Ziņas

Sabiedrība

Cerībās uz svētku brīnumu – sniegu

Ziemas gaidās. Decembris jau pāri pusei, bet kalnu slēpošanas trasēs joprojām valda klusums. Siltais decembris pagaidām šim biznesam nav pretimnākošs.Foto: Aivis Riekstiņš

Aukstuma un sniega gaidītāji katru dienu skatās meteoroloģisko prognožu portālos, diemžēl neko iepriecinošu tur nepamana. Laiks iegriezies plusos, un līdz pat gadu mijai netiek solīts sals. Protams, viss var mainīties, bet, kā atzīst “Žagarkalna” pārstāvis Vadims Kameņevs, jābūt gataviem uz visu, arī pašu nepatīkamāko. Vasarā šajā kalnu slēpošanas kompleksā paveikts daudz, lai slēpotājiem garantētu lielāku servisu, komfortu, garākus, platākus nobraucienus, un šobrīd pietrūkst tikai viena – sniega. Pāris reižu gan mēģinājuši sākt mākslīgā sniega ražošanu, taču cerīgā laika prognoze mainījusies un darbība apturēta.

V. Kameņevs atzīst, ka decembris itin bieži bijis mānīgs, taču šāda bezsniega gada nogale sen nav bijusi, iespējams, pat pirmā, kad līdz Ziemassvētkiem nav izdevies atvērt kaut vienu nogāzi: “Lai arī cerības nav lielas, klusībā tomēr domājam, ka pēc Ziemassvētkiem temperatūra kļūs slēpošanai labvēlīga, lai gadu miju varētu sagaidīt uz kalna. Var teikt, ka esam visu izdarījuši, pārējais dabas rokās.”

Ja gaisa temperatūra noslīdētu vismaz līdz mīnus četriem grādiem, varētu sākt sniega ražošanu, diennakts laikā vienu nogāzi varētu sagatavot. V. Kameņevs atzīst, ka grūti dzīvot nemitīgā gaidīšanas režīmā, bet šajā biznesā, tāpat kā tūrismā kopumā, jābūt gataviem uz visu.

“Ja būtu zinājuši, ka būs tik silts, kā sola prognozes, varējām gadu mijā piedāvāt laivošanas pakalpojumus Gaujā,” smejot piebilst V. Kameņevs.

Ziemas un pircēju gaidās dzīvo arī veikala “Strazdugrava” darbinieki. Veikalā sagādātas slēpes, slidas, pārējais inventārs, nav tikai pircēju. Daži gan iegriežoties, lai sagatavotu inventāru, dodoties uz Eiropas kalniem, bet kopumā biznesā valda klusums. Uģis Strazdiņš stāsta, ka visi nogaida, par ziemas sporta ekipējumu intereses nav: “Sezonai jau sen esam gatavi. Mazāks piedāvājums kalnu slēpošanai, jo pēc šī inventāra pieprasījums ar katru gadu sarūk. Tagad vairāk distanču slēpošanai, slidošanai, hokejam, jo puikām patīk uzspēlēt uz dīķu ledus.”
Tikmēr aktīvāk nekā citus gadus pēdējos mēnešos pirkti velosipēdi, tie vesti uz remontiem, apkopēm.

Sniegu ar nepacietību gaida arī Cēsu Sporta skolas jaunie slēpotāji un biatlonisti, kuriem tuvojas atlase nozīmīgām starptautiskām sacensībām. Protams, ja būs sniegs sacensību sarīkošanai. Trenere Ilze Cekule atzīst, ka situācija nav patīkama, bet nākas pieņemt to, kā ir, trenējoties sporta zālē, trenažieru zālē, Priekuļu kompleksā šaušanā.

Šogad četras dienas izdevās paslēpot novembra beigās, kad Priekuļu kompleksā tika uzpūsts mākslīgais sniegs, bet neizdevās sagatavot pietiekami biezu kārtu, tas jau nokusis. Trenere atceras, ka pērn slēpošanas treniņi sākušies 1.decembrī, parasti decembra vidū jau sniegs esot. “Klāt skolēnu brīvdienas, kad varētu slēpot, trenēties visu dienu, bet nekā cerīga. Šonedēļ plāna sniega kārtiņa vēl esot Madonā, bet tuvojas siltais periods, kas nokausēs arī to. Izlašu kandidāti desmit dienas paguva paslēpot Igaunijā, Otepē, bet šobrīd arī tur situācija kļūst arvien sliktāka un kuru katru brīdi trasi var slēgt. Satraucošākais, ka tuvojas atlases sacensības, bet nav skaidrības, vai un kā tās notiks. Un kā izvēlēsies dalībniekus starptautiskajām sacensībām, ja neizdosies sarīkot atlases mačus. Kandidātu vidū ir arī mūsu sporta skolas audzēkņi, tāpēc ceram uz Ziemassvētku brīnumu,” atzīst I. Cekule.