Ziņas

Sports

Būt starp vadošajiem

Panākums. Cēsnieks Mārtiņš Blūms MTB XCO pasaules rangā pakāpies uz 17.vietu, kas ir visu laiku augstākā pozīcija kādam no Latvijas kalnu riteņbraucējiem.Foto: no albuma

Latvijas labākais kalnu riteņbraucējs, cēsnieks Mārtiņš Blūms savu ceturto sezonu elites grupā  noslēdzis uz ļoti pozitīvas nots, kas ļauj cerīgi skatīties nākotnē.

Pēdējās četras sacensības MTB XCO disciplīnā viņš aizvadīja Grieķijā, izcīnot divas otrās vietas un divreiz kāpjot uz goda pjedestāla augstākā pakāpiena. Arī sezona pēdējās sacensībās “Salamina Epic MTB Race”, kurās bija gana spēcīgs dalībnieku sastāvs, viņš svinēja uzvaru. Kā zināms, sezonu beigt ar uzvaru vienmēr ir patīkami.

Šie četri pjedestāli ļāva jūtami papildināt pasaules ranga ieskaites punktus, un šobrīd Mārtiņš ir augstajā 17.vietā. Tā ir visu laiku augstākā pozīcija kādam no Latvijas kalnu riteņbraucējiem MTB XCO pasaules rangā un uzskatāmi parāda sportista izaugsmi šajā sezonā, jo sākumā viņš atradās vien pirmā simta beigās.

Pats braucējs skaidro, ka    iespējami augstākā vietā nākamajā sezonā garantē labāku starta vietu: “Tagad esmu nākamā gada Pasaules kausa posmos nodrošinājis sev vietu saīsinātajā distancē, pēc kuras rezultātiem tiek noteikta starta vieta pamata sacensībās, kas notiek nākamajā dienā. Saīsinātajā distancē iekļūst 40 labākie pēc ranga, svarīgi būt viņu vidū. Ja esi aiz šīs robežas, uz starta nākas atrasties tālu no vadošajiem un tad XCO trasēs ir ļoti grūti cīnīties par augstām vietām.”

Braucējs gan atzīst, ka pēdējām sacensībām bijis grūti noskaņoties ar maksimālo atdevi, jo sezona bijusi ļoti gara un gribējies atpūtu, bet iespējami augstāka vieta rangā bijusi motivācija startēt.

Mārtiņš uzsver, ka ar sezonā paveikto ir apmierināts, tas parāda    darba rezultātu, par to esot prieks un gandarījums. Tagad varot uzskatāmi redzēt šī darba augļus, bet bijušas sezonas, kad arī ticis ieguldīts milzīgs sagatavošanās darbs, bet izcīnītajās vietās un rangā tas neatspoguļojās, jo visi faktori nav sakrituši tā, kā gribētos.

“Sezona bija ļoti gara, bet sagatavošanās posmā ieliktā fiziskā bāze ļāva veiksmīgi izturēt līdz galam, otro sezonas daļu izbraucot ļoti stabili,” piebilst M. Blūms.

M. Blūms šajā sezonā bija ceturtais Eiropas čempionātā, kur līdz bronzas godalgai pietrūka sekundes desmitdaļa, vēl augstā sestā vieta pasaules čempionāta saīsinātajā distancē un 22. vieta Pasaules čempionāta galvenajā distancē.

Lai arī 22. vieta nav slikts rezultāts, Mārtiņš to uzskata par neveiksmi: “Vajāja tehniskas ķibeles, divas reizes tehniskajā zonā nācās mainīt ratu, kas prasīja daudz laika, līdz ar to tika zaudētas daudzas vietas. Uzskatu, ka bija iespēja cīnīties par desmitnieku, pat par vadošajām pozīcijām. Saprotu, ka šis ir tehnisks sporta veids, kurā ar tādām lietām jārēķinās, bet šoreiz tās sakrita galīgi nelaikā. Pēc tam jau rezultāti gāja uz augšu, sezonas turpinājumā izdevās parādīt stabilu sniegumu, kas arī deva lielāku pārliecību par saviem spēkiem. Ir sakārtojusies sistēma, kā strādāt, trenēties, atrasti pareizie cilvēki, jo viens rezultātus sasniegt nevar. Jā, sezonas sākumā rezultātu nebija, tam bija dažādi iemesli, bet bija skaidrs, ka eju pareizajā virzienā, un tas arī pierādījās.”

Tagad brīdis atelpai, lai atkal atgrieztos treniņu režīmā, jo nākamā sezona pienāks ātri. Mārtiņš saka, ka jāturpina cītīgi strādāt, lai rezultāti turpinātu augt. Pašreiz galvenais mērķis ir Parīzes olimpiskās spēles 2024.gadā, kurām jau nākamajā gadā sāksies ieskaites punktu krāšana. Tam gan jāizvēlas pareizā stratēģija, jo maz ticams, ka varēs tikt caur Nāciju vērtējumu, jo Mārtiņš ir gandrīz vienīgais, kurš rangam dod punktus. Nāciju rangā Latvija ieņem 24.vietu ar 1062 punktiem, no kuriem M. Blūma devums ir 902 punkti.

Sportists norāda, ka var raudzīties uz 2023.gada Pasaules čempionātu, kur tiks sadalītas vēl divas ceļazīmes nācijām, kas nav kvalificējušās: “Bet visu likt uz vienām sacensībām nav vienkārši, nekad nevar zināt,    kas var gadīties, visu labo plānu var izjaukt viena tehniska ķibele.”