Ziņas

Sabiedrība

Bites pamodušās, meklē ziedus

Pavasarī svarīgākais – lai pietiek barības. Bitenieks Aivars Radziņš pārlūko bišu saimes.Foto: no albuma

Atkal zeme balta, pirms pāris dienām spīdēja saule un bites vāca ziedputekšņus. Tām ziemas atpūta beigusies. Tāpat arī biškopjiem. Kad gaisa
temperatūra sasniegusi astoņus grādus, bitenieki steidz apskatīt saimes.

“Pārziemojušas labi un jau strādāja,” stāsta zīmola “Labs no dabas” bitenieks Uģis Smutovs. Biškopis pēc dravas aplūkošanas ir gandarīts, vien piebilst, ka katru pavasari jau kāda saime neizdzīvo. “Bitēm barības pietiek, arī aukstāks laiks īpašu ļaunumu nenodarīs. Bet ar laikapstākļiem jau vienmēr jārēķinās. Tāpat arī jāseko saimju veselībai,” uzsver biškopis. U.Smutova drava atrodas Liepas pagastā, apkārt pļavas un ziedu bagātība. Saimniekam ir 44 bišu saimes, viņš atzīst, ka jāsāk vērtēt, vai biškopība būs tikai papildu nodarbošanās, jo to apvienot ar algotu darbu kļūst aizvien grūtāk. “Nezinām jau, kāda būs vasara. Pagājusī bija laba, un ievākums arī. Medum noiets ir un būs,” saka U.Smutovs.

Piebalgas pusē pazīstamais biškopis Aivars Radziņš, kura “Piebalgā ievākts medus” labi zināms Latvijā, šopavasar ir bažīgs. “Ar bitēm viss kārtībā. Vēroju, kas notiek dabā, tad modinu. Tikai to nedrīkst izdarīt par agru, jārēķinās, lai pēc mēneša dabā netrūktu barības,” pieredzē dalās A.Radziņš. Viņš arī uzsver, ka svarīgi parūpēties, lai bites neslimotu. Biškopis atzīst, ka vienmēr jau cilvēki grib to labāko, taču ne vienmēr notiek, kā cerēts. “Lat­vijā, ievedot dažādu šķirņu bites, ieveda arī slimības. Lai būtu stipras saimes, biškopim jācīnās ar ērcītēm,” atgādina A.Ra­dziņš.
Zemnieku saimniecība “Upmaļi” jau 20 gadu ir ģimenes uzņēmums. Dravā ir ap simt saim­ju, tiek gatavoti dažādi biškopības produkti, saimniecība atvērta tūristiem. Taču A.Radziņš atzīst, ka katru gadu arī biškopībā jāiztur jauni pārbaudījumi. “Pērn trīs reizes dravās paciemojās lācis. Pieci stropi tika izpostīti. Kaimiņos Liezērē un Jumurdā jau šopavasar kārumnieks paciemojies dravās. Dzirdēts, ka apkārt staigā lācene ar mazuli,” stāsta biškopis. Viņš uzrakstījis iesniegumu Dabas aizsardzības pārvaldei par zaudējumiem. Saņēmis atbildi, ka būs kompensācija. “Kaimiņi dravas aizsardzībai izmanto gan dažādas smakas, apkārt ierīko elektriskos ganus. Jākonsultējas ar Ziemeļvidzemes biškopjiem, viņiem ar lāčiem jau ir pieredze,” teic Piebalgas biškopis un apsver, ka meža ielokā ierīkot elektrisko gan nav vienkārši. Iespējams, nāksies pārvietot dravas.

“Katra vasara ir citāda, tāpat kā pavasaris. Vēl tikai aprīlis, par ievākumu spriest daudz par agru. Tu kā biškopis vari izdarīt visu, kas dravā jādara, bet jārēķinās, ka var nebūt laba vasara, ka var atnākt lācis,” ar smaidu saka pieredzējušais biškopis Aivars Ra­dziņš.

Salvim Zēlam Straupes pusē drava ir jau vairāk nekā 20 gadu. “Pavasaris izskatās cerīgs. Visas saimes pārziemojušas. Kamēr vēl agrs, piebaroju,” pastāsta biškopis un uzsver, ka ļoti būtiski, kāds būs aprīlis, vai tas patiks bitēm. “Šis sniegs netraucē, barība ir, stropā silti,” noteic S.Zēla. Viņa dravā ir 30 saimes. Šovasar domāts to paplašināt. “Līdz šim ar medus noietu problēmu nav bijis, kā būs turpmāk, redzēsim. Biškopjiem aizvien vairāk ikdienā jārēķinās ar lielajiem lauksaimniekiem, viņu saimniekošanu. Līdz šim lielu problēmu nav bijis,” pastāsta biškopis.

Skujenes pagasta zemniecībā “Ventiņi” ar biškopību nodarbojas Liene un Ivo Heniņi. Abiem pieredze vairāku gadu desmitu garumā. Ivo pastāsta, ka šoziem bites jau pamodušās janvārī, februārī, jo gaisa temperatūra bija pat 12 grādi. “Tā kā bites maz gulēja, tad patērēja vairāk barības, tagad tās noteikti jāpiebaro. Dabā nav, ko paņemt, ziedēšana jāpagaida. Kārkli noziedēja, kad bites gulēja, pūpolu medus nebūs. Tagad kaut kur kāds kārkls vēl zied, bet retums,” pastāsta I.Heniņš un uzsver – lai arī ziema sagādāja pārsteigumus, visas vairāk nekā simts saimes pārziemojušas labi. “Tikko ir silta un sau­laina diena, bites dodas darbā, meklē, kas jau uzziedējis,” atgādina skujenietis.