Ziņas

Sabiedrība

Cēsīs top mūsdienīgs veloparks, tikai otrais Latvijā

Vieta velobraucējiem. Jau šogad Cēsīs, teritorijā starp veco ugunsdzēsēju depo un skeitparku, tiks atklāts Latvijā otrais veloparks.Foto: Māris Buholcs

Teritorijā starp veco ugunsdzēsēju depo un skeitparku Cēsīs norit plaši darbi, tiek būvēts pilsētas veloparks, kas būs tikai otrā šāda veida būve Latvijā. Par darbu veikšanu novada pašvaldība noslēgusi līgumu ar uzņēmumu SIA “BSA Projects”. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs ir cēsnieks Jānis Jansons, kuram ir liela pieredze pasaules līmeņa snovparku būvēšanā.

“Mēs būvējam snovborda parkus, veikborda parkus visā Baltijā, citviet Eiropā, un secinājām, ka trūkst kompaktu teritoriju, kur braukt ar velosipēdiem. Paši izdomājām terminu – veloparks, izstrādājām koncepciju un paši to realizējam dzīvē. Velobraucēju taču ir ļoti daudz, bet viņi lielākoties pārvietojas pa ielām, mežiem, tāpēc nolēmām, ka pilsētu centros jārada drošas vietas, kur bērni, jaunieši, pieaugušie var kvalitatīvi pavadīt laiku,” stāsta J. Jansons.

Kopējā līguma summa ir 41803, 95 eiro bez PVN. Rezultātā taps asfaltēta velotrase ar kopējo garumu aptuveni 175 metri un vismaz divu metru platumu. Kopskaitā trasē būs vismaz 30 pacēlumu ar augstuma starpībām no nulles līdz 120 cm. Trases kopējā platība būs aptuveni 1350 kvadrātmetri. J. Jansons norāda, ka nav nepieciešama kilometriem gara trase, bet veloparkā var koncentrētā vidē braukt pa dažādām trajektorijām, izvēloties lielākus, mazākus apļus, virāžas. Veloparks ir rūpīgi plānota aktīvās atpūtas vieta pilsētā, pielāgota visa vecuma un līmeņa braucējiem, un tajā var braukt ar riteni, skeibordu, skrituļslidām, vismazākie ar skrejriteņiem. Velotrase apvieno sportu un izklaidi – braukšana pa trasi uzlabo fizisko formu un pilda arī sociālo funkciju – veicina pavadīt brīvo laiku aktīvi un veselīgi kopā ar draugiem.

Veloparku izmantošana dažādās valstīs pierāda, ka šādas trases ir ļoti veiksmīgs ieguldījums pilsētas attīstībā. Jūnijā “BSA Projects” veloparku atklāja Daugavpilī, un tas esot ļoti pieprasīts. J. Jansons uzsver, ka šādi veloparki lieliski iederas pilsētas nākotnes vīzijā, kur aktīvs dzīvesveids ir svarīga prioritāte: “Ceru, ka ar šo Cēsu vārds atkal izskanēs Latvijā.”

Novada pašvaldības Komunikācijas nodaļas vadītājs Kārlis Pots norāda, ka veloparks tiek būvēts, lai idejiski turpinātu un attīstītu bērnu un jauniešu skeitparka zonu: “Tas vienlaikus kalpos, lai palielinātu drošību pilsētā, jo sportisti varēs izaicinājumu gūt kontrolētā vidē, nevis starp gājējiem. Tāpat tādā veidā tiek dažādots fizisko aktivitāšu klāsts, ko varam piedāvāt sportiskas atpūtas piekritējiem. Protams, tāpat kā skeitparkā, arī šeit būtiski, lai veloparka apmeklētāji, kad tas būs pabeigts, ievērotu drošības noteikumus un būtu ar atbilstošu ekipējumu.”

Veloparka teritorija tiks labiekārtota, izvietojot soliņus, izveidojot bruģētus celiņus, veicot apzaļumošanu. J. Jansons stāsta, ka darbus plānots pabeigt vēl šogad: Tuvākajās dienās sāksim klāt karsto asfaltu. Tas ir roku darbs, tiks izmantots speciāls asfalts, kurš neplaisā. Visi darbi notiek atbilstoši ceļu būvniecības prasībām. Vispirms šo ideju izdomājām kā velobraucēji, bet, lai paši to realizētu dzīvē, kļuvām par projektētājiem, būvniekiem un asfalta ekspertiem.”