Ziņas

Sabiedrība

Cēsīs norisināsies festivāls cilvēkiem, kuriem patīk runāties

Cēsu pils parkā 3. un 4.jūlijā norisināsies sarunu festivāls “Lampa”, kur varēs runāties ar dažādiem interesantiem cilvēkiem, kā arī politiķiem, bijušajiem premjerministriem, uzņēmējiem, māksliniekiem un domātājiem.

“Ir tādi cilvēki, kuri vasarā brauc uz festivāliem gūt emocionālu un estētisku baudījumu, bet ir tādi, kuri ir vairāk tendēti uz loģiski diskursīvu aktivitāti, cilvēki, kuriem patīk runāties. Šis festivāls domāts, lai savestu kopā interesentus un nodrošinātu iespējas izpausties sarunu formā,” preses konferencē par festivālu stāstīja fonda “Dots” valdes priekšsēdētājs politologs Ivars Ījabs.

Festivāls domāts, lai cilvēki varētu satikties un parunāt, bet tā ir arī platforma cilvēkiem, kuriem ir, ko teikt.

Politologs Ivars Ījabs vadīs diskusiju, kurā piedalīsies bijušie premjerministri “Ko es būtu darījis citādāk?”. Diskusijā piedalīsies Māris Gailis, Ivars Godmanis, Indulis Emsis, Andris Bērziņš un citi. Savukārt vieglumu un humoru festivāla diskusijās par politiku ienesīs “Comedy Latvia” komiķa Edgara Bāliņa un bloga “Texxxti” autores, publicistes Anetes Konstes jokošana par politiķiem jeb “Cepiens”. Šajā pasākumā tiks uzaicināti vairāki politiķi. Pašlaik zināms, ka viens no tiem būs Ingmārs Līdaka (ZZS). Komiķi par viņiem stāstīs iepriekš sagatavotus jokus, bet politiķi pēc tam varēs arī sevi aizstāvēt. Pēc Bāliņa teiktā, svarīgi ir mācēt pasmieties par savām pagātnes kļūdām.

Fonda “Dots” izpilddirektore Ieva Morica sacīja, ka festivālā tiks runāts par Latvijai svarīgiem jautājumiem, bet neizpaliks arī humors un jautrība. Viņa pastāstīja, ka fonds iespaidojies no dāņu kolēģiem, kuri arī rīko šādu sarunu festivālu. Šāds festivāls ilgus gadus notiek arī Zviedrijā.

Plānots, ka festivālā būs aptuveni 60 pasākumi, kuru organizēšanā iesaistījušās 42 organizācijas.

Kā stāstīja fonda organizatori, festivāls ir vērsts uz visplašāko publiku, visi tajā notiekošie pasākumi notiks cilvēkiem saprotamā valodā, radot iespēju arī iesaistīties. “Cilvēki varēs gan klausīties un uzņemt dažādu informāciju, gan arī paši iesaistīties. Teltīs varēs aktīvi piedalīties dažādās aktivitātēs, arī notikumos pie skatuvēm varēs gan uzdot jautājumus, gan izteikt komentārus. Būs arī telts “Virtuve sarunām”, kurā ikviens varēs atpūsties, kā arī ierosināt pats savu diskusiju par jebkādu tēmu, kas ir Latvijai svarīgi,” sacīja Morica.

Kā stāstīja fonda pārstāvji, festivālā uzaicinātas piedalīties visas Latvijas politiskās partijas ar savām teltīm. Morica norādīja, ka pašlaik piekritusi piedalīties “No sirds Latvijai” un “Latvijas Reģionu apvienība”, bet arī pārējās politiskās partijas nav pateikušas nē.

Festivālā varēs arī uzzināt un trenēties debašu un publiskās runas prasmēs.

Kā pastāstīja “Quo Tu Domā” līdzdibinātājs un “infogr.am” finanšu vadītājs Mārtiņš Vaivars, festivālā vēlas iepazīstināt cilvēkus ar to, kā kvalitatīvi un argumentēti diskutēt. “Quo Tu Domā” piedāvās zvaigžņu debates, kurās diskutēs dīdžejs un radio cilvēks Toms Grēviņš un “Draugiem.lv” vadītājs Jānis Palkavnieks. Diskusijas tēma būs “Vai sociālie tīkli mūs padara antisociālus?”.

Debašu paraugdemonstrējumus varēs skatīties arī skolēnu un studentu izpildījumā. Būs arī teltis, kurās jebkurš varēs apgūt publiskās runas pamatus, kas ir vērtīga spēja jebkuram pilsonim demokrātiskā valstī.

Dramaturgs un režisors Dmitrijs Petrenko stāstīja, ka festivālā iesaistīsies arī teātra nozare. Petrenko stāstīja, ka politiskā teātra tradīcijas Latvijā nav pārāk attīstītas, tāpēc teātra cilvēkiem būs iespēja teātra valodā runāt par demokrātijas tēmām. “Liekas, ka cilvēki ir noguruši no demokrātijas. Tas noticis dažādās pakāpēs, līdz pat tādam līmenim, ka vairāk nav iespējams izturēt. Mēs paši šobrīd vairāk izjūtam demokrātijas apdraudējumu nekā pirms trīs vai četriem gadiem,” stāstīja Petrenko.

Teātra izrādēs par demokrātiju tiks runāts no vienas puses izklaidējošā, no otras puses teorētiski nopietnā formā. Spēlē “Pielaiko varu” varēs pielaikot citu sabiedrības indivīdu identitātes un saprast, ar kādām grūtībām saskaras zemnieki, skolotāji, deputāti un citi sabiedrības locekļi. Spēles veidotāji, kuru vidū ir arī dramaturgs Jānis Balodis, vēlas parādīt, ka demokrātija ir izvēle uz katra soļa. Spēle notiks divas dienas, un to vadīs aktieris Mārtiņš Upenieks.

Kopā ar “Iespējamo misiju” un dramaturģi Justīni Kļavu notiks performance-diskusija par izglītības tradīciju demokrātiskā valstī. Performancē tiks izspēlētas konflitksituācijas starp vecākiem, skolotājiem un skolēniem, un pēc tam notiks diskusija, kā šajās situācijās vajadzēja rīkoties. Cilvēki varēs likt aktieriem izspēlēt, ko vajadzēja darīt.

Festivālā piedalīsies arī bijušās “Lenta.ru” galvenās redaktores Gaļinas Timčenko projekta “Meduza” žurnālisti, kuri, izvairoties no kaimiņvalstī valdošās cenzūras, savu mājvietu pēdējā pusgada laikā atraduši Latvijā.

Diskutēt būs iespējams par dažādām tēmām, ne tikai par politiku, bet arī par medicīnu, biznesu, reklāmu, zīmoliem, ārpolitiku, izglītību, par Krievijas agresiju un citām tēmām.

Pasākums notiks uz trim tematiskajām skatuvēm un vairākās festivāla teltīs.

Sarunu festivāla programma vēl tiks papildināta. Festivāla galvenie organizatori ir fonds atvērtai sabiedrībai “Dots” un “Swedbank”.

Kā ziņots, sarunu festivāls “Lampa” 3. un 4.jūlijā notiks Cēsu pils parkā. Festivālā komiķi jokos par politiķiem, pazīstami režisori piedāvās jaunas izrādes-spēles un performances, bijušie premjeri diskutēs par saviem lēmumiem un Latvijas nākotni, bet darbnīcās varēs apgūt publiskās runas mākslu un radošumu.