Ziņas

Sabiedrība

Būs jauns sociālo pakalpojumu centrs

Pārmaiņas. Jau pavasarī bijusī Sērmūkšu pamatskola durvis vērs kā Sociālās aprūpes centrs. Foto: Madara Ozoliņa

Notiek aktīvs darbs, lai jau pavasarī Amatas novada Sērmūkšu pamatskolas ēka pārtaptu par Sociālās aprūpes centru.

Amatas novada domes deputāti oktobra nogalē nobalsoja par nu jau bijušās Sērmūkšu pamatskolas pirmā stāva nomu ar uzņēmumu SIA “Veselības un sociālo pakalpojumu centrs Beverīna” un par otrā stāva nomu ar biedrību “Labāka rītdiena”. Amatas novada domes izpilddirektors Māris Timermanis pastāstīja, ka telpu nomas līgumi pagaidām noslēgti uz gadu ar iespēju tos pagarināt: “Ar biedrību “Labāka rītdiena” esam noslēguši telpu nomas līgumu, ka skolas otrajā stāvā un pagrabstāvā ļaus izveidot dienas aprūpes un krīzes centru. Savu­kārt ar uzņēmumu SIA “Veselības un sociālo pakalpojumu centrs Beverīna” noslēgts nomas līgums par ilgtspējīgas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūta jeb pansionāta izveidi ēkas pirmajā stāvā. Lai telpas pielāgotu cilvēkiem ar kustību traucējumiem, ir izstrādāti ēkas rekonstrukcijas projekti, kas, vienojoties ar uzņēmuma un biedrības vadītāju, tiks realizēti.”

Gan SIA “Veselības un sociālo pakalpojumu centrs Beverīna”, gan biedrības “Labāka rītdiena” vadītāja ir Evija Jēkabsone: “Es jau ilgu laiku strādāju sociālajā jomā, mans darbs ir ar cilvēkiem, kas nonākuši krīzes situācijā. Ideju par sociālā centra izveidi loloju jau labu laiku. Sāku ar telpu meklēšanu, un šajā jautājumā Amatas novada pašvaldība nāca man pretī, piedāvājot iespēju nomāt nu jau bijušās Sērmūkšu pamatskolas telpas. Tieši Amatas novada domes Sociālā dienesta ideja bija dažādus pakalpojumus nodrošināt vienuviet. Manuprāt, tas ir ļoti labi, jo cilvēkiem būs iespēja ne tikai saņemt nepieciešamo palīdzību, bet tajā pašā laikā arī socializēties .”

E. Jēkabsone stāsta, ka SIA “Veselības un sociālo pakalpojumu centrs Beverīna” nodrošinās pansionāta pakalpojumus. Šobrīd tur paredzēts nodrošināt 20 gultasvietu. Savukārt biedrība “Labā­ka rītdiena” sniegs krīzes un dienas aprūpes centra pakalpojumus. “Mēs piedāvāsim plaša spektra pakalpojumus. Visi zinām, ka dzīvē mēdz gadīties dažādi. Mēs palīdzēsim cilvēkiem, sniedzot nepieciešamo atbalstu – vai tas būtu jaunietis, kas nokļuvis sarežģītā situācijā, vai māmiņa ar bērniem, varbūt visa ģimene. Tikai uzsākot darbu, redzēsim, kāda palīdzība cilvēkiem nepieciešama visvairāk. Pagaidām plānots, ka šajā centrā klients varēs uzturēties no viena līdz trīs mēnešiem,” par ieceri stāsta Evija Jēkabsone. Aprūpes centrā cilvēki pēc palīdzības varēs vērsties paši, tāpat ievietot klientus uz rehabilitācijas laiku varēs sociālais dienests. Centra vadītāja ir pārliecināta, ka šāda vieta Amatas novadā ir nepieciešama, tāpat arī darbaspēka trūkums vadītāju nebaida: “Sabiedrība noveco. Tas ir fakts. Seniori gaida rindā, lai tiktu aprūpes iestādē. Arī ģimenēm vieta, kur saņemt profesionālu palīdzību, ir nepieciešama. Savu­kārt ja runājam par darbiniekiem, tad centrā strādās gan sociālais darbinieks, gan sociālais rehabilitētājs, psihologs, narkologs vai atkarību terapeits, gan aprūpētāji un pavāri. Darbavietas vispirms piedāvāsim Amatas novada iedzīvotājiem un sadarbosimies ar Nodarbinātības valsts aģentūru (NVA). Pirms darba uzsākšanas potenciālajiem darbiniekiem būs jāmācās.”

Jaunajā sociālajā centrā primāri tiks apkalpoti Amatas novada iedzīvotāji. Katra klienta uzturēšanās izmaksas tiks segtas atbilstoši Ministru kabineta normatīvajiem aktiem. Sociālo centru Sērmūkšu pamatskolas ēkā plānots atvērt pavasarī.

Sērmūkšu pamatskola 2016.gadā tika apvienota ar Skujenes pamatskolu, mācības 1.septembrī turpinājās vienā vietā – Skujenes pamatskolā. Apvienojot Sērmūk­šu pamatskolu, kurā mācījās 35 skolēni, un Skujenes pamatskolu, kurā mācījās 46 skolēni, pašvaldība plānoja, ka jaunā skola būs ar vismaz 70 skolēniem un tiks panākts mērķis, lai pamatskolā vairs nav apvienoto klašu.