Ziņas

Sabiedrība

Brīvības ielā tagad lepna braukšana

Valmierā. Brīvības ielas sākumā no jauna izveidots un apzaļumots rotācijas aplis.Foto: no Valmieras pašvaldības arhīva

Oktobrī Valmieras pilsētas pašvaldība oficiāli paziņoja, ka pilsētā nu ir noslēgušies vērienīgie Brīvības ielas
atjaunošanas darbi. Tie sākās maija vidū.

Brīvības iela Valmierā nav centrālā, kā tas mēdz būt citās pilsētās, bet iela ir galvenā vienā no Valmieras mikrorajoniem, pilsētnieku vidū saukta par Burkānciemu. Tas 20. gadsimta sākumā veidojies ap Brīvības ielu, un lielākā daļa namu tajā būvēti Latvijas pirmās neatkarības laikā, izveidojot privātmāju tīklu. Krītot Latvijas brīvībai, “krita” arī Brīvības ielas nosaukums, un tā uz vairākiem gadu desmitiem kļuva par Oktobra ielu, līdz atkal atguva vēsturisko nosaukumu. Padomju laikā privāto namiņu ap Brīvības ielu kļuva vairāk, tie saspiedās ciešāk.

“Brīvības ielas rekonstrukcijas laikā no Palejas ielas grāvja līdz jaunizveidotajam rotācijas aplim izbūvēja jaunu lietusūdens savākšanas un novadīšanas sistēmu, kā arī Brīvības ielas galā – krustojumā ar Jaunzemju un Pilātu ielu – rotācijas apli. Tagad pilnībā nomainīta ielas segas konstrukcija, ieskaitot asfaltbetona ieklāšanu divās kārtās,” stāsta Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pārvaldes ceļu būvinženiere Inese Kokenberga.

Ielas rekonstrukcijas laiks – un patiesībā tas ir bijis divas vasaras – apkārtējo māju iedzīvotājiem nepavisam nav bijis vienkāršs. Pagājušajā vasarā Brīvības ielā jau būvēts maģistrālais ūdensvads un atsevišķā posmā arī kanalizācijas izbūve, kas notika Kohēzijas fonda līdzfinansētā projektā saistībā ar ūdenssaimniecības pakalpojumu modernāku veidošanu Valmierā. Kopējās rekonstrukcijas izmaksas ir 1,1 miljons eiro.
Atbilstoši atklātā konkursa rezultātiem šovasar darbus Brīvības ielā veica SIA “Limbažu ceļi”, tagad dodot ielā paveiktajam piecu gadu garantiju.

Brīvības ielas iedzīvotāji abās vasarās pieņēmuši virkni apgrūtinājumu. Ielas iedzīvotāju Kalniņu automašīna divus mēnešus nostāvējusi mājās. Ja būtu gribēts ar to braukt, tad mašīnu vajadzējis atstāt kaut kur tālāk – ārpus mājas. “Patiesībā ar mašīnu no mājas varēju izbraukt, bet ne jau pa ielu. Tad būtu jābrauc pa trotuāru līdz tuvākajai šķērsielai un tur jānogriežas,” stāsta Ilze Kalniņa. “Uz kapusvētkiem mēs vēl tikām aizbraukt, bet jūlijā un augustā, kad te raka uz visām pusēm, mašīnu noliku garāžā un sev teicu: “Tagad tikai ar kājām”.”

Valmieras sabiedriskā transporta uzņēmums jau maijā iedzīvotājus informēja, ka, sākoties remontdarbiem Brīvības ielā, trīs pilsētas autobusiem, kuri kursē arī pa Brīvības ielu, mainīs maršrutus, novirzot transportu pa apbraucamo ceļu – Dīvaliņa, Palejas, Austrumu un Vienības ielām.

Šī vasara un uz ielas notiekošie remontdarbi Limbažu ceļinieku izpildījumā Brīvības ielas iedzīvotājiem likušies labi. Katru vakaru bijis redzams, kas dienā paveikts. Pa posmam vien ielas remonts virzījies uz priekšu.

“Pagājušajā gadā, kad raka komunikācijas, gan tik veikli negāja un uz ielas kārtības bija mazāk. Kad pavasarī sapratu, ka atkal ielu “raks augšā”, likās – ārprāts, kas te atkal būs! Taču darbi bija jāpadara. Ko gan citu?” pastāsta I.Kalniņa.

Jau gadu desmitu pagātnē ir laiks, kad Brīvības ielā iedzīvotāji smēla ūdeni no akām, un nu pagātnē ir arī laiks, kad ūdeni mājās saņēma pa čuguna caurulēm. “Manā bērnībā Brīvības ielā bija ūdensvads, bet pirms 30 gadiem tēvs arī iesaistījās un gāja pie mājas rakt grāvi, lai mājai varētu pievadīt kanalizāciju no ielas,” atceras Ilze Kalniņa.

Brīvības ielas iedzīvotāji tagad ik dienas var novērtēt arī ielas savā ziņā pievilcīgus, jaunus dizaina elementus. Sakārtota ne tikai braucamā daļa, bet projekts paredzējis arī lokveida nobrauktuves uz katru māju. Ir bruģis, fragmentāri likti arī laukakmeņi. Grāvis, kurš ik pavasari pārplūdis, tagad rekonstruēts un ar laukakmeņiem noformēts. “Cik tā laukakmeņu apkārtne būs viegli kopjama un cik tas labi izskatīsies ziemā – to novērtēt vēl būs laiks,” piebilst valmieriete.

Taču tagad atrisināta vēl kāda problēma – Vienības un Brīvības ielas krustojumā pie veikala vairs nebūs virsūdens aizplūšanas problēmu. Brīvības ielas viņā galā – krustojumā ar Jaunzemju un Pilātu ielu – labākai un drošākai satiksmes organizācijai izbūvēts rotācijas aplis.

Rekonstrukcijas darbi Valmierā tagad turpināsies Andreja Upīša ielā un vedīs līdz pat Valmieras pilsētas administratīvajai robežai. Šobrīd, kad lielākie apakšzemes komunikāciju izbūves darbi šajā posmā ir pabeigti, ir uzsākta ielas seguma izbūve. No jauna tiks veidotas gājēju ietves un rekonstruēts ielas apgaismojums.

Šovasar savā ziņā neērtības bija Vidzemes slimnīcas apmeklētājiem. Tur veidoja stāvvietas 60 automašīnām. Līdz šim apmeklētāju automašīnas pie ceļa nomales tika liktas stihiski. Vasarā pie slimnīcas atjaunots arī ielas segums, no jauna izveidots gājēju celiņš.