Ziņas

Sabiedrība

Brīvdienās ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 14 izsaukumi

Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 18.decembra plkst. 6.30 līdz 21.decembra plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Vidzemes reģiona brigāde saņēma 14 izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, astoņus uz glābšanas darbiem, bet vēl četri bija maldinājumi.

Vakar plkst. 20.12 tika saņemts izsaukums uz Strenču novada Strenčiem, kur divstāvu dzīvojamās mājās pirmajā stāvā dega dīvāns 2m² platībā. Plkst. 14.16 ugunsgrēks tika nodzēsts. Mājoklī dūmu detektors nebija uzstādīts.

Traģiskākie ugunsgrēki nereti norisinās nelielās platībās, notiekot gruzdēšanai vai degšanai ar nelielu liesmu, kā rezultātā intensīvi izdalās degšanas produkti. Piedūmotā vidē cilvēkam pietiek veikt tikai dažas ieelpas, lai viņš sajustu veselības un vēlāk arī apziņas traucējumus. Tieši dūmu detektors ir tas, kas savlaicīgi ar skaļas skaņas palīdzību signalizē par izveidojušos sadūmojumu un ļauj cilvēkiem izglābties. VUGD atgādina, ka no 2020.gada 1.janvāra visos mājokļos ir jābūt uzstādītiem dūmu detektoriem, kas ar skaļas skaņas palīdzību brīdinās par ugunsgrēka izcelšanos. Savukārt, privātmājas papildus ir jānodrošina ar ugunsdzēsības aparātu.

Aizvadītajās diennaktīs ugunsdzēsēju glābēju palīdzība bija nepieciešama arī Madonas, Limbažu un Pārgaujas novados, kur trīs māju dūmvados dega sodrēji.

Maldīgs ir iedzīvotāju priekšstats, ka sodrēju degšana attīra skursteni un nav bīstama. Laika gaitā dūmvados veidojas mikroplaisas. Degot sodrējiem, karstums un dzirksteles pa šīm plaisām nokļūst dūmvada ārpusē un aizdedzina bēniņos esošās sadzīves mantas un ēkas jumta konstrukcijas, radot plašus un postošus zaudējumus. Lai novērstu ugunsnelaimi, VUGD aicina iedzīvotājus regulāri veikt dūmvadu tīrīšanu!

Aizvadītajās diennaktīs visā Latvijā VUGD saņēma 139 izsaukumus – 44 uz ugunsgrēku dzēšanu, no tiem viena meža ugunsgrēku dzēšanu, 67 uz glābšanas darbiem, bet 28 izsaukumi bija maldinājumi.