Ziņas

Sabiedrība

Bruņutransportieri “Patria” 6×6 taps Cēsīs

“Patria” 6x6. Jau šogad šādas bruņumašīnas sāks komplektēt Cēsīs. Foto: Jānis Gabrāns 

Jau martā Cēsīs esošajā uzņēmumā SIA “Defence Partnership Latvia”, “Patria Latvia” un Cēsu uzņēmuma SIA“UNI­TRUCK” kopuzņēmumā, plānots uzsākt daļēju “Patria” 6×6 transportlīdzekļu komplektēšanu, bet no nākamā gada jau būs pilns ražošanas cikls. “Patria” 6×6 ir sešu riteņu bruņutransportieris, ko ražo Somijas aizsardzības rūpniecības uzņēmums “Patria”.

Jauna rūpnīca

“Defence Partnership Latvia” valdes priekšsēdētājs Uģis Romanovs  “Druvai” pastāstīja, ka, lai sāktu daļēju komplektēšanas ciklu, noīrētas izremontētās telpas Piebalgas ielā: “Sa­ga­tavošanas darbi drīz beigsies, varam uzsākt darbu pie 6×6 transportlīdzekļiem, tiklīdz mūsu pirmie mehāniķi atgriezīsies no mācībām.”

Lai    īstenotu visu ražošanas ciklu, plānots Cēsīs, Piebalgas ielā, būvēt rūpnīcu. U. Romanovs stāsta, ka ražotnes vieta jau izvēlēta: “Mūsu galvenais darbs patlaban    ir nobeiguma plānošana, grunts darbi, ieskaitot būvlaukuma sagatavošanu, speciālistu un sadarbības uzņēmumu atlase un līgumu slēgšana, visu atļauju un sertifikātu iegūšana. Progno­zējam, ka faktiskie būvdarbi tiks uzsākti līdz septembrim. Šobrīd notiek aktīvs darbs pie projekta izstrādes, lai viss atbilstu Latvijas vajadzībām:    gan pašu transport­līdzekļu ražošanai, gan pēcpārdošanas pakalpojumiem, tai skaitā arī apkopes un garantijas servisam.”

Jautāts, vai nav pārāk liels izaicinājums paspēt uzbūvēt un aprīkot rūpnīcu, U. Romanovs uzsver, ka tiks darīts viss iespējamais, lai 2023. gadā Cēsīs uzsāktu transportlīdzekļu ražošanu: “Tomēr  neesam imūni pret tām pašām problēmām, ar kurām tagad saskaras pārējā pasaule, to­starp materiālu pieejamība, galvenokārt to, kuru iegāde atkarīga no starptautiskajiem piegādātājiem. Attiecībā uz Latvijas piegādātājiem mani novērojumi liecina, ka tie darīs visu iespējamo, lai atbalstītu 6×6 projektu. Un mūsu apņemšanās sākt daļēju montāžu jau martā un uzsākt pilnus montāžas procesus nākamgad paliek nemainīga!”

Atbilstoši sākotnējām aplēsēm ražošanas infrastruktūras sagatavošana izmaksās aptuveni trīs miljonus eiro.

Viens no lielākajiem

Uz jautājumu, vai šis varētu būt viens no lielākajiem militārās rūpniecības projektiem valstī, U. Romanovs atbild apstiprinoši: “Jā, projektu var uzskatīt par vienu no lielākajiem militārajiem projektiem Latvijā trīs faktoru dēļ. Pirmkārt, “Patria” 6×6 projekts būtiski ietekmē valsts aizsardzības spēku spējas, galvenokārt mobilitāti; otrkārt, projektam ir pozitīva ietekme uz valsts ekonomiku. Tas tiek panākts, plaši iesaistot vietējos uzņēmumus, rosinot vietējās un starptautiskās investīcijas un attīstot vietējās transportlīdzekļu ražošanas un apkopes iespējas. Treškārt, projekts rada piegādes drošības modeli, kas atbilst mūsu valsts bruņoto spēku operatīvajām un taktiskajām prasībām.”

Viņš arī norāda, ka lielākā daļa no “Patria” 6×6 bruņutransportiera ražošanai nepieciešamajām detaļām, tostarp rāmis, korpuss, durvis un lūkas, tiks ražotas tepat Latvijā.

Kad vasarā bruņumašīna “Patria” 6×6 tika prezentēta Cēsu pusē, pasākumā piedalījās arī    Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas valdes priekšsēdētāja Elīna Egle. Minētajā federācijā apvienojušies aptuveni simts uzņēmumu, kuri strādā militārajā jomā: gan komponenšu ražotāji, gan gatavo projektu izstrādātāji. E. Egle norādīja, ka tie ir uzņēmumi, kuri domā par ilgtspējību: “Jāsaprot, ka aizsardzības sektorā liela mēroga projekti nenotiek pusgada, gada laikā, vajag maratonista domāšanu. Šajā nozarē savstarpējā uzticība jāiegūst ilgtermiņā, ja tas izdodas, tas ir uz mūžu.”

Kā zināms, pagājušajā vasarā Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks    un Somijas aizsardzības ministrs Anti Kaikonens parakstīja vispārīgo vienošanos par 6×6 bruņumašīnu iegādi no uzņēmuma “Patria”, kurā iekļauts Latvijas pasūtījums vairāk nekā 200 jauno bruņumašīnu piegādei līdz 2029.gadam.

Ar skatu nākotnē

Vai projekts beigsies ar paš­reiz pasūtītajām “Patria” bruņumašīnām, vai arī būs citi pasūtījumi?

“Vēl pāragri prognozēt,” saka U. Romanovs. “Tas galvenokārt atkarīgs no tā, cik un kuras valstis iesaistīsies projektā. Izveidotās jaudas varētu pielāgot, lai strādātu arī pie citiem pasūtījumiem. Tomēr jāpatur prātā, ka “Patria” 6×6 programma ir daudz vairāk nekā tikai transportlīdzekļu ražošana un montāža. Saskaņā ar programmu ražošanas jaudas Cēsīs plānotas, lai nodrošinātu visus transportlīdzekļu dzīves cikla pakalpojumus un iespējamos atjauninājumus. Tādējādi tajā pašā ražotnē šos transportlīdzekļus montēs un vēlāk arī apkalpos visā to dzīves ciklā.”

Kā jau norādīja E. Egle, militārajā jomā strādājošie uzņēmumi domā ilgtermiņā, un to apliecina arī pērnā gada nogalē “Defence Partnership Latvia” parakstītais    pārstāvības līgums ar ASV aizsardzības rūpniecības uzņēmumu “Oshkosh Defense”, kas ir pasaules līderis militāro transportlīdzekļu un mobilitātes sistēmu projektēšanā, ražošanā un apkalpošanā    un ir galvenais vieglo, vidējo un smago taktisko riteņu transportlīdzekļu piegādātājs ASV Aizsardzības ministrijai. Partnerība izveidota, lai turpinātu sadarbību un izstrādātu programmas Latvijas Nacionālo bruņoto spēku nodrošinājuma un taktisko transportlīdzekļu parkam.

U. Romanovs norāda, ka ir pārliecināts par ASV partnera vieglo un vidējo taktisko transportlīdzekļu lielisko piemērotību Latvijas bruņotajiem spēkiem: “Turklāt “Defence Partnership Latvia” ir gatavs izmantot ar piegādes drošību saistīto pieredzi un rīkus, kas iegūti, īstenojot “Patria” 6×6 programmu.”