Ziņas

Izklaide

Cēsīs izskanēs XII Starptautiskais akordeonistu plenērs

Vidzemes koncertzālē “Cēsis” 20.jūlijā izskanēs starptautiska akordeonistu orķestra koncerts. Tas ir unikāls, profesionāls kolektīvs, kas jau 12. reizi sanāk kopā uz vasaras plenēru, lai iestudētu pilnīgi jaunu koncertprogrammu.

Šī projekta idejas autore un vadītāja ir Latgales akordeona karaliene Zane Ludborža, kura pārdesmit gados dzimtajā pilsētā izveidojusi savu akordeona impēriju. Viņas vadītie projekti un kolektīvi Latgalē izaudzinājuši veselu akordeona fanu paaudzi, guvuši atzinību un popularitāti Eiropā un Krievijā.

Plenēra akordeonistu orķestris ir unikāls kolektīvs, kurā muzicējuši studenti no Latvijas, Lietuvas, Somijas, Zviedrijas, Krievijas un citām valstīm, nedēļas laikā apgūstot koncertprogrammu, kura šos gadus izskanējusi Rēzeknē un Jūrmalā. Šogad plenēra norises vieta ir Tambova Krievijā, bet koncertu paredzēts piedāvāt plašam klausītāju lokam Latvijā. Tādas kvalitātes akordeona mūzika Latvijā vēl nav skanējusi, jo paralēli mūziķu profesionalitātei īpašu tembrālo nokrāsu mūzikai piešķir N.Kravcova akordeoni – pilnīga novitāte akordeona attīstībā.

Orķestri diriģēs Zane Ludborža, Tambovas Valsts mūzikas pedagoģijas institūta rektors, akordeonists, komponists, starptautisku konkursu laureāts, Krievijas Federācijas nopelniem bagātais skatuves mākslinieks Romāns Bažiļins, kā arī institūta aspirants Nikolajs Bažiļins.

Koncertu organizē biedrība “Excelsus”, sadarbībā ar “Biļešu paradīzi”.

Nikolaja Kravcova akordeons

Jaunas paaudzes akordeonu ir izgudrojis Sankt-Pēterburgas Valsts kultūras un mākslas universitātes profesors Nikolajs Kravcovs. 1981.gadā tika izlaists pirmais standarta melodisko basu akordeons rūpnīcā Krasnyj partizan. 1982.gadā notika autora pirmais koncerts, bet 1984.gadā – jau studenta pirmā publiskā uzstāšanās. 1985.gadā tika izlaists otrais standarta melodisko basu akordeons ar lauzto deku (cossotto) rūpnīcā Avrora. 1990.gadā sākās aprobācijas process universitātē,bet 1995.gadā Dmitrijs Beļehovs, kurš spēlēja Kravcova akordeonu, kļuva Starptautiskā jauno akordeonistu un bajānistu konkursa laureāts. 2000.gadā uzrakstīts pirmais skaņdarbs tieši šim instrumentam – Jeļenas Ismukovas Rapsodija, kas pirmatskaņota 2001.gadā Itālijā un 2002.gadā Krievijā. Šobrīd pēc Kravcova modeļa izgatavoti ap 50 instrumenti, tai skaitā 33 profesionāli koncertinstrumenti.

Zane Ludborža uzsāk sadarbību ar Nikolaju Kravcovu 2008.gadā, izmantojot šo instrumentu savā akordeona spēles pedagoga bakalaura darbā. No 2009./10.m.g. Zanes Ludboržas mūzikas skolā ir iespējams apgūt Kravcova akordeona spēli jau no sagatavošanas klases. Pagaidām tā ir vienīgā vieta pasaulē(!), kur šī iespēja tiek piedāvāta kā pamata un vidējā muzikālā izglītība.Šobrīd šo instrumentu izvēlējušies jau seši skolas audzēkņi. Augstskolu studenti var apgūt Kravcova akordeona spēli vairākās augstskolās Krievijā, Japānā un Ķīnā.

