
Pēc piespiedu pārtraukuma darbu atsākušas bibliotēkas. Lasītāji atkal klātienē var saņemt grāmatas, nodot izlasītās. Tomēr katra pašvaldība lemj, kā atbilstoši ārkārtējai situācijai organizēt darbu, lai nodrošinātu darbinieku un apmeklētāju drošību. Visās bibliotēkās ir dezinfekcijas līdzekļi, darbiniekiem aizsarglīdzekļi. Bibliotēku ikdiena arī atkarīga no tā, vai ēkā vēl ir citas iestādes.
Amatas novada bibliotēkās lasītāji netiek ielaisti. “Kamēr ir ārkārtējā situācija, tā būs. Tas ir darbinieku un apmeklētāju drošībai,” saka novada pašvaldības izpilddirektors Māris Timermanis.
Zaubes bibliotēkas vadītāja Tamāra Miķelsone pastāsta, ka lasītāji vai nu piezvana, vai atsūta ziņu, ka vēlas samainīt grāmatas, un arī informē, kādas gribētu paņemt. “Vienojamies, kad lasītājs atnāks, sagatavoju jauno grāmatu paciņu. Lasītājus pazīstu, zinu daudzu intereses, tā kā iedot literatūru nav problēmu. Tiekamies bibliotēkas priekštelpā. Lasītājs atnestās grāmatas saliek kastē. Tās nokļūs karantīnā,” pastāsta T.Miķelsone un uzsver, ka, protams, tiek ievērots noteiktais attālums un dezinficētas rokas. Lasītāji ir ļoti priecīgi, ka var tikt pie jaunām grāmatām. Dažs stāstījis, ka pa šo laiku paņemto grāmatu izlasījis pat divreiz, jo vakarā noteikti vajag kaut ko palasīt.
Pārgaujas novadā Straupes un Raiskuma pagastu bibliotēkas ir atvērtas, bet Stalbē grāmatas var saņemt, tikai pirms tam sazinoties ar bibliotekāri. Stalbē bibliotēka atrodas pašvaldības administrācijas ēkā, ir viena ieeja. Arī pašvaldības speciālisti pieņem apmeklētājus, pirms tam vienojoties par nepieciešamo tikšanos.
Raiskuma bibliotēku pagasta centrā ik dienu apmeklē ne vairāk kā desmit lasītāju. “Cilvēki bija noilgojušies, kad tiks pēc jaunajām grāmatām. Kaut zināms, ka grāmatas var pasūtīt, laukos lielākajai daļai nav datoru, cilvēki nevar izsekot jaunumiem. Atnāk uz bibliotēku, tad izstāstu, kas jauns, izvēlas, ko lasīs. Nav tik daudz apmeklētāju, lai veidotos rinda. Pa dienu ir vien daži, viss tiek dezinficēts,” stāsta bibliotekāre Gita Vilciņa un pauž gandarījumu, ka lasītāji novērtē iespēju atkal saņemt jaunāko literatūru.
Raiskumiete Ilga Pētersone atnākusi uz bibliotēku, lai paņemtu kādu izdevumu par ceļojumiem. Izvēlējusies K.Ulbergas grāmatu “Kariete uz Santjago”. Viņa atzīst, ka tad, kad bibliotēka bija ciet, pietrūcis, ko lasīt. “Esmu bijusi gandrīz visās Eiropas valstīs, nemaz nerunājot par bijušo Padomju Savienību. Man patika doties ar mugursomu plecos, tad var vairāk redzēt un uzzināt. Tagad vairs tikai ar tīkliņu eju uz veikalu,” stāsta Ilga un piebilst, ka Raiskumā bibliotēka ir vieta, kur satikties. Tagad gan tā nav. “Vienīgi parunājas veikalā vai autobusu pieturā. Kad braucu uz Cēsīm, man ir maska. Ir tādi, kuri brīnās par to, bet noteikumi jāievēro. Lielākā daļa cilvēku ir atturīgi, ievēro distanci, dezinficē rokas,” pārdomās dalās raiskumiete.
Liepas pagasta bibliotēkas vadītāja Benita Sausiņa vērtē, ka pagaidām lasītāji ir atturīgi. “Kad bibliotēka bija slēgta, zvanīja, interesējās. Bija iespaids, ka būs daudz apmeklētāju,” stāsta B. Sausiņa un uzsver, ka pagaidām bibliotēkā nav pieejami drukāšanas un kopēšanas pakalpojumi, kā arī netiek ļauts izmantot datorus. “Šķiet, nekas nav mainījies, noteikumus par dezinfekciju visi zina. Izdevumus par baciļiem un vīrusiem neviens nav prasījis, kurš lasīja detektīvus, vēlas tos, kurš grāmatas par mīlestību, tās arī lasa,” stāsta bibliotēkas vadītāja.
Cēsu Centrālā bibliotēka lasītājus klātienē apkalpo piecas stundas dienā, bet, ja kāds tad netiek, var sazināties ar bibliotēku un vienoties par vēlāku pēcpusdienu. Lasītājiem iesaka pasūtīt, ko vēlas, tad tiks sagatavota paciņa. Ja rezervēt izdevumus nav iespējams attālināti, darbinieki lasāmvielu palīdzēs izvēlēties, lasītājam ierodoties bibliotēkā. “Lasītājus nelaiž pie plauktiem, bibliotekārs atrod vajadzīgo. Izlasītās grāmatas tiek saliktas kastē un nonāk karantīnā. Lai pusstundu pastrādātu ar datoru, jāpiesakās, tad vienojamies par laiku. Apmeklētājam obligāti jābūt maskai. Pēc katra apmeklētāja vieta pie datora tiek dezinficēta. Drukāšanas, kopēšanas, skenēšanas un laminēšanas pakalpojumi ir pieejami,” informē Cēsu Centrālās bibliotēkas direktore Natālija Krama un uzsver, ka darbinieki strādā cimdos, visiem ir sejas aizsargs vai maska. Viņa atzīst, ka darbinieki gaidījuši lielāku lasītāju pieplūdumu. Ja parasti ik dienu bibliotēku apmeklēja ap 200 cilvēku, šajās dienās bērnu nodaļu ap desmit, bet pieaugušo ap 60.
“Ja arī pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas būs jāievēro divu metru distance, iespējams, lasītāji netiks laisti pie plauktiem,” saka N.Krama.