Ziņas

Sabiedrība

Bruņotie spēki gatavi palīdzēt

Palīdzība sasniegusi adresātu. Humānās palīdzības krava no Vācijas un Zviedrijas nevalstiskajām organizācijām ar Nacionālo bruņoto spēku un Zemessardzes atbalstu nogādāta arī Latvijas Sarkanā Krusta Cēsu komitejai. Tās vadītāja Marina Orlova (no labās) par sūtījuma svarīgumu stāsta Aizsardzības ministrijas parlamentārajai sekretārei Baibai Bļodniecei un vecākajam ekspertam starptautiskās militāri reliģiskās sadarbības jautājumos Elmāram Pļaviņam.Foto: Jānis Gabrāns

Nacionāli bruņotie spēki (NBS) līdztekus galvenajam uzdevumam – aizsargāt valsti – sniedz arī atbalstu iedzīvotājiem, kuru ikdiena zināmā mērā ir atkarīga no humānās palīdzības: pārtikas, apģērba.

Aizvadītajā nedēļā ar NBS transportu uz Cēsīm tika nogādāta humānās palīdzības krava, kas nonāca pie diviem adresātiem – organizācijas “Be the light” un Latvijas Sarkanā Krusta Cēsu komitejas -, lai tālāk jau dotos pie ģimenēm, kurām atbalsts visvairāk nepieciešams. Kravas nodošanas brīdī klāt bija arī Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāre Baiba Bļodniece un vecākais eksperts starptautiskās militāri reliģiskās sadarbības jautājumos Elmārs Pļaviņš. Viņš informēja, ka sūtījumu sarūpējušas Vācijas un Zviedrijas nevalstiskās organizācijas, sūtījuma kopējais apjoms liels, tas sver  30 tonnas, palīdzību nogādā adresātiem visā Latvijā. To īsteno NBS Nodrošinājuma pavēlniecības autotransporta nodrošinājuma centrs sadarbībā ar Zemessardzi.

E. Pļaviņš norāda, ka tieši piegādes aspekts ir ļoti būtisks: “Ko tas dos, ja pateiksim nevalstiskajām organizācijām, ka kravas ir Rīgā. Organizācijām nāksies meklēt transportu, tas var radīt sarežģījumus, īpaši, ja sūtījums ir tik apjomīgs. Tagad kravas aizvedam katram adresātam, lai veic pēdējo posmu, piegādājot sūtījumu iedzīvotājiem, kuriem palīdzība nepieciešama.”

NBS jau vairākus gadus apzinās, cik svarīgi ir sniegt palīdzību iedzīvotājiem savā valstī, tā parādot, ka bruņotajiem spēkiem, Aizsardzības ministrijai nav vien­aldzīgs notiekošais, ka viņi vēlas sniegt visu iespējamo atbalstu, norādīja E.Pļaviņš.

“Atzīmējams arī tas, ka Latvija kļuvusi ne tikai par atbalsta saņēmēju, bet arī paši esam gatavi palīdzēt citiem. Jau vairākus gadus humānā palīdzība no Latvijas tiek nogādāta Ukrainā. Iedzīvotāji arvien aktīvāk iesaistās, ziedo apģērbu, apavus, citu nepieciešamo karā skartajai valstij. Taču palīdzēt savā valstī ir īpaši svarīgi, un es vienmēr cenšos gūt arī atgriezenisko saiti no tiem, kuriem sniedzam atbalstu: vai tas bija noderīgs, vai saņemtās drēbes derēja un tamlīdzīgi. Tas ļauj plānot turpmāko humānās palīdzības kravu saņemšanu,” norāda E. Pļaviņš.

Sadarbību ar Vācijas un Zvied­rijas nevalstiskajām organizācijām koordinē NBS Kapelānu dienests, un, pēc E. Pļavina teiktā, šī sadarbība turpināsies.

No sūtījuma Cēsīs nonāca gandrīz trīs tonnas, galvenokārt pārtika, arī apģērbi un apavi. Latvijas Sarkanā Krusta Cēsu komitejas vadītāja Marina Orlova neslēpj, ka ir gandarīta, jo Cēsu novadā netrūkst cilvēku, kas palīdzību ļoti gaida: “Agrāk palīdzības kravas pienāca biežāk, bija sadarbība ar Norvēģiju, Zviedriju. Tagad  pandēmijas dēļ iestājusies neliela pauze, bet katrs dāvinājums tiek ļoti gaidīts, jo cilvēkiem atbalsts ir ļoti svarīgs.”

Sūtījums tiks sadalīts trūcīgajiem un maznodrošinātajiem visā novadā. M.Orlova atzīst, ka  sadarbība vēsturiskā rajona teritorijā notikusi visu laiku, kārtība, kādā sadala un nogādā atbalstu, esot labi zināma.

Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāre B. Bļodniece, viesojoties Cēsīs, apmeklēja arī NBS Instruktoru skolu, kur tikās ar tās komandieri Mārtiņu Bēr­ziņu, kā arī viesojās    Zemessar­dzes 27.kājnieku bataljonā, kur tikās ar vienības komandieri Normundu Zaviļeiski. Abās vietās pārrunāta esošā darbība un attīstības plāni.

Sarunā ar “Druvu” B. Bļod­niece atzina, ka bruņoto spēku kontekstā Cēsis vienmēr bijusi būtiski svarīga pilsēta, jo, pirmkārt, te ir Instruktoru skola, kurā apmācību iziet visi NBS instruktori, virsnieki. Arī Zemessardze šajā pusē attīstās ļoti sekmīgi.

“Infrastruktūra Instruktoru skolā un Zemessardzes bataljonā ir labā līmenī, bet vienmēr var gribēt labāk, tāpēc gan vienā, gan otrā vietā iezīmēti lieli nākotnes plāni. Ceru, ka tuvākajos gados realizēsies iecere par sava sporta kompleksa būvniecību Instruktoru skolas teritorijā. Tur vienmēr uz vietas ir daudz instruktoru, viņiem tāda iespēja ir svarīga. Jādomā arī par noliktavu būvniecību, transporta novietnēm, jo, lai arī daudz jau izdarīts, vienmēr iespējams kaut ko uzlabot. Ieplānota arī NBS šautuves poligona sakārtošana un sertifikācija papildu iespējām. Attīstības plāni iezīmēti arī Zemessardzes bataljonā. Daudz patīkamāk ir domāt par attīstību, nekā risināt kritiskas situācijas,” atzina B. Bļodniece.

Amatpersona arī atzinīgi novērtēja NBS iesaistīšanos humānās palīdzības kravu loģistikā, kas esot mazs, bet būtisks atbalsts, lai parādītu, ka bruņotie spēki ir kopā ar visiem cilvēkiem: “Ir svarīgi tādos projektos iesaistīties. Šī reize ir vēl viens solis tajā labdarības projektu kopumā, ko NBS un Zemessardze jau sniegusi.”