Jaunās paaudzes akordeonam ir modificēta ērģeļtaustiņu klaviatūra, kas ļauj ikviena skaņdarba oriģināltekstu izpildīt praktiski bez pārlikuma vai vienkāršojuma. Salīdzinot ar tradicionālā akordeona klaviatūru, oktāvas lielums ir samazināts par vienu trešdaļu, bet spēles mākslinieciskie un tehniskie paņēmieni ir saglabāti un tādējādi attiecīgi arī tiek paplašināti. Instrumentam ir arī uzlabota tembrālā palete, tā reģistri ievērojami paplašinājuši labās klaviatūras diapazonu.Tomēr labāk to visu vienreiz dzirdēt, nekā…

Zanes Ludboržas pieturzīmes

Zane Ludborža (dz.Vancāne) dzimusi Rēzeknē, 1968.gada 21.maijā. Mācījusies Rēzeknes J.Ivanova bērnu mūzikas skolā, Daugavpils mūzikas vidusskolā, Maskavas Valsts kultūras un mākslu universitātē, kur 1991.gadā studijas nākas pamest.Pirmo bakalaura grādu mūzikas pedagoģijā iegūst Daugavpils universitātē.Vēlāk J.Vītola mūzikas akadēmijā iegūta arī akordeona spēles pedagoga kvalifikācija un maģistra grāds skolvadībā.

Kopā ar māsu Karolīnu Vancāni 1992.gadā ieraksta pirmo CD „Golden Duo”, kas tiek pilnībā izpārdots pirmās koncertturnejas laikā Dānijā. Abu māsu itāļu akordeonu „Excelsior” izpildījumā 1994.gadā top otrais albums – A.Vivaldi „Gadalaiki”, bet 1999.gadā – „Iedvesma” – balles mūzika Melngalvju namā. Tas ir jau trešais CD, kas tāpat savu klausītāju atrod bez īpašas reklāmas gan tepat Latvijā, gan koncerttūrēs Vācijā un Krievijā.

Šajā laikā Zanes „maizes” darbs ir akordeona spēles skolotājas vieta dzimtajā Rēzeknes mūzikas skolā. Taču viņas pedagoģiskās ambīcijas pārsniedz valsts piedāvātās iespējas. 2000.gadā Zane atver savu pedagoģijas privātpraksi – akordeonistu studiju. Lai neļautu ieslīgt rutīnā akordeona spēles tradīcijām Latvijā, 2004.gadā Z.Ludborža noorganizē pirmo Latvijas akordeonistu nometni”Rēzekne”,kas dažos gados iegūst starptautisku popularitāti un pāraug plenērā, izvirzot dalībnieku atlasei nopietnus kvalitātes kritērijus.

2005.gadā Zane nodibina savu mūzikas skolu, kas tobrīd ir pirmā un daudzus gadus arī vienīgā privātā kultūrizglītības iestāde Latvijā. Šogad skola ar plašiem koncertiem svinēja savu 10 gadu jubileju.Skolas orķestris ik gadu piedalās gan Latvijas, gan starptautiskos konkursos, gūstot godalgotas vietas. Oktobrī orķestris pēc Somijas uzaicinājuma dosies uz J.Sibeliusa 150 gadei veltīto festivālu Helsinkos.

Kā akordeoniste – izpildītāja Z.Ludborža turpina uzstāties „Golden duo”, taču Rēzeknē izveido jaunu kolektīvu – instrumentālo ansambli „Excelsus”(četri akordeoni, basģitāra, bungas). 11 gadu laikā ansambļa koncertrepertuārs sasniedzis 5 stundas, un lielākā daļa šīs mūzikas aranžējumu rakstījusi pati vadītāja. Ansamblis koncertējis ārzemēs, piedalījies starptautiskos konkursos, vairākkārt kļūstot par to laureātu (Itālija, Serbija, Krievija).