Ziņas

Sabiedrība

Būt pilsonim – izsvērts un apzināts lēmums

Paveikts. Ar kopīgu fotografēšanos noslēdzās ceremonija, kurā Latvijas pilsonības pretendenti nolasīja un parakstīja svinīgo solījumu valstij. Solījumu deva Sergejs Lukjanovs (no kreisās), Svetlana Lapiņa, Tatjana Pimbere, Ludmila Grigorjeva un Ļubova Kalniņa. Kopā ar viņiem Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) Cēsu nodaļas vadītāja Selga Kļaviņa (otrajā rindā vidū), viņas kolēģe Liene Kiršteine (otrajā rindā no labās), kā arī kādas pretendentes atbalstītājs.Foto: Māris Buholcs

Cēsu novada domes Dzimtsarakstu nodaļas lielajā zālē šonedēļ kārtējo reizi pulcējās Latvijas pilsonības pretendenti, lai svinīgos apstākļos dotu solījumu par uzticību valstij.

Atgādinām, ka 2013.gadā Ministru kabinets noteica kārtību, ka šim notikumam jābūt svinīgam, jo līdz tam pilsonības pretendenti pēc pilsonības eksāmenu nokārtošanas un citu formalitāšu veikšanas solījumu vienkārši parakstīja. Ieviešot svinīgo procedūru, akcentēts gan solījuma nozīmīgums, gan Latvijas pilsonības iegūšanas svarīgums.

Pirmo reizi zālē pulcējās tik liels skaits pilsonības pretendentu – pieci -, kuri pārstāvēja trīs novadus – Cēsu, Līgatnes un Amatas. Līdz šim notikušajās piecās solījumu došanas ceremonijās vienmēr piedalījušies tikai divi topošie pilsoņi. Svinīgā ceremonija jau tradicionāli iesākās ar kopīgu Latvijas himnas dziedāšanu.

Uzrunājot topošos pilsoņus, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) Cēsu nodaļas vadītāja Selga Kļaviņa uzsvēra, ka viņi nonākuši līdz naturalizācijas procesa pēdējam posmam – svinīgā solījuma došanai: “Esat izturējuši virkni pārbaudījumu, kas nebija viegli, bet esat veiksmīgi tikuši galā. Ceru, ka jums pavērsies jaunas iespējas, jūs arī varēsiet piedalīties valsts un pašvaldību vēlēšanās, izteikt savu viedokli daudzos jautājumos, kas svarīgi mūsu valstij. Ar to, ka esat pieteikušies iegūt Latvijas pilsonību, esat izrādījuši lielu lojalitāti valstij, latviešu valodai un Latvijas Satversmē ierakstītajām vērtībām.”

Cēsu novada pašvaldības vārdā jaunos pilsoņus sveica Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Iveta Gabrāne, uzsverot, ka šī zāle ir vieta, kur tiek doti solījumi: “Parasti te tiek doti solījumi ģimenes dzīvei, jūs dosiet solījumu Latvijas valstij. Gribu vēlēt, lai mums visiem izdodas savus solījumus turēt – valstij turēt savu solījumus un pienākumus pret katru pilsoni, katram pilsonim pildīt savus pienākumus pret valsti. Ja tas notiktu, mums visiem dzīvot būtu daudz vieglāk. Šis ir sarežģīts laiks, bet gribētos, lai pāri visam ir sajūta, ka mums ir sava valsts, sava zeme.”

Pēc tam katrs pilsonības pretendents nolasīja svinīgo solījumu, apliecināja to ar savu parakstu un saņēma ziedus un piemiņas veltes no PMLP Cēsu nodaļas.

Uzrunātie pilsonības pretendenti neslēpa, ka šis ir satraucošs mirklis un ir tikai pozitīvi, ka solījuma došana notiek svinīgos apstākļos. Svetlana Lapiņa no Līgatnes novada atzina, ka citādi to neviens nekur nepamanītu. Ceļš līdz solījumam nav bijis grūts, ar visiem pārbaudījumiem sekmīgi tikusi galā. Viņa norādīja, ka pilsonības iegūšana bijusi svarīga: “Manuprāt, ikvienam, kurš sper šo soli, tas ir izsvērts, apzināts lēmums, nevis tikai kaut kāda kaprīze.”

Arī Sergejs Lukjanovs no Cēsu novada Vaives pagasta pastāstīja, ka šis bijis apdomāts solis. Viņš neslēpa, ka bijuši vairāki iemesli pilsonības iegūšanai, viens no tiem – iespēja braukt uz ārzemēm darba meklējumos: “Man nebija nekādu problēmu dzīvot bez pilsonības, kā to esmu darījis visu mūžu, bet šis iemesls deva izšķirošo stimulu. Protams, gribētos palikt tepat un strādāt, diemžēl nav iespējams atrast darbu, kur varētu atbilstoši nopelnīt. Tāpēc došos darba meklējumos citur, tāda tā realitāte.”

Cēsniece Ļubova Kalniņa atzina, ka šis ir priecīgs un satraucošs brīdis: “Esmu laimīga par šo dienu. Dzīvoju Latvijā visu mūžu, taču sapratu, ka gribu vairāk piedalīties norisēs. Arī iespējas iet uz vēlēšanām man šķiet svarīgas, ja reiz šajā valstī, novadā dzīvoju.

Ar pārbaudījumiem nebija grūtību, pārsteidza tas, ka eksāmenā bija citi jautājumi, ne tikai tie, ko es mācījos. Himnu mācījos katru dienu, mājās dziedot, jo citādi grūti to iegaumēt.”

Solījumu deva arī Ludmila Grigorjeva un Tatjana Pimbere no Amatas novada.

Tagad, pēc solījuma došanas, par pilsonības pretendentiem tiks sagatavots Ministru kabineta rīkojuma “Par uzņemšanu Latvijas pilsonībā naturalizācijas kārtībā” projekts, tiks pieņemts lēmums, ko katram nosūtīs uz mājām, un jaunie pilsoņi varēs doties un kārtot pilsoņa pases iegūšanu.

Selga Kļaviņa pastāstīja, ka kopumā Cēsu nodaļā kopā pērnā gada pavasara, kad notika pirmā svinīgā ceremonija, solījumu devuši jau 15 cilvēki. Šogad interese par pilsonības iegūšanu jūtami palielinājusies, un, kā norāda S.Kļaviņa, iesniegumu skaits, salīdzinot ar pērno gadu, ir dubultojies: “Šādu aktivitāti, iespējams, rosinājušas informatīvās dienas, kas šogad notikušas jau divas reizes. Pieļauju, ka Cēsu nodaļā visus rezultātus pat nejūtam, jo šīs dienas norisinās Valmierā, tur notiek arī eksāmeni, un varbūt mūsējie iesniedz dokumentus tur. Tāpat kā pie mums, uz Cēsu nodaļu, brauc no Siguldas, jo esam vieglāk sasniedzami nekā Rīga.”

Informācija liecina, ka pērn visā Latvijā iesniegts 1151 iesniegums pilsonības iegūšanai, šogad jau 1032, kas liek prognozēt, ka līdz gada beigām pērnā gada skaits būs pārsniegts. Arī PMLP Cēsu nodaļā vēl vairāki pretendenti ir ceļā uz svinīgā solījuma došanu, iespējams, vēl šogad paspēs to īstenot.