Ziņas

Sports

Blūma vēsturiskā uzvara un Latvijas kāpums rangā MTB krosā

Iegūstot otro vietu pēdējā sestajā Pasaules kausa posmā kalnu divriteņu jeb MTB Olimpiskā krosa (XCO) disciplīnā U23 grupā, “ZZK” komandas riteņbraucējs cēsnieks Mārtiņš Blūms izcīnījis vēsturisku panākumu, kļūstot par Pasaules kausa sezonas kopvērtējuma uzvarētāju. “ZZK” pārstāvis arī pakāpies jaunajā pasaules rangā, ar nopelnītajiem 630 UCI punktiem U23 grupas līderim elitē iekļūstot šajā Olimpiskajā sporta veidā labāko piecdesmitniekā no 1630 sportistiem. Tikmēr Blūms kopā ar komandas biedru cēsnieku Arni Pētersonu, tikai divatā vien, ir nodrošinājuši Latvijai nāciju kausā 21.vietu no vairāk kā astoņdesmit valstīm, portālu eDruva informē komandas “ZZK” pārstāvis Ivars Bācis.

Viņš norāda, ka jau pagājušajā gadā abi „ZZK” komandas līderi atzīstami nostartēja un iekļuva desmitniekā U23 grupā visaugstākā līmeņa sacensībās. Arnis Pētersons izcīnīja 5.vietu pasaules čempionātā un 4.vietu pasaules kausa posmā, bet Mārtiņš Blūms ar starp labākajiem desmit tika vienu reizi, iegūstot 9.vietu pasaules kausa posmā Šveicē. No 1994.gadā dzimušā Pētersona, kuram šis bija pirmais gads elitē un bija jāstartē no beigu koridora, nevarēja prasīt vairāk, kā iekļūšanu trīsdesmitniekā, ko viņš arī vienreiz izdarīja, izcīnot 20.vietu, bet vēl vienu reizi bija tuvu, ierindojoties 35.vietā. Taču ar 1995.gadā dzimušo Blūmu, kas pēdējo gadu palika U23 grupā, saistījās lielas cerības. Primārais mērķis bija iekļūt sešiniekā pasaules kausa posmos, bet augstākais tēmējums, ja izdotos parādīt savu labāko sniegumu, būtu kāpšana uz goda pjedestāla. 2016.gadā uzrādītie rezultāti liecināja, ka mūsējie ir gatavi iekļūt kopvērtējuma desmitniekā vai pat sešiniekā, kur nekad neviens no mūsējiem nav bijis. Līdz ar to pat iekļūšana trijniekā sezonas kopvērtējumā jau būtu nebijis panākums un lielisks sasniegums. Tāpēc no sešiem posmiem kopumā izcīnītās piecas godalgotās vietas, no kurām divas uzvaras, un triumfs sezonas kopvērtējumā ir vēsturisks panākums un milzīgs sasniegums, ko var attiecināt ne tikai uz Olimpisko MTB krosa disciplīnu, bet ari visu riteņbraukšanu Latvijā kopumā. Un šā sasnieguma pamatā ir daudzi faktori – paša sportista mērķtiecība un grūtais darbs treniņos, un, protams, arī lielais finansiālais un tehniskais atbalsts no riteņbraukšanas veikala „ZZK”.

Pērn abiem cēsniekiem bez pasaules čempionāta un Eiropas čempionāta sanāca startēt tikai vienā pasaules kausa posmā, bet šosezon, saprotot, ka var tikt sasniegti augstāki rezultāti, „ZZK” vadītājs Normunds Zviedris, lai palīdzētu sportistiem mērķu īstenošanai, ir ieguldījis ļoti daudz līdzekļu, jo savādāk sportisti netiktu uz šiem posmiem,  jo citu finansējuma avotu diemžēl šāda augsta līmeņa braucējiem pagaidām vēl nav. Līdz ar šādu komandas atbalstu Pētersons nostartēja četros, bet Blūms visos sešos pasaules kausa posmos.

Lai arī pirmā uzvara nāca tikai ceturtajā posmā, jau pēc sezonas vidus, kad bija aizvadīti trīs posmi, kuros iegūtas otrā, trešā un piektā vieta, kas pat tobrīd nodrošināja vadību kopvērtējumā, jo citi vadošie MTB krosa riteņbraucēji nedemonstrēja tādu stabilitāti kā Blūms, bija skaidrs, ka uzvara sezonas kopvērtējumā ir pavisam reāla. Atlikušajos trijos posmos tika izcīnītas divas uzvaras un viena otrā vieta, kas arī nodrošināja triumfu kopvērtējumā, kārtējo reizi pārrakstot Latvijas riteņbraukšanas vēsturi.

I.Bācis arī pastāsta, ka pirms nedēļas Starptautiskā Riteņbraukšanas savienība (UCI) publicējusi jaunāko pasaules rangu kalnu riteņbraukšanā (MTB), kur vīriešu konkurencē, kopā vērtējot elites un U23 vecuma grupas sportistus, labāko simts vidū no kopumā vairāk nekā 1600 MTB riteņbraucējiem atrodas abi “ZZK” komandas pārstāvji – Mārtiņš Blūms un Arnis Pētersons. Augusta mēnesī veicot desmit pozīciju kāpumu, piecdesmitniekā ar nopelnītajiem 630 UCI punktiem iekļuvis un uz 43. vietu pakāpies Pasaules kausa ieguvējs U23 grupā Blūms, bet pēdējos divus PK posmus izlaidušais Latvijas čempions MTB krosā un Pasaules kausa pirmajā posmā elitē 20.vietu ieguvušais Pētersons atrodas 91. pozīcijā. Blūms arī apsteidzis Igaunijas vadošo kalnu riteņbraucēju Martinu Loo, kļūstot par rangā visaugstāk esošo Baltijas valstu sportistu. Jāņem vērā, ka U23 grupā par izcīnītu pirmo vietu Pasaules kausa sacensībās tiek piešķirti daudz mazāk UCI punkti nekā par uzvaru elites grupā, ka savā ziņā ir tikai loģiski.

Nācijām līderpozīcijās atrodas Šveice, no kuras tikai par 18 punktiem atpaliek Francija. Trešajā vietā tikmēr ir Spānija. Latvija 87 valstu konkurencē, pateicoties abiem “ZZK” puišu gūtajiem punktiem, pacēlusies par septiņām pozīcijām un pietuvojusies divdesmitniekam, ar 1071 punktu ieņemot 21.vietu un atrodoties tieši priekšā tādai lielvalstij kā Norvēģija.