Ziņas

Kriminālziņas

Bijušie policisti palīdz noziegumu atklāšanā

Valsts policijas darbinieki, kuri atvaļinās no dienesta, nereti turpina darbu apsardzes firmās vai kāda novada pašvaldības policijā. Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Cēsu iecirkņa priekšnieks Aldis Pāže un Cēsu iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas priekšnieks Māris Reķis atzīst, ka šo darbinieku ieguldījums noziedzības apkarošanā ir būtisks arī jaunajos amatos. To uzskatāmi apliecina nesenie notikumi Liepā, kur, pateicoties bijušo Valsts policijas darbinieku aktivitātei, notverts veikalu apzadzējs.

“Lieldienu brīvdienās, 16.aprīlī, tika izsists logs vienam no veikaliem Liepā un nozagts alkohols, cigaretes, pārtika. Pašvaldības policists Leonīds Rižakovs un apsardzes firmas “Taipans” darbinieks, abi bijušie policisti, caurskatīja videonovērošanas kameru ierakstus, piefiksēja iespējamo aizdomās turamo un secināja, ka gan jau zaglis savas aktivitātes turpinās arī nākamajā dienā, jo pirmajā veikalā paņemtais būs nolietots un vajadzēs papildinājumu. Apsardzes darbinieks vienojās, ka viņa dislokācijas vieta šoreiz būs Liepā, un tiešām aizdomās turētais aizgāja uz otru veikalu, atkal izsita logu, iekļuva telpās, kur tika arestēts nozieguma vietā ar visiem pierādījumiem,” pastāstīja M. Reķis.

Var teikt, ka aizturētais šoreiz nepadomāja, ka pretī būs cilvēki, kuri paredzēs viņa domu gaitu. A. Pāže norāda, ka noziedznieki zina – apsardzes firmas mašīnas dežurē Cēsīs, kamēr atbrauc, zaglis mierīgi paņem vajadzīgo. Taču abi bijušie policisti izrādījās gudrāki.

Ar novadu pašvaldības policiju darbiniekiem un minēto apsardzes firmu Valsts policijai izveidojusies ļoti laba informācijas apmaiņa, kas palīdz kontrolēt situāciju.

“Ja cilvēks bijis policists, viņš jau domā pavisam citādi. Viņš uzreiz analizē situāciju, atceras “labos draugus”, kuri varētu būt iesaistīti notikumā. Novada paš­valdības policists labi zina vietējo situāciju un vienmēr palīdz mums. Kad satiekamies ar bijušajiem kolēģiem, runājam, protams, par darbu. Apmaināmies ar informāciju, kas svarīga abām pusēm. Informējam, kurš iznācis no apcietinājuma, ka vērts pievērst uzmanību, jo, iespējams, viņš atkal atgriezīsies uz nozieguma taciņas, un dzīvē tā arī notiek. Šī ir pozitīvā sadarbība ar bijušajiem kolēģiem,” norāda M. Reķis.

Valsts policijā norāda, ka aprīlis Liepā bijis “karsts”, tur fiksēti ne tikai šie veikalu apzagšanas gadījumi, bet arī mašīnu dedzināšana, motorzāģu zādzība, citi likumpārkāpumi. Veicot operatīvās darbības, aizturēti trīs cilvēkus, kuri šobrīd ir apcietinājumā, un minētajā apdzīvotajā vietā iestājies miers.

Uz jautājumu, cik bieži no garnadžiem cieš veikali ārpus pilsētām, A.Pāže norāda, ka zādzības ar ielaušanos ik pa laikam notiek: “Taču gribu uzsvērt, ka agri vai vēlu jebkurš noziegums tiek atklāts. Nozieguma atklāšanā vienmēr svarīga arī iedzīvotāju iesaiste, kuri ziņo policijai par aizdomīgām situācijām, personām. Zagļu uzmanības centrā ir nepie­skatītie veikali, benzīntanki. Viņi zina vājos punktus, tāpēc uzņēmējiem svarīgi domāt, kā sargāt savu īpašumu, jo policistu katrā vietā nevaram nolikt. Pēdējā gadā no zagļiem cietušas SIA “Gotika Auto” trīs degvielas uzpildes stacijas: Taurenē, Ieriķos, Raunā, pie tam abas pēdējās cietušas divas reizes. Mūsuprāt, tur ir pavāja videonovērošanas sistēma, apsardzes sistēma, viņi arī nelabprāt sadarbojas ar Valsts policiju. Ja kas notiek “Neste”, “Statoil”, “Virši-A” degvielas uzpildes stacijās, viņi uzreiz sniedz nepieciešamo palīdzību, videonovērošanas kameru ierakstus, ar “Gotika Auto” šajā ziņā ir problēmas.”

Valsts policijas pārstāvji uzsver, ka iedzīvotāju sniegtā informācija var palīdzēt operatīvāk atklāt noziegumus.
“Lauku apvidū iedzīvotāji ir labi informēti par notiekošo, taču pārsvarā šo informāciju tur pie sevis. Dažkārt cilvēki sūdzas, ka policija nevar ātri notvert vainīgos, bet paši nedalās ar informāciju, kas ir viņu rīcībā. Sadar­bojoties varam vainīgos noskaidrot krietni operatīvāk,” atzīst A. Pāže.

Kopumā situāciju vēsturiskā Cēsu rajona teritorijā, kas ir Cēsu iecirkņa pārziņā, A.Pāže raksturo kā mierīgu, vismaz gada sākums bijis kluss. Tiesa, daudz kas esot atkarīgs no iebraucējiem, vai, iespējams, aktivizēsies Rīgas grupas vai lietuviešu zagļu grupas, kas esot ļoti aktīvas. M. Reķis norāda, ka, piemēram, Zemgalē dzīvojošie ļoti ciešot no lietuviešu grupām, kas nodarbojas ar zādzībām: “Tagad viņi sākuši braukt sirojumos arī uz Igauniju, labi, ka mums brauc cauri tranzītā. Jāteic, ka ar igauņiem tādas problēmas nekad nav radušās. Bijuši individuāli gadījumi, kuros vainīgie ir aizturēti, bet lietuvieši Latvijas iekšlietu darbiniekiem sagādā problē­mas.”