Ziņas

Sabiedrība

Bites pārziemojušas labi

Daudzviet bišu saimes ir izlidojušas. Šī ir zīme arī biškopim – jāizbrīvē laiks, lai pārskatītu saimju stāvokli. Vairāki bitenieki, kas to jau izdarījuši, atzīst, ka bites pārziemojušas ļoti labi.

“Šis ir viens no retajiem gadiem, kad izskatās, ka visas saimes simtprocentīgi ir pārziemojušas. Interesanti, ka pirmo bišu izlidojumu novēroju tieši tajā pašā datumā, kad pērn. Proti, man pierakstīts 25. februāris kā pagājušajā gadā, tā šoziem. Bites jau aktīvi darbojas – vāc ziedputekšņus,”

klāsta Atis Vērmanis no Pārgaujas novada Salbes pagasta piemājas saimniecības “Baloži”.

A.Vērmanis cer, ka šogad būs labāks ienesums, jo pērnā gada medus krājumi jau ir iztukšoti. “Viss iztirgots, jo aizvadītais nebija īpaši labs medus gads, bija samērā mazs ienesums. Realizācija notiek galvenokārt paziņu lokam, draugiem, kaimiņiem un kolēģiem,” teic A.Vērmanis, kurš pērn no 15 bišu saimēm dravu palielinājis līdz 34 saimēm.

Aizvadīto ziemu par veiksmīgu atzīst arī Otto Abzalons no zemnieku saimniecības “Vālodzēni” Straupē. “Stropu apsekošanu jau esmu beidzis. Priecājos par rezultātu – bites pārziemojušas gandrīz ideāli. Nekad nav bijis tik mazs atbirums. Pat mazās, rezerves māšu saimītes, pat tās ir spēcīgas un labas. No 140 saimēm tikai trīs aizgāja bojā, un tas ir lielisks rādītājs. Neatminos arī tik agrus bišu izlidojumus kā šogad. Arī šajās dienās esmu pie bitēm. Jāpalīdz iztīrīt mājiņu apakšas. Ir saimes, kas pašas savu mājiņu attīrījušas no vecajām, kritušajām bitēm. Skatos, kā katra saimīte attīstās. Katrā stropā jau tā rosība atšķiras, ir tādas slinkākas saimes, kas guļ un vēl nedomā mosties. Tikmēr citas jau aktīvi rosās – ievāc ziedputekšņus galvenokārt no lazdu skarām. It sevišķi pirms pāris dienām bitītes smuki ienesa guvumu. Arī paši jau esam nogaršojuši jaunos ziedputekšņus,” stāsta bitenieks un piebilst, ka viņš tomēr bažījas, lai tik aprīlī un maijā neuznāk noturīgs aukstums. Tas nopietni varētu kaitēt bitēm.

Savukārt par medus krājumiem viņš pastāsta, ka visu produkciju vēl nav izdevies realizēt un to viņš arī negrasās darīt. “Kāda tonna jau paliks pāri. Parasti katru gadu kaut ko rezervei atstāju, jo nekad nevar zināt, kāda būs vasara, kāds būs ienesums. Taču medus tirgū konkurence ir milzīga. Lielā tirgus dienās Cēsīs sabrauc daudz bitenieku

no dažādām malām. Ja agrāk tirgojās pāris, tad tagad seši septiņi. Tajā pašā laikā pirktspēja nav kļuvusi lielāka. Viss būtu normas robežās, tikai nav cilvēku, kas pērk. Tāpat daudz kas ir mainījies no laika, kad atkarībā no saimju skaita bitenieki sāka pretendēt uz platībmaksājumiem. Līdz ar to sarosījušies tie, kurus maz interesē pašas bites, bet galvenais, lai var saņemt maksājumus. Protams, viņi arī iegūst medu, pārdod kaimiņiem. Tas tomēr mums samazina tirgu,” domā O.Abzalons.

Daiga Dandena no Jaunpiebalgas novada Zosēnu pagasta saimniecības “Galdiņi” stāsta, ka ar bitēm aizvadītajā ziemā gājis dažādi. “Bija pāris saimju, kuras vispār neaizgāja gulēt, tad arī ziemas vidū barības trūkuma dēļ izbeidzās. Pārējās pārziemoja ļoti labi, nu jau dažas dienas kā nāk ar ziedputekšņiem iekšā. Bites ir pamodušās, bet kā

kurā stropā, daļa jau februāra vidū čubinājās un kādā siltākā dienā arī izlidoja,” klāsta biteniece un piebilst, ka viss medus jau ir veiksmīgi iztirgots. Lai nepazaudētu klientus, nedaudz atstāts tiešās pirkšanas pulciņiem, un, protams, arī savai lietošanai.

Bitenieki atgādina, ka pavasarī viens no pirmajiem uzdevumiem dravā ir pārliecināties, vai saime ir pārziemojusi. Pirmais nopietnais darbs biškopjiem ir iztīrīt mājiņu apakšas, kur sabirušas mirušās bites un vasks no atvākotajām medus kanniņām. Jāpārbauda atlikušie barības krājumi un pastiprināti jārūpējas par siltumu stropā, sagaidot jauno bišu paaudzi. Ja mājiņā būs pārāk

auksts, bišu māte oliņas nedēs.

Labi pārziemojušas bišu saimes sāk spēcīgi attīstīties. Ja biškopis tās pastimulē ar kandiju, tad bišu saimju paplašināšanās var sākties aprīļa sākumā. Bitenieki atgādina, ka pavasara ātro apskati var veikt, kad gaisa temperatūra sasniegusi +8 grādus, bet pavasara revīziju veic, kad temperatūra ir sasniegusi +14 grādu atzīmi.

Aizvadītajā nedēļā bitenieki no visas Latvijas tikās Latvijas Biškopju biedrības organizētajā pavasara konferencē, kuras laikā varēja uzzināt daudz jauna par aktualitātēm nozarē, tostarp par platībmaksājumiem un atbalsta veidiem, uz ko var vai nevar pretendēt bitenieki. Arī no vēsturiskā Cēsu rajona šajā konferencē piedalījās vairāki interesenti.

Ilze Fedotova