Ziņas

Sabiedrība

Bibliotēkas saņem valsts gādātas jaunas grāmatas

Foto: no albuma

Ziemas vakaros ir laiks lasīšanai. Tā visos laikos bijusi iecienīta, lai uzzinātu ko jaunu, lai dzīvotu līdzi notikumiem, cilvēku likteņiem. Arī tagad, kad kultūras iestādes apmeklētājiem slēgtas, bibliotēkā ikviens var tikt pie jaunām grāmatām. Novadu bibliotēku krājums ir plašs. Tikko tas vēl krietni papildinājies.

Cēsu Centrālā bibliotēka no Latvijas Nacionālās bibliotēkas saņēmusi 306 nosaukumu 1234 grāmatu eksemplārus par 11 018.63 eiro. Vidējā vienas grāmatas iepirkuma cena ir 10,36 eiro. Tās tiek sadalītas Amatas, Cēsu, Jaunpiebalgas, Līgatnes, Pārgaujas, Priekuļu, Raunas un Vecpiebalgas novadu pašvaldību publiskajām bibliotēkām. Daudzās pagastu bibliotēkās izdevumi jau saņemti un ir pieejami lasītājiem.

“Esam saņēmuši vērtīgus izdevumus. Lasītājiem šajā laikā tie noteikti noderēs. Tas ir valsts atbalsts, ko iedzīvotāji noteikti novērtēs, ” saka Cēsu Centrālās bibliotēkas direktore Natālija Krama.
Vasarā valdība piešķīra 300 000 eiro no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem Latvijas Nacionālajai bibliotēkai (LNB) vērtīgo grāmatu iepirkuma programmai publiskajām bibliotēkām. Tas ir arī atbalsts gan krīzes skartajai grāmatniecības nozarei – grāmatu autoriem, ilustratoriem un tulkotājiem-, gan kvalitatīvs papildinājums Latvijas publisko bibliotēku krājumiem. LNB sadarbībā ar Latvijas grāmatizdevējiem, literatūras un nozaru ekspertiem sagatavoja un piedāvāja reģionu galvenajām bibliotēkām potenciālo iepērkamo 33 izdevniecību grāmatu sarakstu. Atkarībā no bibliotēku skaita konkrētajā reģionā tika piešķirta naudas summa grāmatu izvēlei no piedāvātā saraksta.

“Katra bibliotēka izvēlējās, kādas grāmatas nav tās krājumā, par kurām lasītāji interesējas. Daudzas no sarakstā iekļautajām jau bija iegādātas, jo piedāvājumā bija pēdējo trīs gadu izdevumi,” pastāsta N.Krama un uzsver, ka bibliotekāri rūpīgi izraudzījušies tādas grāmatas, kuras neieguls plauktos. Cēsu Centrālās bibliotēkas speciālisti, sadalot grāmatas, raudzījās, lai kāds retāks izdevums noteikti būtu vismaz vienā novada bibliotēkā.

“Katrai grāmatai nav jābūt ikvienas bibliotēkas krājumā, ja lasītājs vēlas, ir iespēja to sagādāt no citas bibliotēkas gan novadā, gan no Cēsu Centrālās bibliotēkas,” atgādina N.Krama.

Bibliotēku krājumi papildinājušies ar latviešu oriģinālliteratūru, bērnu grāmatām, vērtīgu izziņas, memuāru un dokumentālo literatūru, tulkoto, zinātnisko, kā arī nozaru literatūru.
Vakar 51 jaunu grāmatu saņēma Raunas novada Drustu un Gatartas bibliotēka. “Krājums papildināts ar vērtīgām grāmatām par 460 eiro. Saņēmām bērnu grāmatas, lasītājiem patīk izdevumi par pazīstamām personībām, protams, latviešu daiļliteratūra,” pastāsta Drustu bibliotēkas vadītāja Aija Ciguze un piebilst, ka gadā pašvaldība gan Drustu, gan Gatartas bibliotēkai grāmatu iegādei atvēl 800 eiro.

Priecīga par 54 grāmatām ir Taurenes pagasta bibliotēkas vadītāja Ineta Rūnika. “Saņēmām tik, cik varam nopirkt trijos mēnešos. Iegādājamies grāmatas, kuras lasītāji visvairāk pieprasa, ne visas varam nopirkt, tāpēc papildinājums krājumam ir ļoti vērtīgs. Ziemassvētkos būs daudz brīvdienu, būs, ko lasīt,” saka I.Rūnika un piebilst, ka jaunās grāmatas vēl nav saliktas plauktos, bet lasītāji padzirdējuši jau interesējas. Gadā pašvaldība Taurenes bibliotēkai grāmatu iegādei atvēlējusi 1800 eiro. Ierobežojumu laikā cilvēki uz bibliotēkām nāk retāk, nevis mazāk. I.Rūnika pastāsta, ka lasītāji vienā reizē ņem vairāk grāmatu. Kāds paņēmis 20 žurnālus.

Drustu bibliotēkā arī ir iesākts, ka lasītāji piezvana, pasaka, kādas grāmatas vēlas, viņa jau sameklē. Kad atnāk uz bibliotēku, kaudzīte jau gaida. Zinu, kādu literatūru kurš vairāk lasa, varu piedāvāt arī jaunāko,” teic A.Ciguze.

Cēsu Centrālās bibliotēkas direktore N.Krama pastāsta, ka ikdienā lasītāju ir mazāk. Tā kā lasītava ir slēgta, bēdīgi ir tie, kuri ik rītu nāca izlasīt jaunākās avīzes un žurnālus. “Bibliotēku krājumos katrs var atrast to, kas interesē, ko vēlas lasīt,” atgādina N.Krama.