs gribam tajā vilcienā iekāpt. Esam bijuši arī Ķīnā, kur skaidri redzams, cik ļoti Eiropa grib atrast sadarbības ceļus ar šīs valsts uzņēmējiem. Sadarbībā ar Ķīnu jārēķinās, ka lietas nenotiek ātri, jāapbruņojas ar pacietību. Ķīnas tirgus – tā ir iespēja, kas jāizmanto. Cēsis katrā ziņā ir ieguvējas, ka te ir šāds centrs, un tas jāprot   izmantot.”

“Galvenais, lai te ir rosība, lai cilvēki te nāk, satiekas, sarunājas, iepazīst mūsu kultūru, mākslu, vēsturi. Tā ir sena, par to interese pieaug visā pasaulē,” sacīja “Tējas pils” īpašniece Marija.