Maijā, salīdzinot ar aprīli, patēriņa cenu līmenis pieaudzis par 0,5%. Precēm tas pieauga par 0,7%, bet pakalpojumiem – par 0,1 procentu, informē Ekonomikas ministrija.
Ministrijas Analītikas dienesta vadītājs Jānis Salmiņš skaidro, ka maijā cenu pieaugums bijis straujāks nekā pēdējos gados novērotais. To galvenokārt ietekmējusi cenu paaugstināšanās pārtikai un degvielai, bet nav bijis pēdējos gados maijam raksturīgais cenu kritums apģērbiem un apaviem, skaidro J.Salmiņš.
Cenas pārtikai maijā palielinājušās par 1,3%, tas kopējo cenu līmeni palielinājis par 0,3 procentpunktiem. No sezonālajiem faktoriem lielākā ietekme bijusi cenu kāpumam augļiem. J.Salmiņš uzsver, ka pasaules pārtikas cenas turpina palielināties jau divpadsmito mēnesi pēc kārtas. Maijā, salīdzinot ar aprīli, tās palielinājās par 4,8%, turklāt tām bija straujākais mēneša pieaugums kopš 2010. gada oktobra.
Dārgāki kļuvuši produkti visās galvenajās pārtikas grupās, ko ietekmēja naftas, cukura un labības cenu kāpums, kā arī augstākas kļuvušas gaļas un piena cenas. Analītiķis skaidro, ka joprojām straujākais cenu kāpums bija augu eļļām un cukuram, jo vājākas kļuvušas piegādes no galvenajām ražotājvalstīm, bet pasaulē palielinājies pieprasījums.
Straujš cenu lēciens maijā bijis arī graudaugiem. J.Salmiņš to izskaidro ar cenu kāpumu kukurūzai, jo zemākas kļuvušas tās audzēšanas izredzes Brazīlijā, savukārt pieprasījums tirgos kļuvis lielāks. Pēc kviešu cenu pieauguma maija sākumā labāki ražas apstākļi, īpaši ES un ASV, līdz mēneša beigām izraisīja strauju cenu kritumu, tomēr kopumā vidējās mēneša cenas kviešiem būtiski palielinājušās.
Degvielas cena maijā kāpusi par 1,1%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,1 procentpunktu. Degvielas sadārdzināšanās skaidrojama ar straujo naftas cenu kāpumu, kas pēc stabilākām cenām iepriekšējā mēnesī maijā atkal pieauga ātrāk– vidēji mēnesī par 4,5%.
Kopējo patēriņa cenu līmeni par 0,05 procentpunktiem maijā ietekmēja arī cenu kāpums par 0,6% alkoholiskajiem dzērieniem un tabakai.
Pakalpojumiem cenas maijā saglabājās gandrīz nemainīgas. Lielākā palielinošā ietekme bija cenu kāpumam izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumiem, bet lielākā pazeminošā ietekme – cenu kritumam kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, pasažieru aviopārvadājumiem un pārvadājumiem pa jūru.
2021. gada maijā, salīdzinot ar iepriekšējā gada maiju, patēriņa cenas pieauga par 2,6%. Gada vidējā inflācija bija 0,1 procents.
Prognozējams, ka šogad vidējā gada inflācija varētu būt ap 2%, kas būs augstāka par 2020. gadā vēroto. Pandēmijai atkāpjoties, patēriņa cenas stabilizēsies; vienlaikus tās joprojām noteiks pasaules cenu svārstības.