Ziņas

Sabiedrība

Cēsīs norisināsies trešā Baltijas valstu militāro kapelānu konference

Nākamnedēļ, no 6.jūnija līdz 9.jūnijam, Cēsīs, Instruktoru skolā, norisināsies trešā Baltijas valstu militāro kapelānu konference “Militāro kapelānu izaicinājumi karavīru ētosa celšanai hibrīdkara apstākļos”, kas veltīta izaicinājumiem militāro kapelānu darbā nekonvencionālas karadarbības apstākļos.

Kā aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijas (AM) Militāri publisko attiecību departamenta Preses nodaļas vecākā referente Mairita Senkevicina, Baltijas valstu militāro kapelānu konferences mērķis ir veidot izpratni un diskutēt par militāro kapelānu iespējām un uzdevumiem karavīru kaujas gara jeb ētosa stiprināšanā mainīgās drošības vides un hibrīdkara apstākļos.

Konferences dalībniekus uzrunās aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, bruņoto spēku virskapelāns Elmārs Pļaviņš un Latvijas tradicionālo kristīgo konfesiju bīskapi. Konferencē piedalīsies vairāk nekā trīsdesmit kapelānu no Lietuvas, Latvijas un Igaunijas, kā arī vieslektori no Somijas un ASV.

Kapelāni meklēs atbildes uz šodienas izaicinājumiem kapelānu darbā un runās par karavīra ētosu – ētisko pamatu, kas karavīram palīdz pieņemt sarežģītus lēmumus gan ikdienas, gan ekstrēmos apstākļos un balstīts karavīra ētikā, vērtībās un standartos.

Kapelānu konference pirmoreiz tika organizēta 2014.gadā Lietuvā, aizsākot tradīciju reizi gadā organizēt militāro kapelānu konferenci kādā no Baltijas valstīm. Konferences sākotnējais mērķis bija veidot un nostiprināt Baltijas valstu militāro kapelānu sadarbību. 2015.gadā militāro kapelānu konference tika organizēta Igaunijā, savukārt šogad, turpinot aizsākto tradīciju, kapelānu konferenci organizē bruņoto spēku Kapelānu dienests.

Bruņoto spēku kapelāni, kuri ir karavīri, profesionālo militāro dienestu sāk un veic pēc brīvprātības principa. Viņiem piešķir dienesta pakāpi.

Kapelāni nodrošina bruņoto spēku personālsastāva un tā tuvinieku garīgo aprūpi. Viņi ir karavīru un viņu tuvinieku garīgie padomdevēji.

Kopīgas vērtības un dienests bruņotajos spēkos vieno militāros kapelānus neatkarīgi no viņu konfesionālās piederības. Kapelāna uzdevums ir specifiska kalpošana bruņotajos spēkos, kuras mērķis ir attīstīt reliģiskās, garīgās, morālās un ētiskās vērtības un īstenot garīgo aprūpi.

Kapelāni nodrošina Satversmē, Reliģisko organizāciju likumā un starptautiskajos līgumos par cilvēktiesībām reliģijas jomā noteikto indivīda tiesību uz reliģijas brīvību īstenošanu bruņotajos spēkos.