Ziņas

Sabiedrība

Būvniecība ieiet nākamajā fāzē

Objektā. Uz topošo daudzdzīvokļu namu, ko būvē “Siguldas Būvmeistars”, uzņēmums bija aicinājis    pašvaldības pārstāvjus, komunālo pakalpojumu – ūdens, siltumenerģijas - sniedzējus, lai viņus iepazīstinātu ar būvniecības norisi, termiņiem, iecerēm.Foto: Jānis Gabrāns

Saules ielas kvartālā Cēsīs redzams jauns akcents  –    topošā   daudzdzīvokļu māja Saules un Vilku ielas krustojumā jau ieguvusi cokola stāva aprises.

Vakar uz būvobjektu tika uzaicināti pašvaldības pārstāvji, komunālo pakalpojumu – ūdens, siltumenerģijas – sniedzēji, lai viņus iepazīstinātu ar būvniecības norisi, termiņiem, iecerēm.

Daudzdzīvokļu namu būvē “Siguldas Būvmeistars”, uzņēmuma pārstāvji pastāstīja, ka būvniecība iegājusi nākamajā fāzē,    tagad ēka celsies acīmredzami. Objektā tiek piegādāti jau gatavi ārsienu paneļi ar trīs slāņu siltum­izolāciju, instalācijas kanāliem. Paneļu fasāde jau nokrāsota atbilstoši arhitektu iecerēm. Būvnieki plāno, ka divās trīs nedēļās tiks uzbūvēts viens stāvs kopā ar pārsegumu un līdz augusta beigām visi stāvi būs samontēti.

Līdztekus sienu būvei sāksies balkonu montāža, jūlijā veiks iekšējo starpsienu izbūvi, instalācijas ierīkošanu, grīdu betonēšanu un citus darbus, bet, kad būs uzlikts jumts, sāksies iekšējās apdares darbi. Pēc mājas montāžas pabeigšanas tiks veikta apkārtnes lab­iekārtošana, apzaļumošana, infrastruktūras    – ielu, stāvlaukumu – izbūve, apgaismojuma ierīkošana.

Uzņēmuma pārstāvis Jānis Purgailis norāda, ka šis ir tāds īsts būvniecības sākums, nākamais lielais starpposms ir spāru svētki, tad – ēkas nodošana ekspluatācijā: “Mūsu princips – māja jāuzceļ vienā sezonā, tāpēc viss būvniecības process ir precīzi atstrādāts. Ārsienu paneļi, ko atved, tūlīt tiek iemontēti, un tad jau klāt nākamie. Objektā nekrājas būvmateriālu kaudzes, katrs cilvēks skaidri zina, kas kopējā procesā jādara. Siguldā uzbūvētas deviņas mājas, tur tā pieredze ir iegūta, esam spējuši būvniecības laiku samazināt.”

Jau rakstījām, lai arī mājas būvniecība īsti nav sākusies,    lielākā daļa dzīvokļu jau rezervēta. J. Purgailis norāda, ka tas gan nenozīmē, ka tie jau atraduši savus īpašniekus: “Dzīvoklis skaitās izīrēts brīdī, kad paraksta līgumu un iemaksā drošības naudu. Katru dienu saņemu trīs četrus zvanus,    cilvēki taujā par dzīvokļiem, bet pieredze rāda, ka lielākā interese sākas brīdī, kad ir uzbūvēti pirmie stāvi. Esmu pārliecināts, ka uz ēkas nodošanas brīdi brīvu dzīvokļu nebūs. Ar lielu reklāmu nenodarbojamies, uzbūvēsim pirmo māju, tā būs labākā reklāma mūsu veikumam. Svarīgi to pierādīt ar darbiem.”

Jau rakstīts, ka kopumā uzņēmums te iecerējis uzbūvēt četras mājas. Pasākumā klāt bija arī AS “Siguldas būvmeistars” valdes priekšsēdētājs Jānis Libkovskis, kurš iedzīvotāju lielo interesi skaidro ar milzīgo dzīvokļu trūkumu: “Problēma tajā, ka neviena lielā investīciju kompānija ārpus Rīgas neiet, mēs esam vienīgie, kuri būvē ārpus galvaspilsētas. Pārsvarā visiem vajag uzbūvēt un ātri pārdot, lai atgūtu un nopelnītu, mēs strādājam ilgtermiņā.”

Uzņēmuma pieredze, darbojoties Siguldā, kur uzbūvētas deviņas mājas, rāda, ka 30 procenti no esošā dzīvokļu fonda ir nopirkti, pārējos turpina īrēt, un tieši īres dzīvokļi ir uzņēmuma biznesa pamats. Pirms Covid krīzes bijis vērojams milzīgs dzīvokļu pirkšanas bums, uzņēmums šo naudu uzreiz investējis nākamajos objektos, taču nu viss pilnībā apstājās. Pat tie, kuriem jau bija apstiprināts kredīts bankā, norādījuši, ka pagaidīs.

Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs atzina, ka šī celtniecība apliecina uzņēmēju vēlmi investēt Cēsīs: “Šī nav maza investīcija, katra māja izmaksā aptuveni miljonu eiro. Ja uzņēmējs gatavs četros gados investēt četrus miljonus, tas apliecina ticību pilsētas nākotnei. Pieļauju, ka daudzas kompānijas    krīzes laikā investīcijas iesaldēja, prieks, ka siguldieši turpina projektu.”

Kad pirms četriem gadiem J.Rozenbergs ticies ar “Siguldas Būvmeistara” vadību, lai piedāvātu investēt Cēsīs, saņēmis atteikumu, tomēr pēc pāris gadiem uzņēmuma pārstāvji ieradušies domē ar vēsti, ka vēlas investēt pilsētā.

“Šis būs svarīgs solis, lai risinātu dzīvojamo platību trūkumu, kas kavē pilsētas attīstību. Valdības līmenī esam sākuši diskusiju, ka “Altum” būtu nepieciešama programma ar izdevīgiem nosacījumiem tieši īres namu būvniecībai reģionos, būtu vairāki ieguvumi. Pirmkārt, augtu īres fonds, kas reģionos ir ļoti    mazs, uz to norādījušas arī starptautiskās institūcijas. Otrkārt, tas ļautu pilsētām straujāk attīstīties,” teica J. Rozenbergs.

Runājot par ēkas nodošanas ekspluatācijā termiņu, būvnieki izteicās, ka gribētu darbu paveikt līdz decembrim. Vislabāk to būtu darīt novembra pēdējā ceturtdienā, tad nākamajā dienā dzīvokļu īrniekiem izsniegtu atslēgas, lai nedēļas nogalē var ievākties dzīvoklī. Arī atslēgu nodošanai uzņēmumam izveidota īpaša sistēma, kas iedzīvotājiem palīdzot labāk iepazīt kaimiņus.