Ziņas

Sabiedrība

Cēsis bez Jaungada balles

Foto: Aivis Riekstiņš

Pašā gadu mijā šoreiz Cēsīs balles nebūs. Zāles, kas pilsētā piemērotas dejošanai balles tērpos, būs slēgtas. Varēs tikai atminēties gadus, kad pilsētniekiem bija ļauts pat izvēlēties, uz kuru no deju zālēm pēc pusnakts salūta doties.

Jaunā gada sagaidīšana Vienības laukumā gan nav atcelta. Būs arī salūts. Cēsu Kultūras nams piedāvā svētku naktī pēc salūta arī uzdejot – tajā pašā laukumā pie lielās egles. Mūzika skanēšot līdz diviem naktī. Dīdžejs rūpēšoties par jautrām gadumijas melodijām. Lai gan koncertzāle nav nekāda Rundāles pils, kur nevar notikt saviesīgi vakari, ne Cēsu Kultūras centrs, ne Vidzemes koncertzāle Jaungada naktī telpās neaicinās. Savukārt zāle K. Valdemāra iela, kur gadiem bijušas Jaungada balles, ir iznomāta ilgtermiņā, tur iekārtots sporta centrs. “Sarīkot Jaungada balli kādā no zālēm ārpus centra būtu pārāk liels risks,” uzskata Cēsu Kultūras un Tūrisma centra direktora vietniece Ilona Asare. “Šajā naktī visas mūziķu grupas prasa divas reizes lielāku samaksu. Tātad izdevumi būs lieli, bet vai apmeklētāju sanāks pietiekami daudz?”

Uzzinājusi, ka Jaungada nakts balles rīkošanā pilsētā vairs nav nekādas konkurences, par iespēju citu gadu to sarīkot “CATA” kultūras namā aizdomājas kultūras nama direktore Ina Ozola. Līdz šim “CATA” zāle dejotājiem saistījusies ar Ziemassvētku balli. Laba deju mūzika, iespēja kārtīgi izdejoties un atpūsties bija ballē, kas notika pagājušajā sestdienā grupas “Kolibri” vadībā. “Mūsu balles jau zina, dažkārt atbrauc arī no Rīgas, lai padejotu uz Cēsu parketa,” stāsta Ina Ozola. “Daļa no pāriem ļoti skaisti dejo, vienmēr ir skaisti saposušies, bet ne jau visi. Jaungada naktī balli jau tradicionāli rīko Priekuļu kultūras namā, un turp brauc arī cēsnieki. Abi kultūras nami ir tik tuvu – tikai piecu kilometru attālumā. Tā varētu būt lieka konkurence. Taču, ja cilvēki grib dejot, satikties un izklaidēties, iespējams, nākošgad Jaungada nakts balle notiks arī pie mums. Vajadzētu vienreiz izmēģināt!”

Vidzemes koncertzāles programmu direktore Inese Zagorska uzsver, ka Vecgada balles dažas dienas pirms gadu mijas Cēsīs iecerēts rīkot no gada gadā un ar to darīt slavenas ne tikai Vidzemē, bet arī tālāk Latvijā: “Par pagājušā gada Vecgada balli atsauksmes ir ļoti labas. Iespējams, interese bija tik liela, jo Latvijā nav daudz zāļu, kur rīkot līdzīgas balles. Cēsu koncertzāles telpu skaistums ir vēsturiskā un mūsdienīgā savienojumā. Zālē pārņem svinīgums”. Uz šādām ballēm biļetes sāk tirgot laikus.

Otro decembri Vecgada ballē aicināts spēlēt Jelgavas bigbends – mūziķi ar lielu pieredzi dažādu raksturu deju spēlēšanā. Arī solists ir viens no šobrīd atzītākajiem – Daumants Kalniņš. “Mūzika atkal būs lieliska, taču mums jādomā, lai balle kļūtu piemērota ne tikai ļoti labiem dejotājiem, arī tiem, kuru deju solis nav tik raits,” par spožo balli saka I. Zagorska. Kad lielajā zālē skatītāju krēsli pa sliedēm aizbīdīti zem skatuves un vienā zāles pusē izvietoti 12 galdi, pie tiem daļa ballētāju var palikt visu vakaru. Lai apsēstos pie jau klāta galda ar šampanieti un uzkodām, biļete maksā 35 eiro. Biļete par 20 eiro dod iespēju deju starplaikos pārvietoties pa visu lielo namu, arī apmeklēt restorānu, bāru.

“Esam diskutējuši, vai tomēr nebūtu vērts rīkot Jaungada nakts balli. Pagaidām mums šķiet, ka tas var arī neizdoties. Ir taču pierasts Jaungadu sagaidīt draugu lokā un pēc tam doties uz diskotēku vai apmeklēt klubus,” viedoklis ir direktorei Inesei Zagorskai, bet viņa pieļauj, ka cēsnieki varētu sākt arī diskusiju. “Ja cēsnieki aktīvi izrādīs vēlmi 31. decembrī nākt uz balli, tad koncertzāle centīsies to piedāvāt. Skaistajā namā tā diez vai būs balle, kurā varēs nākt naktī vienkārši no ielas bez svētku tērpa un jau svinēšanā krietni iesiluši apmeklētāji. Nedomāju, ka tādu balli – par pieciem eiro personai – rīkosim. Tas nav tēls, ko gribam veidot par Vidzemes koncertzāli.”