Ziņas

Izklaide

Cēsīs sāksies LNSO otrais vasaras festivāls “LNSO vasarnīca”

No šodienas līdz 28.augustam Vidzemes koncertzālē “Cēsis” notiks Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) rīkotais otrais vasaras festivāls “LNSO vasarnīca”, kas šajās dienās piedāvās daudzveidīgu programmu lieliem un maziem klasiskās mūzikas cienītājiem.

Festivāla “LNSO vasarnīcas 2016” programmas stūrakmeņi būs trīs lielie vakara koncerti un muzikāls uzvedums bērniem “Vējš vītolos”, aģentūru LETA informēja LNSO pārstāve Dagnija Dižbite-Svarinska.

Šovakar plkst.20 tiks piedāvāts vakara koncerts “LNSO vasarnīcā – Vaska Vijoļkoncerts un mēmā kino grāvējs”, kurā pie LNSO diriģenta pults stāsies jaunais diriģents Kaspars Ādamsons. Koncerta pirmajā daļā izskanēs šā gada jubilāra Pētera Vaska Vijoļkoncerts, kura atskaņojumā soliste būs Parīzē studējošā Magdalēna Geka. Savukārt koncerta otrajā daļā būs jau februārī Lielajā ģildē lielus panākumus guvušais LNSO kinoseanss. Uz ekrāna tiks rādīts amerikāņu mēmā komiskā kino šedevrs “Safety Last!”, un orķestris spēlēs speciāli šim seansam komponēto Platona Buravicka oriģinālmūziku.

Rītvakar izskanēs koncerts “LNSO vasarnīcā – Raimonda Tigula labirints un Daumanta Kalniņa balādes”, kas būs domu atslodzes un relaksējošu sajūtu vakars. Pirmajā koncerta daļā uzstāsies Raimonds Tiguls ar speciāli festivālam komponētu jaundarbu “Labirints”, kura tapšanu iedvesmojusi doma par labirintu kā prāta attīrītāju un apskaidrības sniedzēju. Atskaņojumā piedalīsies LNSO stīgu kvartets un citi mūziķi, kā arī solosoprāns un pats autors ar savu hangu. Savukārt koncerta otrajā daļā uzstāsies dziedātājs Daumants Kalniņš un ģitārists Kaspars Zemītis ar klusinātu programmu, pievēršoties dažādu tautu un laikmetu balādēm.

Savukārt festivāla pēdējā dienā, 28.augustā, notiks koncerts “LNSO vasarnīcā – Vestards Šimkus un opera “Cilvēka balss””. Koncerta pirmajā daļā LNSO prezentēs savu jauno albumu, kas izdots ASV ierakstu namā “Odradek Records” un kurā ieskaņoti Sergeja Rahmaņinova šedevri “Rapsodija par Paganīni tēmu” ar Vestarda Šimkus solo un kantāte “Zvani”, kuras ieskaņojumā piedalījās dziedātāji Irina Krikunova, Jevgeņijs Akimovs, Egils Siliņš un valsts akadēmiskais koris “Latvija”. Koncertā pie klavierēm sēdīsies Vestards Šimkus, bet pie diriģenta pults būs LNSO mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Andris Poga.

Savukārt koncerta otrajā daļā būs franču 20.gadsimta komponista Fransisa Pulenka liriskā un psiholoģiski dziļā monoopera “Cilvēka balss”, kuras centrā ir sieviete, kura saraustītās telefonsarunās mēģina sadiegt faktiski izirušās attiecības ar savu mīļoto. Pulenka opuss patlaban pasaulē ir ārkārtīgi populārs, un LNSO tā atskaņošanai aicinājis franču soprānu Karenu Vūru, kurai ir liela pieredze Pulenka operas atskaņošanā. Operas koncertiestudējumu speciāli festivālam veidos režisors Andrejs Žagars.

27.augustā un 28.augustā būs iespēja skatīties arī jaunu muzikālu izrādi bērniem “Vējš vītolos”. Mūziku komponējis “Spēlmaņu nakts” balvas ieguvējs, grupu “Gaujarts” un “Manta” iedvesmotājs Edgars Mākens, kurš raksta mūziku Latvijas Nacionālā teātra un Valmieras teātra izrādēm. Režisors būs Ģirts Šolis, kas iestudē izrādes Latvijas Leļļu teātrī, “Dirty Deal Teatro” un citviet, kā arī viņš zināms kā savulaik populārās apvienības “umka.lv” līderis. Izrādē piedalīsies lelles, aktieri un LNSO kameransamblis klarnetista un diriģenta Gunta Kuzmas vadībā.

Festivālā līdztekus lielajiem koncertiem un muzikālajai izrādei “Vējš vītolos” notiks muzikālās jogas nodarbības bērniem, mūzikas instrumentu meistardarbnīcas visai ģimenei, kā arī būs skatāma fotoizstāde, kurā LNSO mūziķu portretus un ekspresuzņēmumus rādīs LNSO trompešu grupas koncertmeistars, pieredzējis un pieprasīts fotogrāfs Jānis Porietis.

“LNSO vasarnīca” ir festivāls visai ģimenei, un programma veidota tā, lai visu triju dienu garumā būtu ko darīt gan lieliem, gan maziem. Vakara koncertu laikā koncertzālē darbosies radošā bērnistaba, kurā bērni varēs pavadīt laiku pieredzējušu audzinātāju uzraudzībā, kamēr vecāki klausās koncertu.

Biļetes iepriekšpārdošanā uz festivāla “LNSO vasarnīca” koncertiem iespējams iegādāties “Biļešu paradīzes” kasēs un internetā “www.bilesuparadize.lv”.

Pasaules praksē simfonisko orķestru vasaras rezidences ir ierasta lieta, un kopš 2015.gada savs vasaras klubs ir arī LNSO.