
Cēsīs bijušās Autoremonta rūpnīcas teritorijā jau vairākus gadus strādā uzņēmums SIA “Balticfloc”. Tas nodarbojas ar makulatūras otrreizējo pārstrādi un ar pārliecību dēvē sevi par pieredzes bagātāko makulatūras pārstrādes uzņēmumu Baltijā.
“Sākumā strādājām ēku siltināšanā, un pamazām radās doma pašiem par makulatūras pārstrādi siltumizolācijas materiālā un citos produktos. Tā arī izdomājām, ka varētu sākt ražot ekovati un citus produktus no makulatūras,” stāsta SIA vadītājs Edžus Cābulis. Sāka būvēt paši savu ražošanas iekārtu, ar savām idejām un uzlabojumiem. Tagad Edžus, tāpat kā daudzi uzņēmēji, atzīst, ka sākums bija ļoti grūts finansiāli. Ar smagu darbu pamazām tiek iekarots tirgus un iegūta atpazīstamība Baltijā un Eiropā. Viss nopelnītais tiek ieguldīts uzņēmuma atīstībā un jaunu produktu izstrādē. Ekovati un citus produktus uzņēmums eksportē uz Somiju, Vāciju, Zviedriju, Lietuvu, Igauniju un citām Eiropas valstīm. Tiek apgūts arī Āzijas un Amerikas tirgus.
“Balticfloc” no makulatūras ražo vēl daudz ko citu, un pat neiedomājamies, ka tam klāt ir pārstrādāta makulatūra. Kaut vai asfaltam. Visiem augstas intensitātes autoceļiem tiek pievienots palielināts bitumena daudzums asfalta maisījumā. Pievienojot celulozes šķiedru, samazinās bituma notece asfalta ražošanas, transportēšanas un kraušanas laikā, būtiski uzlabojot autoceļu kvalitāti. “Balticfloc” ir vienīgie Latvijā, kas to ražo, līdzīgs uzņēmums ir tikai Lietuvā. “Latvijas tirgū aizņemam ap 60 procentiem. Protams, gribam pārņemt visu Latviju un arī vairāk sākt eksportēt uz Baltijas valstīm un tālāk,” saka uzņēmuma vadītājs. Cēsnieki ražo visām kvalitātes prasībām atbilstošus produktus.
“Balticfloc” produktu klāstā ir arī papīra mulča hidrosējai. Tā ir ekoloģiska celulozes mulča un mulčas granulas, kas ir piemērotas hidrosējas vajadzībām. Hidrosēja ir ekoloģisks, videi draudzīgs un ļoti ekonomisks erozijas kontroles un zāliena sēšanas veids. Hidrosējas pamatā ir ūdens, celulozes mulča un minerālvielas, kā arī zāliena sēklas, kas tiek saistītas savā starpā ar dabiskām un videi nekaitīgām saistvielām. Iegūtā masa ar speciālu iestrādes iekārtu ar spiedienu tiek izsmidzināta uz augsnes, pārklājot to ar vienmērīgu sēklu – barības vielu – stiprinājumu kārtu. Viendabīgai masai pievienojot zaļo krāsvielu, iespējams apsekot apstrādātās teritorijas un iegūt vizuālo efektu pirms zāliena sadīgšanas. Latvijā hidrosēju izmanto tādi uzņēmumi kā “Latvijas dzelzceļš”, ZAAO, “Getliņi EKO” un citi. Cēsnieki hidrosējas mulču eksportē uz Āzijas, Eiropas un Skandināvijas valstīm.
Arī Latvijā nebūt ne tik reti ir gadījumi, kad vidē nokļūst kaitīgi atkritumi – naftas produkti, ķimikālijas. To absorbēšanai noder “Balticfloc” ražotais augstas klases celulozes šķiedras absorbcijas materiāls, kam ir augsta uzsūkšanas spēja, kas nodrošina ātru un efektīvu videi kaitīgo vielu savākšanu. Protams, arī tas tiek ražots, pārstrādājot makulatūru.
Latvijā SIA “Balticfloc” ražoto produktu oficiālais pārstāvis ir SIA “Vides tehnika”. “Liela daļa nopelnu varētu piedēvēt tieši sadarbības partneriem. Ļoti labs mārketings un profesionālisms ēku siltināšanā. Ārpus valsts robežām mūsu produktu pārstāv dažādi izplatītāji un izstrādātāji,” stāsta Edžus Cābulis.
Patlaban uzņēmumā strādā seši cilvēki. Liela daļa ražošanas procesu ir automatizēti. Sezonas laikā, kad palielinās pieprasījums gan pēc ekovates, gan celulozes šķiedras un granulām asfalta maisījumiem, tiek piesaistīti papildu darbinieki. Lai nodrošinātu produktam augstu kvalitāti, komandā strādā tikai profesionāļi. Kvalitatīvu darbinieku nav viegli atrast.
Lai gan samazinās izdoto avīžu tirāžas, makulatūras pagaidām pietiek. Ekovates ražošanai der tikai avīžpapīrs. 70 procentus izejvielu uzņēmums iepērk Latvijā, pārējais tiek ievests. “Aktīvi strādājam alternatīvas makulatūrai. Interneta laikmets papīru lēnām izstumj. Varbūt būs jāsāk malt datori,” smej Edžus Cābulis.
“Balticfloc” birojā uz galda daudzas nelielas kastītes. Tajās atrodami eksperimentu rezultāti gan jauniem produktiem, gan izejmateriāliem. “Eksperimentējam ar dažādiem materiāliem, kas varētu aizstāt makulatūru,” atklāj Edžus Cābulis un uzsver, ka makulatūras otrreizējai izmantošanai iespēju ir daudz. Tikai jādomā un jāatrod ražošanas risinājumi. Drīzumā “Balticfloc” sāks ražot papīra pakaišu granulas dzīvniekiem. Saimniekiem būs ērts maisījums, ko bērt kastītēs un kas varēs aizstāt ierastās smiltis.
“Nopelnīto ieguldām attīstībā, lai cilvēkiem spētu dot darbu un attīstītu ražošanas nozari Cēsīs,” uzsver SIA valdes loceklis Edžus Cābulis.