Ziņas

Uzņēmējdarbība

Bizness, kurā ir tikai viens mēģinājums

Gatavojas svētkiem. Pirotehniķis Māris Lasmanis jau krietnu laiku gatavojas Cēsu svētkiem, kur būs vērojams tieši viņa veidotais salūts. Foto: Māris Buholcs

Cēsu 810 gades svētku gājiens Pils parkā noslēgsies ar īpašu uguņošanu Riharda Zaļupes oriģinālmūzikas pavadībā. Par uguņošanu rūpēsies sertificēts pirotehniķis, uzņēmuma “Cope priekam” valdes loceklis, cēsnieks Māris Lasmanis.

Viņš savā makšķerēšanas piederumu veikalā pirms dažiem gadiem sāka tirgot pirotehniku, šī joma aizrāvusi, sācis pētīt profesionālo pirotehniku, lasījis, mācījies, ieguvis pirotehniķa sertifikātu, nu jau vairāk nekā trīs gadus sniedz pirotehniķa pakalpojumus. Var piebilst, ka ir Cēsu pusē vienīgais sertificētais pirotehniķis.

M. Lasmanis labprāt pastāsta, kā top šāda uguņošana. Tas ir garš un darbietilpīgs process. Pieredze ir, viņš Cēsīs un citās pilsētās nodrošinājis uguņošanu gadu mijās, citos svētkos, bet atzīst, ka tas bijis daudz vienkāršāk, nekā Cēsu svētkos iecerēts. 810 gades svētku uguņošanas stāstam jāpapildina muzikālais pavadījums, un gatavošanās prasījusi kādu pusgadu.
“Šis būs pirmais tik nopietns pārbaudījums, kad visu sāku no nulles. Vispirms saņēmu mūziku, kurai atbilstoši jāveido uguņošana. Pirmās nedēļas pagāja, klausoties mūziku, līdz radās asociācija, kā tas varētu izskatīties. Tad sēdos pie datora un sāku veidot uguņošanas horeogrāfiju. Tam ir īpašas datorprogrammas, rezultātā top grafiskais videofails, kā uguņošana izskatīsies dabā. Šis ir laikietilpīgākais darbs, kas prasīja pāris mēnešu,” stāsta M. Lasmanis.

Tad meklēti nepieciešamie produkti. Lai izveidotu uguņošanu, kas atšķiras no citām, lai radītu konkrēto stāstu, nepieciešami specifiski, daudzveidīgi produkti, kas iegādāti ne tikai Latvijā, bet arī Igaunijā, Lietuvā, Polijā.
Nākamais solis – tehniskā nodrošinājuma izvērtējums. Cik daudz un kādas iekārtas nepieciešamas, kādam jābūt ģeometriskajam izvietojumam.

“Tas ir ļoti svarīgi. Kādā leņķī pirotehniku noliksim, tādā arī tā uzšausies, veidojot kopējo rakstu. Ļoti precīzi, konkrētos leņķos jāliek visi statīvi, lai viss notiktu tieši tā, kā iecerēts. Jebkura vismazākā novirze izjauks zīmējumu. Tad veicam tā sauktos sausos testus. Digitālās šaušanas iekārtas izliekam telpā, mūzikas pavadībā var izsekot līdzi, kurā brīdī kura sistēma nostrādā. Tas arī aizņem vairākas dienas. Tad seko pasākuma darbietilpīgais process – produktu montāža uguņošanas laukumā. Pēc tam vēl tiek veikti signāla testi, lai pārbaudītu, ka katrs šaušanas modulis saņem kvalitatīvu signālu arī uz skaņu iekārtu, jo sinhroni tiek palaista gan skaņa, gan uguņošana. Kad viss izdarīts un klāt pasākums, atliek nospiest pogu, un viss iet vaļā,” atklāj M. Lasmanis.

Uguņošana paredzēta iespaidīga, tāpēc iekārtu uzstādīšana sāksies jau iepriekšējā dienā. Par paveicamā apjomu uzskatāmi runā skaitļi: jāpieslēdz aptuveni 936 šāviņu izejas, pie katras jāpievelk vads, to kopējais garums pārsniedz trīsarpus kilometru.
“Uguņošana ir bizness, kur ir tikai viens mēģinājums,” atzīst pirotehniķis un piebilst: “Ja sausajos testos viss izmēģināts, pārbaudīts, problēmām nevajadzētu būt. Atzīšos, ka izaicinājums liels, Cēsu svētku uguņošana būs gluži kā bakalaura darbs. Šajā jomā esmu vairāk nekā trīs gadus, gluži kā augstskolā, un, kad šis būs iznācis, uz Latvijas simtgadi varēs domāt par maģistru, ” smejot saka M. Lasmanis.

Lai arī rezultātu pirotehniķis redz tikai uguņošanas brīdī, kaķis maisā tomēr netiekot pirkts. Katrs produkts atsevišķi tiek testēts.
“Sinhronizētajā uguņošanā svarīgi zināt šāviņa pacelšanās laiku. Proti, cik sekunžu paiet no brīža, kad padod elektrosignālu, līdz brīdim, kad šāviņš uzsprāgst. Tāpēc katru produktu izšaujam, procesu filmējam un visu aprēķinām līdz sekundes simtdaļām, datus ievadām datorprogrammā. Izšaušana arī nepieciešama, lai redzētu, kā konkrētais produkts dabā izskatās,” stāsta M. Lasmanis.

Pirotehnika iedalās veikalā nopērkamajā un profesionālajā. Pēdējo veikalā nevar iegādāties, tā pieejama tikai uzņēmumam, kam ir pirotehniķis ar Valsts policijas izsniegtu licenci un nodrošinātas citas nepieciešamās prasības. Tās ir stingras, jo darbošanās ir ar sprāgstvielu, un pirotehniķis, izejot apmācību, saņem sertifikātu, kas ļauj iegūt pielaidi darbam ar sprāgstvielām.

M.Lasmanis Cēsu svētku uguņošanai gatavojas ļoti nopietni. Cēsu svētkos būs vēl kāds Latvijā, šķiet, nebijis jaunums. Proti, pirms tam tiks publicēta anotācija, lai ikviens varētu saprast, kāds stāsts ielikts uguņošanā, lai to skatītos ar izpratni.