Ziņas

Sabiedrība

Cēsis – kultūras tūrisma galamērķis

Cēsu Tūrisma attīstības un informācijas centra vadītāja Andra Magone pilsētas vidū, kur pagātne satiekas ar nākotniFoto: Marta Martinsone-Kaša

Ar pieteikumu “Kur pagātne satiekas ar nākotni” Cēsis kļuvušas par starptautisku kultūras tūrisma galamērķi, sīvā konkurencē uzvarot Eiropas izcilāko tūrisma galamērķu jeb EDEN (“European Destinations of Excellence”) šā gada nacionālajā konkursā “Kultūras tūrisms 2017”. Augstais novērtējums pasniegts Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) rīkotajā starptautiskajā konferencē. Projektu “Cēsis – kur pagātne satiekas ar nākotni” konkursam iesniedza pašvaldības aģentūra “Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs”.

Andra Magone, Cēsu Tūrisma attīstības un informācijas centra vadītāja, bija gandarīta un priecīga: “Balva ir mūsu attīstības rādītājs, Cēsis nebūtu tik īpašas bez apkārtējiem novadiem. Pirmo reizi pieteicāmies EDEN konkursam jau 2011.gadā, process zināms, šoreiz nebija pat nojautas, ka uzvarēsim. Projekta mērķis bija izcelt “mazās pērlītes”, mazos tūrisma galamērķus, ne masu objektus, kuros ierodas miljoniem tūristu. Mūsu uzvaras pamatā ir atvērtība, attieksme, spēja dalīties pieredzē, elastīgums. Mūsu turpmākais izaicinājums ir piesaistīt Cē­sīm apmeklētājus gan sezonas, gan nesezonas darbdienās, lai viesu plūsma palielinās pakāpeniski. Ir jaunas idejas, kā parādīt arī citus mazāk zināmus objektus. Pie­mēram, konkursam “Dari Cēsīm” ir iesniegti pieteikumi arī tūrisma jomā.”

Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs EDEN balvas iegūšanu vērtē kā labu mārketingu Cēsīm: “Tas raisīs interesi po­tenciālajiem apmeklētājiem, ku­ri iekļaus pilsētu savos ceļojumu plānos. Paldies kolēģiem! Jāturpina darbs, lai tūristi šeit uzkavētos vismaz pusotru dienu! Tūrisms ir viens no Cēsu stratēģiskās attīstības virzieniem. Rīt, parīt vēl nebūs desmitiem tūk­sto­šu tūristu straume, jo būtisks kavēklis ir tumšais rudens un agrais pavasaris, tukšie mēneši, kas traucē attīstīties biznesam. Jādomā par piedāvājumiem šajā laikā. Viena neizmantota iespēja, kas jāattīsta vietējiem uzņēmējiem, – sagatavot piedāvājumu cilvēkiem, kuri paši negrib meklēt un vēlas visu gatavu. Iekārdināt, dot atlaides, lai viesnīcas nestāv tukšas un ir ieņēmumi arī nesezonā.”

Raitis Sijāts, Vidzemes Tūrisma asociācijas valdes priekšsēdētājs, atzina: “Tā bija liela intriga, kurš būs balvas saņēmējs, jo no sešiem labākajiem kultūras tūrisma objektiem četri bija Vidzemes. 2011. gadā balva piešķirta Līgatnes papīrfabrikas ciematam nominācijā “Tūrisms un bijušo rūpniecības vai militāro objektu pārveidošana par tūrisma galamērķiem”. EDEN balva ir īpašs notikums, jo šī organizācija pēc nozīmīguma ir otrā aiz UNESCO. Cēsniekiem ar balvu jālepojas, nevajag kautrēties, kā esam paraduši.”

Par balvas piešķiršanas norisi un komisijas atziņām “Druvai” pastāstīja Inese Šīrava, LIAA Tū­risma departamenta direktore: “Sveicu Cēsis un cēsniekus ar panākumu! Cēsis izvirzījās līderos, jo tika vērtēta ne tikai kultūras tūrisma attīstība, bet arī ilgtspējība. Pilsētā ir ievērojams materiālais kultūras mantojums – koncertzāle ar kvalitatīviem pasākumiem, Cēsu pils komplekss ar jauniem pakalpojumiem un idejām, attīstīta vecpilsēta, ir vietējā uzņēmējdarbība – amatnieku darbnīcas, tirgotavas, viesnīca “Santa”. Tas viss veido vidi. Uzvarētāja noteikšanā konkurence bija liela, taču Cēsīm bija daudzi mazi bonusiņi – ikdienas pašvaldības darbs kultūras tūrisma organizēšanā. Bal­vas pasniegšanas ceremonija notiks Briselē nākamā gada martā.”

Šogad konkurence konkursā bija liela, vairāk nekā 20 pieteikumu. Otrajā kārtā cēsniekiem bija spēcīgi konkurenti: Turaidas muzejrezervāts ar pieteikumu “Tu­rai­das vēsturiskais centrs”, Dau­gavpils pilsētas pašvaldības Tū­risma attīstības un informācijas aģentūra ar pieteikumu “Dau­gavpils pilsēta”, Limbažu novada pašvaldība ar pieteikumu “Hanzas pilsēta Limbaži” un Tukuma Tūrisma informācijas centrs ar pieteikumu “Tukums – pērle Kur­zemes vainagā”, kā arī alusdarītava “Valmiermuiža”.

Latvijā EDEN projekts tiek re­alizēts kopš 2007. gada, katru reizi izvirzot atšķirīgu tēmu. EDEN balva ir simboliska dāvana – sertifikāts un piemiņas zīme – , taču lielākais ieguvums ir publicitāte Eiropas līmenī. Nākamgad uz Cēsīm tiks organizētas Lietuvas un Igaunijas mediju vizītes.