Ziņas

Sabiedrība

Būs kā īstā muižā

Būs īsta balles grīda. Par to, izlaužot vecos dēļus, pārliecināts celtnieks Juris Pranckuns.Foto: Māris Buholcs

Priekuļu novada Veselavas muižā šoruden notiek lieli restaurācijas darbi, kuriem pašvaldība atvēlējusi krietnus līdzekļus. “Lielajā zālē tiek mainīta grīda, jaunā būs no ozola parketa, tiek krāsotas sienas, restaurēs kāpnes. Zālē tiek ierīkota apkure. Darbus plānots pabeigt janvārī,” stāsta pašvaldības izpilddirektors Fjodors Puņeiko un uzsver, ka tiek strādāts saskaņā ar Veselavas muižas atjaunošanas projektu.

SIA “Būve woodline” meistari šajās dienās maina grīdu. “Var redzēt, ka segums varētu būt likts pēc ugunsgrēka, redzams smilšu pildījums, sijas, tad dēļi, vairogs, uz kura bijis parkets, vēl uzsisti dēļi. Tie sisti padomju laikā, to var pateikt pēc naglām. Pamatdēļos gan ir arī kaltās naglas,” pastāsta celtnieks Juris Pranckuns.

Veselavas muižas gide Rudīte Ignatjeva stāsta, ka lielajā zālē un, iespējams, blakus telpā, kur bija muižkunga bibliotēka, arī guļamistaba, bijis parkets. “Savulaik Dzintra Lasmane, kura strādāja pagastā pēc kara, stāstīja, ka bijusi klāt, kad ņēma ārā veco parketu. Tas bijis gan lielajā zālē, gan bibliotēkā. Muiža dega 1841. gada februārī, to atjaunoja 1849. gadā. Arhitekti arī spriež, ka varbūt toreiz ugunsgrēkā parketu salēja, varbūt jumts tecēja, un tā parkets gāja bojā, tikpat labi tas varēja būt izdedzis,” pastāsta Rudīte Ignatjeva.

konkurss-5nedelaGrīdas maiņa lielajā zālē un blakus telpā izmaksās ap 30 tūkstoši eiro. Lielajā zālē par gandrīz desmit tūkstošiem eiro iegādātas lustras. Tiek izstrādāts projekts muižas ēkas apkures, kanalizācijas un ūdensapgādes sistēmas ierīkošanai. Tas izmaksās ap 15 tūkstošiem eiro. “Muiža ir jāsakārto, lai tā būtu tikpat skaista kā agrāk un to varētu izmantot pasākumiem, un gūt peļņu. Muižas ēkas uzturēšana nav lēta,” saka pašvaldības izpilddirektors. Darāmā vēl daudz. Kad pabeigs grīdas likšanu, turpināsies zāles sienu krāsošana. Pamazām vien, bet nu jau acīmredzami, Veselavas muiža atgūst kādreizējo greznību.